Neuvěřitelný obrat! Evropa nakonec obhájila Ryder Cup

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
1. 10. 2012 7:00
Evropští golfisté v nedělních singlech otočili vývoj Ryder Cupu a obhájili pohár pro vítěze.
Vítězný tým Evropy s pohárem
Vítězný tým Evropy s pohárem | Foto: Reuters

Medinah - Ani čtyřbodový náskok z prvních dvou dnů americkým golfistům nestačil na to, aby v neděli vyrvali Ryder Cup ze spárů Evropy. Ta naopak famózním obratem v singlech pohár pro vítěze obhájila a vyhrála stejným poměrem jako v roce 2010 14,5:13,5.

Možná, že i duch zesnulého španělského golfisty Severina Ballesterose, kterému evropští hráči zasvětili letošní Ryder Cup, pomohl k tak zázračnému obratu. Ti tak Američanům oplatili podobný kousek z roku 1999, kdy oni smazali čtyřbodové manko.

Po pátku a sobotě byly akcie na vítězství Evropy hodně nízko. Po párových soutěžích vedli domácí o čtyři body. K jejich vítězství stačilo ovládnout čtyři duely z dvanácti a alespoň jeden zremizovat.

Nestalo se. Evropa postupně rozjela stíhací jízdu. Bod si postupně Donald, Poulter, McIlroy, Rose i Lawrie a když pak Američan Furyk nezvládl poslední dvě jamky s Garcíou, bylo vyrovnáno.

Oba trenéři do nedělních singlů nasazovali hráče tak, že nejdříve hráli ti nejlepší z předchozích dnů. Nakonec ale o vítězi Ryder Cupu museli paradoxně rozhodnout ti, kterým se aktuálně příliš nedařilo.

Woodsův půlbod přišel pozdě

Klíčovým mužem se tak stal Němec Martin Kaymer, který v předposledním duelu porazil Steva Strickera. Tiger Woods v závěru sice přidal alespoň půlbodík na americké konto, s výsledkem už to ale nic neudělalo. 

"To je neuvěřitelné. Byl jsem tak nervózní na posledních jamkách, že to není možné. Ale vyhráli jsme. Skvělé, " zářil radostí Kaymer. Nehrající kapitán Evropy José Mária Olazábal přiznal, co stálo za takovým obratem.

"Při včerejším setkání  hráči jsem říkal, že si musí hlavně věřit. V tom to celé je. Tohle vítězství je pro celou Evropu."

Jeho smutnější protějšek David Love III stále ještě nechápal, co se stalo. "Vše šlo podle plánu. Vedli jsme o čtyři body. Všichni hráči v týmu hráli skvěle. Všechno dobře, až do dneška," hodnotil neděli kapitán USA.

Domácí hráči vyhráli pouze tři zápasy, o což se postarali Dustin a Zach Johnsonové a Jason Dufner. To bylo na vítězství málo. 

Golfový Ryder Cup v Medinah (USA):

USA - Evropa 13,5:14,5.

Dvouhry:

Watson - Donald 0:1, Simpson - Poulter 0:1, Bradley - McIlroy 0:1, Mickelson - Rose 0:1, Snedeker - Lawrie 0:1, D. Johnson - Colsaerts 1:0, Z. Johson - McDowell 1:0, Furyk - García 0:1, Dufner - Hanson 1:0, Kuchar - Westwood 0:1, Stricker - Kaymer 0:1, Woods - F. Molinari 0,5:0,5.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Ministři mají interpelace "na salámu", stěžuje si opozice. Vondráček se na ně kvůli docházce obrátí

Předseda sněmovny Radek Vondráček z vládního hnutí ANO se chce obrátit na vládu a jednat s ní o docházce ministrů na sněmovní interpelace. Řekl to při čtvrtečních interpelacích v reakci na stížnosti předsedkyně opoziční TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. Adamové vadili chybějící ministři a prohlásila, že většina vlády má sněmovnu "na salámu".

"Chtěla bych vás tedy požádat pane předsedo sněmovny, aby, byť už se chýlíme ke konci volebního období a možná někteří ministři už si balí, tak aby opravdu nezanedbávali tuto svoji povinnost, abyste je k tomu vyzval jako jejich stranický kolega a aby se zkrátka nedělo to, že má většina vlády, ani ne polovina, ale většina vlády Poslaneckou sněmovnu na salámu," prohlásila předsedkyně TOP 09.

"Já těch stranických kolegů ve vládě moc nemám, možná jenom tak tři. Ale ujišťuji vás o tom, že se mi to taky nelíbí, že tady nejsou. Takže slibuji, že se obrátím na vládu, abychom ty interpelace nějakým způsobem řešili důstojnou formou," reagoval Vondráček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy