Mladý Wiggins je nástupcem Jordana a Jamese, věří Amerika

Lukáš Korynta
26. 7. 2014 11:06
Největší talent posledních let konečně změří síly s profesionály a NBA už se nemůže dočkat. Andrew Wiggins je už od svých patnácti přirovnáván k nejlepším, jednou prý nahradí LeBrona Jamese.
Andrew Wiggins, budoucí superhvězda NBA | Video: Sport

Cleveland - V NBA ještě neodehrál ani minutu, basketbalový svět mu přesto leží u nohou. Osmnáctiletý Andrew Wiggins už byl na titulní straně sportovního magazínu Sports Illustrated a je považován za nástupce LeBrona Jamese.

K legendám je Wiggins přirovnáván už od střední školy, kde se poprvé ukázal jako jeden z největších talentů od dob Jamese, Kobeho Bryanta, nebo dokonce samotné Michaela Jordana.

Teď jsou očekávání vyšší než kdy jindy - talentovaný Kanaďan má před sebou svou první sezonu mezi dospělými, navíc bude mít po boku právě Jamese, nejlepšího basketbalistu současnosti, kterého má jednou na pomyslném trůnu nahradit. Jenže právě tlak, jakému Wiggins už od nějakých patnáctí čelí, může být nakonec klíčem k neúspěchu.

Na mušce skautů už od střední

"Nic podobného jsem ještě nezažil. Už jsem měl pod sebou hodně dobré hráče, ale nikoho nedali na obálku magazínu Sports Illustrated a nesrovnávali s Wiltem Chamberlainem," řekl basketbalový trenér Bill Self, který Wigginse trénoval na univerzitě v Kansasu.

V univerzitní NCAA se přitom Wiggins moc neohřál, v Kansasu strávil jen jedinou (nepříliš vydařenou) sezonu a pak už si to namířil přímo do NBA, kde hned po draftu podepsal s Clevelandem.

Někteří experti během posledního roku dokonce nad Wigginsem, který na univerzitu přišel s reputací nejtalentovanějšího basketbalisty v zemi, začali pochybovat natolik, že jako jedničku draftu tipovali připravenějšího Jabariho Parkera. Wiggins neodehrál špatnou sezonu, někteří jen od nástupce LeBrona Jamese očekávali víc.

"Dal dvacet bodů za zápas, ale kritici hned šťourali, proč jich nedal třicet," řekl jeden z reportérů ESPN, který se Wigginsem pečlivě zabýval. A to je přesně to - od osmnáctiletého Wigginse se očekávají už od puberty hory, doly a věřte, že všechna ta srovnávaní s Jamesem už mu musí lézt krkem. Je ale pravdou, že tito dva mají dost společného na to, aby to vzbuzovalo nějakou pozornost.

Může se učit od krále

Stejně jako svého času James, i Wiggins absolutně dominoval středoškolské lize a udivoval skauty NBA svou atletickou výbavou a herní vyspělostí. Oba si navíc ještě před vstupem mezi profesionály prošli slušnou mediální masáží a byli přirovnáváni ke sportovcům, jejichž portfolio tvoří individuální trofeje i mistrovské tituly.

Asi i právě proto je teď pro Wigginse výhrou, že s LeBronem bude hrát v jednom týmu. Vždyť ti dva postupují po basketbalové mapě téměř identickou cestou, kterou dělí jen nějakých dvanáct let.

Tentokrát si proto Cavaliers musejí svůj poklad udržet. Americká média už totiž hovoří o možné výměně Wigginse do Minnesoty za Kevina Lovea - trejd, jenž by z Cavaliers udělal papírově nejsilnější tým v lize teď, oslabil by ale jejich budoucnost. A za to by si mohli jednou v Clevelandu trhat vlasy.

Kdo ví, třeba z Wigginse nikdy nebude druhý James. Ale třeba Jamese doplní jako Michaela Jordana doplnil Scottie Pippen - věrný parťák, který má na těch šesti mistrovských titulech Chicaga z devadesátých let skoro stejný podíl, jako samotná legenda.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 8 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy