Freestyle kanoista Červinka přepsal českou historii, z Argentiny veze světový bronz

Táňa Králová
12. 12. 2017 12:42
Lukáš Červinka získal pro Česko historicky první mužskou medaili z mistrovství světa freestyle kanoistů. "Na ty podmínky je to úspěch," říká.
Lukáš Červinka s bronzovou medailí z mistrovství světa
Lukáš Červinka s bronzovou medailí z mistrovství světa | Foto: Archiv Lukáše Červinky

Praha - Ze světového šampionátu, který proběhl na přelomu listopadu a prosince v argentinském San Juanu, se český freestylista kanoista Lukáš Červinka vrátil jako třetí nejlepší na světě. Sedmadvacetiletý závodník již čtyřikrát po sobě vyhrál mistrovství Evropy, bronz je pro něj ovšem prvním cenným kovem ze světového klání. Je to i vůbec první medaile pro Českou republiku v této disciplíně v mužské kategorii. S třetím místem na mistrovství světa, které vybojoval mezi světovou špičkou, je Lukáš spokojený.

"Na to, jaké byly podmínky, to byl úspěch. Kvůli tomu, že se ve spodní části řeky někdo utopil, stáhli v polovině závodu vodu a už ji nevrátili zpátky na původní hladinu. Těžší závodníci, jako jsem já, s tím měli dost problémy," říká dvoumetrový kanoista, který se účastnil světového mistrovství již po čtvrté. Závodí v kategorii C1, to znamená, že jezdí sám a v daném čase má na jedné velké vlně nebo vodním válci předvést co nejvíce náročných akrobatických triků.

Takhle to vypadalo přímo v Argentině

Nižší hladině divoké vody pod přehradou v San Juanu musel přizpůsobit svůj způsob jízdy. "Místo abych v peřejích přecházel z jedné kombinace figur do druhé, musel jsem se po každé zatáhnout do vlny. V časovém limitu jsem pak nezvládl tolik triků, které porotci bodují," vysvětluje sportovec. Jeho výkon ve třetí povedené finálové jízdě ocenili 980 body.

Zvítězil Američan Dane Jackson, který za skvělou první finálovou jízdu dostal 1210 bodů. Druhý skončil s 1100 body Francouz Sebastien Devred. Nad ním přitom český borec vyhrál při loňském mistrovství Evropy v Německu. Mezi soupeři Lukáše Červinky, který se na rozdíl od mnohých nevěnuje tomuto sportu profesionálně a nemá ani trenéra, byla v Argentině řada Evropanů, hlavně Angličané a Francouzi. Z České republiky byl jediný.

"Američan Dane je na vodě každý den, je to jeho živobytí. Skoro všechny lodě, na kterých se freestyle jezdí, jsou od firmy, kterou založil jeho otec," připomíná Červinka, který pochází z Libchav u Ústí nad Orlicí. Když si chce slušně zajezdit, na trénink na umělý kanál do Čunova kousek od Bratislavy to má 250 kilometrů. Letos v lednu zdolával divokou vodu ve vodáckém ráji v Ekvádoru. Sjel tam zatím svůj největší vodopád o délce šestnáct metrů.

Náklady na šampionát v Argentině, kde reprezentoval Českou republiku, si závodník z většiny hradil sám. Cesta ho vyšla asi na 120 tisíc korun, Český svaz kanoistiky mu slíbil přispět celkem padesáti tisíci.

Příští mistrovství světa se uskuteční za dva roky ve Španělsku. "Mám z toho trochu obavy. Na velké závody nemají připravený válec, ale tvrdí, že ho předělávají. Když je mělký, člověk rozbije loď, nebo sám sebe," říká Červinka.

Takhle Lukáš Červinka trénuje

 

Právě se děje

před 22 minutami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 44 minutami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy