Mariusz Wach: obr s přezdívkou válečníka, ale srdcem dobráka

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
9. 11. 2012 8:00
Přečtěte si profil polského bijce, který v sobotu vyzve nejlepšího boxera těžké váhy Vladimira Klička.
Mariusz Wach se svým synem
Mariusz Wach se svým synem | Foto: Reuters

Praha - Je mu 32 let a stojí na prahu největší výzvy ve svém životě. V sobotu se postaví do ringu proti šest let neporaženému vládci těžké váhy Vladimiru Kličkovi. Kde koho by to rozhodilo, byl nervózní. Ne tak polského giganta Mariusze Wacha. Jenže, kdo je vlastně tenhle Wach?

Chasník, který vyrostl do výšky 202 centimetrů, se narodil v polském Krakově 14. prosince 1979. Přestože se jako každý jiný Polák chtěl stát hasičem nebo policajtem, nakonec se vydal jiným směrem. Ale chvíli to trvalo...

Ještě ve dvaceti letech normálně pracoval

„Box jsem začal sledovat někdy v patnácti letech, když jsem poprvé viděl zápasy Andrewa Goloty. Do té doby jsem skoro vůbec nesportoval,“ přiznal v jednom z rozhovorů Wach, který se ještě coby dvacetiletý mladík živil jako rámovač obrazů.

V té době se ale oháněl svými pěstmi i v amatérském ringu, odboxoval na devadesát zápasů, povětšinou vítězně, stal se dvakrát šampiónem Polska, vicemistrem Evropské unie v roce 2004 a následně zamířil do Atlanty coby olympijský náhradník. S vědomím, že chce mezi profíky.

Pro boxery, kteří za sebou nemají špičkovou amatérskou kariéru není start v profiringu snadný, což se potvrdilo i v případě Wacha. K prvnímu zápasu nastoupil až v dubnu 2005, taktéž začínajícího Lotyše Denisse Melnikse ale knockoutoval v prvním kole poté, co v ringu přistál ručník.

V cestě profiringem se mu postavil i Čech

I dalších pět zápasů odboxoval Wach v Polsku včetně vítězného souboje s Čechem Tomášem Mrázkem. Jenže, vždy na menších galavečerech, skoro bez gáže. „Jeho tehdejší kouč jej okrádal, neplatil mu slíbené peníze, podrážel všelijak nohy. Odchod do států byl od Mariusze ten nejlepší možný krok,“ přiznala v nedávném rozhovoru pro Super Express přítelkyně polského obra Marta Zielenská.

Její milý odletěl za velkou louži i přes fakt, že dodnes neumí plynule anglicky a při rozhovorech používá tlumočníka a raději mluví polsky. Jenže boxerská řeč je mezinárodní. Wacha si vzal do parády bývalý šampión těžké váhy Michael Moorer a tichý obr už v roce 2006 získal do svého držení pás polského šampióna těžké váhy.

„Byl to můj největší zápas, Arthur Cook před pěti lety ukončil neporazitelnost mého krajana Alberta Sosnowského. Byl to nebezpečný soupeř a jsem rád, že jsem ho mohl pomstít,“ pronesl Wach, mezi jehož vzory patří vedle Mika Tysona, Muhammada Ali také bratři Kličkové a ... Tomasz Adamek.

Uctivý Wach působí v supertíze jako zjevení

Také vám při čtení předešlých řádků něco nesedí? Ano, Wach se nevyžívá ve velkých prohlášeních a navíc chová respekt (který je vzájemný) i ke svým krajanům! Při vzpomínce na mediální hádky především Adamka s Golotou a ne příliš idylický vztah obou také se Sosnowskim, působí Wach tak trochu jako zjevení.

Jako kdyby za ním coby obřím majákem všichni jeho krajané v těžké váze šli. Adamek, který je s trochou nadsázky Wachovým sousedem (oba žijí v New Jersey), mu například poslal video, na kterém jej motivuje a přeje hodně štěstí před duelem s Kličkem.

Spíše je to ale díky povaze bijce s hrozivou přezdívkou „Viking“, na kterého ale více sedí přirovnání s King Kongem. S tím přišel německý bulvární deník Bild. Ne snad proto, že by Wach vypadal jako opice, ale právě pro velké srdce a duši dobráka v obrovském těle.

Wacha inspiruje především malý synek

Ostatně, největší inspirací Wacha nejsou tituly a peníze, ale jeho malý synek. Synek, který si v kempu před sobotním duelem s Vladimirem Kličkem s chutí zaboxoval do pytle, na než byly nalepé fotky ukrajinských bratrů. A šlo mu to náramně. Ostatně, tak jako jeho otci.

Ten postupně likvidoval – ať už v Americe, či v Polsku nebo Německu – jednoho soupeře za druhým, nezastavilo ho ani zranění, které utrpěl po zápase s 216 centimetrů vysokým monstrem Juliem Longem. K tomu došlu během sparingů se Samuelem Peterem, jehož připravoval? Ano, na Vladimira Klička.

Zatímco Peter duel s Vladem prohrál, Wach se vrátil do ringu drtivým knockoutem Rumuna Christiana Hammera. Progres jeho výkonnosti byl naprosto zřejmý i ze statistik. Jestliže do zápasu s Longem vyhrál ze dvaceti soubojů jen osmkrát před limitem, od této chvíle už soupeře pravidelně drtil jako parní válec.

Jedním z koučů je i legendární Michael Moorer

Nelze se tak divit, že si jej předloni po výhře Galenem Brownem všimla promotérská společnost Global Boxing Promotions, která mu nabídla spolupráci a slíbila velké zápasy. Zatímco v úvodu kariéry se nemohl Wach na lidi kolem sebe příliš spolehnout, dohoda s CEO klape zatím na jedničku.

Do trenérského týmu polského bijce přibil zkušený Juan De Leon, Wach se navíc začal připravovat Global Boxing Gymu v North Bergenu po boku Adamka, McClina či Barretta. A „Viking“ začal řádit – v roce 2011 postupně vyřídil Jonathana Hagglera, Kevina McBrida, Jasona Gaverna, letos na jaře pak ukončil kariéru Tyi Fieldsovi.

Po poslední výhře ukázal Wach, že se umí také bavit. Na tiskovku přišel v kovbojském klobouku v polských barvách, žertoval s novináři, podle očitých svědků byla následná vítězná párty hodně divoká. A to měla největší odměna teprve přijít.

Zisk pásu Baltické oblasti WBC i Mezinárodní titul této organizace pouze přecházeli události příští: podepsání smlouvy za 650 tisíc eur na zápas s Vladimirem Kličkem o světové tituly IBO, IBF, WBO, Ring Magazine a pás super šampióna WBA.

Zlomí Wach polské prokletí v supertíze?

Po výše zmíněném trojlístku Golota, Sosnowski, Adamek se tak Wach stane čtvrtým Polákem, který se představí v boji o pás mistra světa těžké váhy jedné z top organizací. „Jsem nesmírně šťastný za tuto šanci a hodlám ji využít,“ opakuje poslední dva měsíce dokola 202 centimetrů vysoký ranař s pokorou a uctivostí sobě vlastní.

Mimochodem, žádný z jeho krajanů na vysněný titul nedosáhl. Wach má nyní šanci stát se dokonce absolutním šampiónem těžké váhy. Kde kdo by čekal, že se z toho rodákovi z Krakova rozklepou kolena. Jenže tak tomu není, sám má totiž jen jediné přání.

„Jaký nejtrapnější okamžik v ringu jsem zažil? Měl jsem jen 27 zápasů a všechny navíc vyhrát, nic trapného mě nenapadá. A doufám, že se to po zápase s Vladimirem nezmění,“ pronesl na začátku týdne obr s přezdívkou hrozivého dobyvatele a duší dítěte...

 

Právě se děje

Další zprávy