Málem senzace! Házenkářky prohrály s Norkami jen o dva góly

6. 12. 2012 21:55
Svěřenkyně trenéra Jana Bašného až do 52. minuty nečekaně vedly, v závěru ale nejlepší světový tým současnosti skóre otočil a zvítězil 21:19.
Česká reprezentace v házené žen

Bělehrad - České házenkářky ve svém druhém vystoupení v základní skupině A evropského šampionátu sahaly proti obhájkyním zlata a olympijským vítězkám Norkám po senzaci.

Češky už mají jisté postupové místo

Češky mají navzdory prohře v předstihu jistý postup do další fáze, kam jdou z každé skupiny tři nejlepší. I kdyby v závěrečném duelu skupiny prohrály v sobotu večer s domácím Srbskem, momentálně poslední Ukrajina by je nemohla v tabulce předstihnout ani v případě senzačního triumfu nad Norskem, neboť má s týmem kouče Bašného horší vzájemnou bilanci.

Češky povzbuzené úvodní výhrou nad Ukrajinou vstoupily do souboje se suverénkami světové házené nebojácně a celý zápasu hrály s hlavním adeptem na zlato naprosto vyrovnanou partii. Týmu zřejmě pomohly i taktické rady asistenta Dušana Poloze, jenž v Norsku dříve působil.

Mezi tyčemi zářila gólmanka Raníková

Bašného svěřenkyně měly dobrý nástup a ve 12. minutě vedly už o tři branky, když Poznarová v krátkém sledu proměnila dva sedmimetrové hody. Norky mírnou ztrátu rychle smazaly a pak se oba týmy střídaly ve vedení.

Český celek stejně jako s Ukrajinou výborně bránil a mezi tyčemi zářila nejlepší hráčka utkání gólmanka Raníková, která si v první půli držela více než padesátiprocentní úspěšnost zákroků. I díky tomu si její spoluhráčky odnesly v přestávce do kabin šokující vedení 12:10.

O náskok Češky přišly až v 52. minutě

Český tým, který startuje na velké akci poprvé po osmi letech, pokračoval v mimořádném výkonu i po změně stran. Trpělivě dohrával kombinace a opařené Norky musely stále dotahovat. Češky si udržovaly mírný náskok až do 52. minuty, pak přišly rozhodující chvíle, během nichž zkušenější Norky otočily vývoj.

Poznarová se z hranice sedmimetrového hodu na šestý pokus poprvé zmýlila, Češky mohly litovat i toho, že za stavu 18:18 nevyužily přesilovku. Seveřanky se necelých šest minut před koncem po skryté ráně nejlepší střelkyně zápasu Sullandové po dlouhé době dostaly do vedení a českou snahu o vyrovnání pohřbila v závěru dvě vyloučení.

Mistrovství Evropy házenkářek v Bělehradě:

Skupina A:

Česká republika - Norsko 19:21 (12:10)

Sestava a branky ČR: Raníková, Satrapová - Knedlíková 3, Keclíková 1, Chrenková 2, Poznarová 5/5, Salčáková, Růčková, Černá 4, Vítková 2, Hrbková, Martinková 1, Luzumová, Štěrbová 1, Selucká, Matoušková.

Nejvíce branek Norska: Sullandová 8/2. Rozhodčí: Crnojevičová, Radičová (obě Chorv.). Sedmimetrové hody: 7/5 - 2/2. Vyloučení: 4:3.

Srbsko - Ukrajina 25:23 (14:10).

1. Norsko 2 2 0 0 49:45 4
2. ČR 2 1 0 1 44:43 2
3. Srbsko 2 1 0 1 51:51 2
4. Ukrajina 2 0 0 2 45:50 0