Mezinárodní boxerská asociace umožnila start Rusům a Bělorusům na svých akcích

ČTK ČTK
5. 10. 2022 14:05
Mezinárodní boxerská asociace (IBA) dnes s okamžitou platností zrušila zákaz startu ruských a běloruských reprezentantů na svých akcích. Vedení asociace, kterou řídí Rus Umar Kremljov, o rozhodnutí informovalo na svém webu. Uvedlo, že ruští i běloruští boxeři mohou na turnajích nastupovat pod svými vlajkami a v případě vítězství zazní jejich státní hymny.
Umar Kremljov (vpravo)
Umar Kremljov (vpravo) | Foto: ČTK

"IBA pevně věří, že politika by neměla sport nijak ovlivňovat. Všichni sportovci by proto měli mít rovné podmínky," uvedli představitelé asociace s tím, že jsou politicky neutrální a nezávislí. Zároveň vyzvali k míru. "Vedle toho má IBA povinnost zajistit rovné zacházení se sportovci a funkcionáři bez ohledu na jejich národnost a odkud pocházejí," doplnili zástupci IBA v krátkém prohlášení.

Boxerská asociace, která je už řadu let ve sporu s Mezinárodním olympijským výborem, na konci září na kongresu v Jerevanu potvrdila, že v jejím čele zůstane kontroverzně zvolený Rus Kremljov. Vedle toho vyloučila z kongresu ukrajinskou federaci.

Největším sponzorem IBA je ruská energetická společnost Gazprom. Kremljov je považován za přítele ruského prezidenta Vladimira Putina.

Nejbližší mezinárodní sportovní akce, na které by se ruští a běloruští boxeři mohli představit, je mistrovství Evropy žen v druhé polovině října v Černé Hoře.

Olympijský turnaj v Paříži 2024 bude organizovat stejně jako loni v Tokiu MOV, který amatérské asociaci dříve známé jako AIBA toto právo odebral kvůli problémům s jejím řízením, financem a rozhodováním zápasů. Zástupci MOV v polovině září uvedli, že zvažují návrat ruských a běloruských sportovců do soutěží.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy