Legendární sprinter Maurice Greene ukončil kariéru

ip
4. 2. 2008 11:15
Bývalý rekordman chce, aby zářili jiní
Bývalý sprinter Maurice Greene oznamuje v Pekingu oficiální ukončení atletické kariéry.
Bývalý sprinter Maurice Greene oznamuje v Pekingu oficiální ukončení atletické kariéry. | Foto: Reuters

Peking - Bývalý světový a olympijský šampion ve sprintu na 100 metrů Maurice Greene oficiálně ukončil atletickou kariéru.

Třiatřicetiletý Američan to oznámil během pondělí v Pekingu, kde obhlížel budoucí dějství letních olympijských her.

"Dnes oficiálně končím svojï kariéru," řekl agentuře Reuters. "Nemyslím si, že jsem psychicky připraven se vrátit zpět po zranění. Vezme vám to hodně síly. Jdete morálně dolů a jste pak v depresích," přiznal Greene.

Fakt, že se k tomu rozhodl pár měsíců před začátkem letních olympiády, ho zbytečně nezatěžuje. "Chci, aby tam zazářili jiní," přeje si.

Čtěte také: Ščerbová vyhlásila útok na národní rekord v pětiboji

Rodák z Kansasu na sebe výrazně upozornil hlavně v roce 1999, kdy v červnu zaběhl světový rekord v čase 9,79. O dva měsíce později se stal prvním mužem, jenž vyhrál v rámci mistrovství světa jak sprint na 100, tak i na 200 metrů. Jeho úžasnou show mohla tehdy vidět Sevilla.

Greene poté navíc triumfoval i v dalším roce na olympijských hrách v Sydney. "Každý z mých úspěchů pro mě něco znamená. Chtěl jsem být nejlepší, jak jsem jen mohl být a chtěl jsem být nejlepší napořád," vysvětluje.

Přečtěte si: Holuša běžel prvně 800 m v hale. A už je na MS

Aktuálně nejlepší běžec na světě Tyson Gay byl rozhodnutím svého kolegy a kamaráda překvapen.

"Je to pro mě šok. To je stejné, jako když skončil Michael Jordan v basketbale. Maurice je prostě legenda," uvědomuje si. 

Greene, jenž zaběhl 100 metrů pod deset vteřin rekordně 52x, věří, že na něj dlouho lidé nezapomenou. "Doufám, že si mě lidé vybaví jako skvělého atleta, ale také hlavně jako dobrého člověka," uvedl na závěr. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Michaláková neuspěla ve Štrasburku, norský soud dostatečně zdůvodnil odebrání dětí

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve čtvrtek rozhodl ve prospěch Norska v případu Češky Evy Michalákové, které norská sociální služba Barnevernet před více než deseti lety odebrala syny Denise a Davida a umístila je do pěstounské péče. Norský soud podle ESLP dostatečně zdůvodnil, proč Michalákovou zbavil rodičovských práv k oběma synům.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Advokát soudu EU: Rakouské omezování přídavků na děti porušuje unijní právo

Rakouské omezování výše přídavků na děti žijící v cizině, které se týká mimo jiné tisíců Čechů, porušuje právo Evropské unie. K tomuto závěru ve čtvrtek dospěl generální advokát Soudního dvora EU, podle něhož by proto soudci měli vyhovět žalobě Evropské komise a nařídit Vídni zrušení této úpravy zavedené před třemi lety.

Cizinci pracující v Rakousku mají podle soudního poradce unijními předpisy zaručena stejná práva jako Rakušané. Pro soud není jeho stanovisko závazné, ve většině případů k němu však přihlíží. Konečný verdikt by měl padnout během několika měsíců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy