Místo koní se utkali ve Velké pardubické běžci

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
22. 10. 2007 8:25
Běžel se 38. ročník Velké pardubické cross country
Start Velké pardubické cross country: V popředí zleva: v tmavěmodrém tričku vítězný Polák Jakub Burghard, uprostřed v bleděmodrém triku nejlepší Čech, celkově 2. Milan Kocourek a vpravo v oranžovém tričku Pavel Brýdl, 2. v průběžném pořadí Českého běžeckého poháru. | Foto: Zuzana Hronová

Pardubice - Nástrahy pardubického závodiště si týden po koních a žokejích vyzkoušeli i běžci. Zjednodušenou trať  absolvovali v rámci Českého běžeckého poháru.

Osmatřicátý ročník Velké pardubické cross country ovládli v elitní mužské kategorii Poláci. Mezi jejich vedoucí šestici se dokázal vklínit teprve dvacetiletý Milan Kocourek z ARC Brno, jenž doběhl na stříbrné pozici, pouze tři vteřiny za vítězným Polákem  Jakubem Burghardem. Třetí doběhl další Polák Mariusz Gizynski.

"Překážky byly náročné všechny, zvláště ty s hlubokým dopadem. Snažil jsem se skákat co nejšetrněji k tělu a co nejekonomičtěji," líčil své dojmy po doběhu do cíle Kocourek.

Poláci mu na trati nic nedarovali, při nábězích na skoky došlo na souboje tělo na tělo.
"Běh v chumlu mně nevadí a malé žďuchanice se v cross country stávají," bral vše s úsměvem Milan Kocourek.

Mezi ženami se musely závodnice z elitní kategorie (20-34 let) sklonit před zkušenými matadorkami nad 35 let Ivanou Sekyrovou z AK Sokolov a Táňou Metelkovou z SK Týniště nad Orlicí. V absolutním pořadí byly obě rychlejší než vítězka elity Lenka Všetečková ze Sokola České Budějovice.

Z účasti se omluvili nejlepší čeští běžci Róbert Štefko a Petra Kamínková. Zatímco prvenství Kamínkové v Českém běžeckém poháru zůstane zřejmě podle stránek Českého atletického svazu i přes absenci v Pardubicích neohroženo, neúčast by mohla mrzet Štefka, na nějž se nebezpečně dotahuje Pavel Brýdl z SK Nové Město nad Metují, na dostihovém závodišti osmý.

Dále čtěte:

Velká pardubická cross country patří k nejobtížnějším přespolním běhům v Evropě.
"Většinou se běhá na rovinatých úsecích s minimem překážek, toto je pěkný závod, ale extrém," potvrzuje Milan Kocourek.

Na Kamenné zdi: Vítězné trio Jakub Burghard, Milan Kocourek, Mariusz Gizynski spolu bojovalo celý závod na špici. Kocourek dlouhou dobu vedl, podlehl až v závěru. | Foto: Zuzana Hronová

Organizátoři si pochvalovali hojnou účast mladých závodníků. Více než tři sta jich bojovalo o body v rámci 6. ročníku Finále běžeckého poháru mládeže.

V 80 letech trénuje opatrně

Největší pozornost médií však po vítězném Poláku Burghardovi poutal osmdesátiletý Jiří Soukup z oddílu Liga 100 Hradec Králové. Ten 5700 m dlouhý veteránský okruh s koňskými překážkami uběhl za 43 minut  a 58 vteřin.

Na otázku, zda by si takto náročný závod, jakým běh pardubickém závodišti je, nechtěl ve svém věku už raději odpustit, sprásknul ruce  a pobaveně odpověděl:

"Kdepak, díky těm překážkám je to právě zajímavé. Na silnici se za rok naběhám až až, ale toto je úplná lahůdka."

Nejstarší účastník závodu osmdesátiletý Jiří Soukup v září reprezentoval Česko na atletickém MS veteránů. Získal dva bronzy. | Foto: Zuzana Hronová

Kondičku nabírá od pěti let doposud v Sokole. Kromě cross country běhá i na dráze. Vysoké překážky ve steeplu přeskakuje ukázkovým výmykem.

V polovině září reprezentoval Českou republiku  na veteránském MS v atletice. V italském Riccione získal v kategorii U80 bronz ve steeplu na 2000 m a v cross country na 8 km.

Soukup  zkouší na závodech nejen běhy, na světovém šampionátu se účastnil i skoku vysokého (102 cm)  a na červencovém republikovém mistrovství v Táboře trojskoku (4,76 m).

Když překonával překážky na Velké pardubické cross country, hlavou se mu prý honilo, který kůň  na nich padl. Dlouhá léta totiž coby obyvatel nedalekého Hradce Králové na závodišti působil.

V cíli se cítil výborně, pouze huboval na vodu ve vodním příkopu.

"Nemohl jsem mít tepláky ani ponožky, protože ta voda by mě rozčilovala." Závěr závodu si ale pochvaloval: "Proutěné překážky v cílové rovince jsme přesvištěl jako mladík."

Na otázku, jak ve svém věku  na závody trénuje, se zasměje a pak spiklenecky zašeptá: "Trénuju tak,  jako se milují ježkové. Opatrně."