Najde se nový Konečný? Silní Češi míří na juniorské ME

Antonín Vavrda Antonín Vavrda, Stanislav Škoda, M2C a.s.
11. 8. 2013 11:30
Dnes startuje v Rotterdamu juniorský šampionát amatérského boxu, česká výprava je nejsilnější za poslední roky.
Čeští boxeři na lednovém kempu v Děčíně (zprava Marek Andrýsek, Viktor Agateljan)
Čeští boxeři na lednovém kempu v Děčíně (zprava Marek Andrýsek, Viktor Agateljan) | Foto: Stanislav Škoda - Česká boxerská asociace (ČBA)

Praha – Česká juniorská boxerská reprezentace vyrazila směr Rotterdam. Ne snad kvůli krásám tohoto největšího evropského přístavu a druhého největšího města země tulipánů, ale kvůli vlastnímu vrcholu sezóny – nabitému juniorskému ME, které se zde uskuteční ode dneška do příští neděle.

Česká republika vysílá na šampionát velmi silnou sedmičlennou výpravu: Erik Agateljan (váha do 56 kg), Petr Masorsič (do 60 kg), Mario Wiedermann (64 kg), Jakub Korbel (69 kg), Marek Andrýsek (75 kg), Marek Vaněček (81 kg), Martin Novák (91 kg).

Mladí talenti ladili formu celé léto pod vedení dua reprezentačních trenérů Vasila Larionova a Jiřího Kotiby, závěrečnou fázi pak absolvovali na společném soustředění v Borovicích u Mnichova Hradiště. Právě po něm promluvil kouč Larionov o jejím průběhu a ambicích.

Pane Larionove, Jak se vám povedla příprava?

Kvůli školní docházce jsme sice začali později, než jsme chtěli, na druhou stranu se nám ale poslední měsíc a půl opravdu povedl. Všichni kluci jsou zdraví a zúčastnili se všeho, co jsme naplánovali. Nabrali takovou fyzickou formu, jakou jsme si představovali, že by měli mít. Teď záleží jak ukážou svůj charakter a bojovnost.

Dostali se do výpravy všichni bijci, které jste měli v hledáčku?

V kategorii do 69 kilogramů jsme vystřídali Jakuba Korbela za Artura Dautiho, který si dva měsíce zpátky těžce zranil ruku. Pro Jakuba, který bude juniorem ještě příští rok, je to tak skvělá příležitost jak nasbírat zkušenosti na vrcholném turnaji pro další sezónu (Korbel prohrál v přímém souboji s Mario Wiedermanem o váhu do 64 kg ve finále českého juniorského šampionátu až na pomocné body, pozn. redakce).

Co nováček v reprezentaci Marek Vaněček?

Zajímavý kluk, má v sobě boxerskou inteligenci, dokáže se podívat a adekvátně rozhodnout, co udělat v dané konkrétní situaci. Tohle je hodně důležité, něco, co se nedá natrénovat, ale co musíte mít v sobě. Škoda jen, že má málo zápasů, okolo pětadvaceti, a jen dva mezinárodní turnaje. Ale třeba překvapí, je to nadějný boxer.

Kdo vás v přípravě nejvíce zaujal?

Určitě Mario Wiedermann, který dorazil skvěle “lehkoatleticky” připravený, chybí mu jen trochu hrubé síly, ale mile mne překvapil, jak tvrdě makal. Ale všichni se podle svých možností připravovali na sto procent. Výsledkově se vedlo Eriku Agateljanovi, jeden silně obsazený mezinárodní turnaj vyhrál, Petr Masorsič se na něm dostal do finále.

Celkově jsou kluci hodně vyrovnaní, takhle silnou, početnou výpravu, jsme dlouho nesestavili, možná takových pět, šest let. Jaké správné rozhodnutí se ukázalo to, že se kluci připravovali s muži, takže mladí viděli v akci při tréninku Zdeňka Chládka nebo Roberta Bilíka, mohli se s nimi porovnávat, spárovali, pracovali ve dvojicích, to jim určitě může dále pomoct.

Marek Andrýsek bude boxovat o váhu výše než dosud, jak mu přesun sedí?

Marek se s rodiči rozhodl zabrat letos více ve škole, což se trošku projevilo na fyzické přípravě. I tak by se ale v šedesát devítce trápil, o váhu výše se cítí silný a v pohodě. Se svými zkušenostmi, může udělat skvělý výsledek ( mimo jiné se minulý rok na MS juniorů se probil až do osmifinále, pozn. redakce). Je to teď na něm, je trochu nervák, musíme ho v ringu brzdit (smích).

Má přes sto zápasů, stejně tak i Agateljan a Wiedermann, všichni tři za sebou mají evropské i světové šampionáty v nižších věkových kategoriích, takže jsem to hodně zkušení kluci. Jak jsem řekl, máme tu k dispozici hodně silnou generaci, uvidíme, jak se to ukáže v ringu. Škoda jen, že nemohli naplno trénovat celý rok, měli by ještě více turnajů a byli ještě klidnější a otrkanější.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy