Veslařka Součková zachránila život dvěma "keškařům". Zázrak, že ještě žili, vzpomíná

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
2. 4. 2019 15:31
Jednu ze tří hlavních cen Českého klubu fair play za rok 2018 obdržela Martina Součková, v posledních pěti letech trenérka (a občas ještě i závodnice) veslařské mládeže v pražské Slavii.
Martina Součková při předávání cen fair play 2019
Martina Součková při předávání cen fair play 2019 | Foto: ČOV/Jan Malý

Ze svých sportovních úspěchů si nejvíc cení šestého místa v párové čtyřce na juniorském mistrovství světa a třetí příčky se sestrou na světovém šampionátu veslařů do 23 let.

Nejvíc spokojena však byla loni při Primátorských osmiveslicích, kdy se podílela na záchraně dvou životů. "V našem sportu jsem zvyklá pomáhat lidem, kteří se ve vodě dostanou do svízelné situace," říká skromně.

Jak toto drama začalo?

Na startu bylo několik našich dorostenců, začala bouřka a já o ně měla obavy, aby se jim něco nestalo. Mobilní síť nefungovala, a tak jsem se začínala připravovat k případné pomoci. Místo toho se však stalo něco úplně jiného.

Jak jste to zjistila?

Viděla jsem, jak z nedalekého parníku někdo skočil do vody a za ním házeli velká záchranná kola. Hned mi bylo jasné, že se něco děje a někdo nutně potřebuje pomoc. Sedla jsem si do katamaránu, a i když mě všichni varovali před silným proudem, tak jsem se vydala k místu, kde dva lidé bojovali o život.

Co je Geocaching?
Autor fotografie: Zuzana Hronová

Co je Geocaching?

Geocaching (čti "geokešing") je hra na pomezí sportu a turistiky, při které se hledají ukryté schránky pomocí zeměpisných souřadnic. Skrytá schránka neboli poklad se nazývá cache (čti "keš" nebo "keška"). Jednou ze základních myšlenek geocachingu je umísťování keší na zajímavá místa. Jejich úkolem je přivést kačery do tajemných zákoutí, ať už v České republice nebo po celém světě.

Jak se do této hrozivé situace dostali?

Na smíchovské straně lovili "kešku" v kanálech Motolského potoka a zaskočil je příval srážkové vody. Ta je poslala několik kilometrů dlouhým potrubím, z nějž se dostali do Vltavy. Ke dnu je pak stahovalo vodou nasáklé oblečení, například jen batoh vážil přes metrák.

Jak se vám je podařilo zachránit?

Za dívkou se vydal zmíněný muž z parníku a já se snažila chlapce vytáhnout z vody, což bylo dost obtížné, ale podařilo se mi to. Za chvíli už jsem měla v katamaránu i dívku, která měla mužského zachránce.

V jakém byli zdravotním stavu?

Oba měli za sebou dlouhou cestu výpustí ze smíchovské strany, takže byl skoro zázrak, že ještě žili. Obličeje měli zkrvavené a oteklé, dívka pak byla skoro v bezvládném stavu. Ještě hrůznější však bylo, co jsem se od chlapce dověděla. Řekl mi, že mu chybí partnerka a dívce její partner.

Jak jste na to reagovala?

Oba jsem odvezla na břeh, kde si je převzala záchranka a znovu se člunem vydala na místa kolem pilířů Jiráskova mostu hledat další dvojici. Avšak bez úspěchu. Dívku našli potápěči ještě týž den večer a chlapce až někdy za týden někde pod jezem poblíž Karlova mostu.

Mohla jste však být spokojena, že se vám podařilo zachránil lidský život…

Rodiče chlapce mi potom moc děkovali, ale já jsem se ještě nějaký čas nemohla zbavit výčitek, že se mi další dvojici už zachránit nepodařilo.

 

Právě se děje

Další zprávy