Heroes Gate 8 aneb Duel dvou českých boxerských králů

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
12. 10. 2012 11:30
Týden po zápase Lukáše Konečného o titul mistra světa v Kyjevě, zažije česká metropole souboj dvou nejlepších českých boxerů v křížové váze Ladislava Kutila a Luboše Šudy o domácí titul.
Ladislav Kutil (vpravo) a Luboš Šuda na předzápasovém vážení
Ladislav Kutil (vpravo) a Luboš Šuda na předzápasovém vážení | Foto: Heroes Gate

Praha – Již své osmé pokračování nabídne v pátek 12. října večer v hale Sparty na Podvinném mlýně populární galavečer bojových sportů Heroes Gate. Tahák večera není třeba složitě hledat: duel o pás českého boxerského šampióna a jedničky křížové váhy mezi Lubošem Šudou a Ladislavem Kutilem.

Přestože je oběma bijcům již šestatřicet let, s přehledem dokázali to, co se na předešlých Heroes Gate ještě nepovedlo. Vyprodat „Podviňák“. Ve čtvrtek odpoledne před vážením už bylo ve volném prodeji již jen posledních několik desítek vstupenek.

Souboj legend táhne diváky do hlediště

„Ještě nikdy se nám nestalo, aby bylo dva dny před večerem de facto vyprodáno. Vždycky jsme ještě prodávali vstupenky na pokladnách v den akce,“ neskrýval radost ze zájmu fanoušku bojových sportu v rozhovoru pro Profiboxing.cz Kutil, hlavní boxerský tahák večera a promotér Heroes Gate v jedné osobě.

Jeho dvanáctikolový souboj s Lubošem Šudou o český pás v křížové váze a navrch i pozici domácí jedničky v této kategorii prostě láká. Nejen fanoušky, ale i média a odborníky.

V hale nebudou chybět Marek Šimák, Rudolf Kraj, ale například i Lukáš Konečný, který tentokrát promění do role trenéra a bude pod ringem radit svému svěřenci Josefu Obešlovi, kterého čeká sebevědomý Tolja Hunanyan.

Favorit se v duelu Kutil-Šuda hledá těžko

„Na takovém zápase nemohu chybět, už se moc těším, uvidíme, jak dopadne, podle mne je mírným favoritem Láďa Kutil,“ řekl k Heroes Gate 8 stříbrný olympijský medailista ze Sydney Kraj.

„Bude to určitě parádní podívaná, takové zápasy český box potřebuje, určitě to zaplní halu až po střechu. Oba jsou skvěle připravený, moc se těším,“ doplnil jej Marek Šimák, populární moderátor a také trenér.

Podobně prestižně berou souboj i jeho hlavní aktéři. Ti svorně přiznávají, že tak tvrdě a pečlivě jako na vzájemný souboj se nikdy v kariéře ještě na žádný duel nepřipravovali. Což platí především v případě Šudy.

Šuda se mohl soustředit jen na trénink

„Tentokrát mi ale kamarádi zaplatili kompletní přípravu i servis, nemusel jsem se o nic starat, jen o vlastní trénink a regeneraci, za což jim patří obrovský dík. Nikdy v kariéře jsem neabsolvoval tak dlouhou a tvrdou přípravu,“ pronesl bijec s přezdívkou „Pitbull“.

Fakt, že by měl být jeho soupeř možná ve své životní formě, ale Kutilo strach nenahání. „Já vyzval jeho, věřím si, že vyhraji, kdybych si nevěřil, tak bych do toho ringu ani nemusel lézt,“ kontruje s úsměvem. Oba boxery totiž na české (nejen boxerské) poměry spojuje až nezvykle silné kamarádské pouto.

Nejprve oběd, poté zápas a nakonec večeře

„Známe se strašně dlouho, rok jsem u něj v tělocvičně trénoval, spárovali jsme spolu. Nemám problém s Láďou zajít v pátek na oběd, pak si zaboxovat a večer dát ještě společnou večeři,“ tvrdí na toto téma Šuda.

A Kutil přidává: „Mám to stejně. Je myslím dobře, že nejsme žádní magoři, ale normální féroví sportovci. Prostě nás čeká zápas, teď jsme soupeři, ale ať duel dopadne jakkoliv, život po něm půjde normálně dál.“

A kdo by měl mít v té zhruba hodině, kdy budou oba soupeři, navrch? Fanoušci i odborníci v tom jasno nemají, mnozí ale poukazují na fakt, že Kutil coby pořadatel galavečera bude mít na své straně v případě odboxování všech vypsaných kol bodové rozhodčí. To ale rázně odmítá.

Rozhodčí nikomu nadržovat nebudou

„Nejsem přece blázen. Pokud bych cítil, že jsem nevyhrál, tak ani vyhrát nechci. A myslím, že na takové spekulace je před večerem brzo. Počkejme na zápas a případně se na toto téma můžete ptát potom,“ prohlásil rezolutně Kutil.

„Bude plný dům, zápas je extrémně sledovaný, myslím, že k něčemu takovému nedojde. Myslím, že šance na vítězství jsou vyrovnané, i když já jdu samozřejmě do ringu s tím, že chci vyhrát,“ doplnil jej Šuda, který by měl s ohledem na svou knockoutovou bilanci a styl boxování mít blíže k případnému vítězství před limitem.

Padne jeden z bijců poprvé po čistém k.o.?

I když pozor. Přestože u obou už v kolonce porážky svítí prohry před limitem, ani jeden z nich neodešel z ringu po prohře čistým knockoutem. Kutil nebyl na zemi nikdy ve své profesionální kariéře, Šuda po úderu pouze před třemi lety v souboji s Tomášem Mrázkem.

„I z tohoto pohledu si myslím bude zápas hodně zajímavý,“ dodal Šuda, který na českém území nikdy neprohrál s krajanem a celkově drží sérii bez prohry na domácím území už sedm let. „Chci být českou jedničkou, Luboše jsem vyzval, chci vyhrát,“ tvrdí Kutil, který je odhodlaný tuto jedinečnou sérii svého soupeře ukončit.

Zda se mu to povede, bude jasné večer okolo 22. hodiny. Kromě vrcholu večera uvidí fanoušci v našlapané hale dalším sedm soubojů - jeden boxerský, tři podle pravidel K-1 a tři bitvy ultimátních soubojů alias MMA.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Biatlonisté získali na juniorském MS bronz ve štafetě

Biatlonisté Tomáš Mikyska, Vítězslav Hornig, Jonáš Mareček a Mikuláš Karlík získali na mistrovství světa juniorů bronz ve štafetě. České juniorky Tereza Voborníková, Tereza Jandová, Eliška Teplá a Klára Polednová obsadily 13. místo. Oběma kategoriím dominovaly francouzské týmy.

Mikyska rozběhl štafetu výborně a předával na třetím místě v kontaktu s čelem, Hornig posunul tým na druhou pozici, na níž Čechy udržel i Mareček. Karlík, který už na šampionátu získal stříbrnou medaili ve sprintu, ale musel na posledním úseku celkem šestkrát dobíjet a o jednu příčku si pohoršil. Stupně vítězů ale s přehledem uhájil.

Další zprávy