Landis je po strhujícím boji králem Tour

SportPlus, ČTK
23. 7. 2006 18:00
Paříž - Celkovým vítězem 93. ročníku Tour de France se stal Američan Floyd Landis, na Champs-Elysées finišoval první Nor Hushovd.

V tradičně spíše "turistické" poslední etapě slavné Tour de France se z vítězství radoval Nor Thor Hushovd, který na Tour vyhrál již úvodní prolog. Nic to ale nemohlo změnit na korunovaci třetího amerického vítěze Tour de France, Floyda Landise ze stáje Phonak, který na Champ-Elysées dojel v pelotonu osm vteřin za nejrychleji spurtujícím Hushovdem.

V závěrečné 154 kilometrů dlouhé etapě se rozhodovalo až v posledních několika kilometrech, druhý ve spurtu skončil Australan Robbie McEwen ze stáje Davitamon-Lotto, třetí byl jeho krajan Stuart O'Grady z CSC.

Floyd Landis na trůnu vystřídal svého krajana Lance Armstronga, jenž vyhrál slavný závod v předchozích sedmi letech. Po loňském prvenství ukončil kariéru a uvolnil trůn.

Jediný český účastník Pavel Padrnos, který v minulých ročnících pomáhal v týmu Discovery Channel Armstrongovi, skončil při svém osmém startu na Tour na 65. místě.Vyrovnal tak nejlepší český výsledek Tomáše Konečného z roku 2000.

Zatímco v předchozích letech měla Tour suveréna v Armstrongovi, letos se bojovalo až do závěrečné časovky, která v sobotu vynesla do čela Landise.

Třicetiletý kapitán stáje Phonak nakonec zvítězil po absolvování 3657 kilometrů jen o 59 sekund před Španělem Oscarem Pereirem. Loni činil konečný náskok Armstronga před Italem Ivanem Bassem téměř pět minut, o rok dříve vyhrál slavný Texasan ještě výrazněji.

Letošní Tour byla nejtěsnější od roku 1989, kdy další Američan Greg Lemond zvítězil o pouhých osm sekund před domácím Laurentem Fignonem. Tehdy se také rozhodlo až na konci v časovce. 

Landis je třetím americkým vítězem Tour v historii. V minulosti pomohl Armstrongovi jako člen jeho týmu ke třem prvenstvím, nyní vystoupil z jeho stínu a dosáhl životního úspěchu. Navíc dokázal vyhrát i s poškozeným kyčelním kloubem, který mu lékaři po sezoně vymění za umělý. 

"Doufám, že budu schopen se sem za rok vrátit," řekl s ohledem na blížící se chirurgický zákrok Landis, jenž za vítězství inkasoval prémii 400 tisíc eur, kterou podle obvyklých pravidel rozdělí mezi týmové kolegy. 

"Jsem na Floyda velmi pyšný a mám z něj radost. Jsem hrdý na to, že znovu vyhrál Američan," uvedl Armstrong, který v závěrečném týdnu sledoval závod přímo ve Francii. 

Žlutý trikot oblékl Landis už v jedenácté etapě, ale v Alpách pak v šestnáctý den závodu naprosto selhal. Ztratil přes deset minut a podle mnohých vypadl z okruhu favoritů na celkové vítězství. Hned následující den však Landis předvedl fantastickou sólovou jízdu a vrátil se do hry. 

"Jsem bojovník, nikdy nepřestávám věřit," řekl dojatý Landis po slavnostním ceremoniálu na Champs-Elysées, který si na pódiu vychutnal se svou dcerou. 

Americký cyklista Floyd Landis ze stáje Phonak si na trati závěrečné etapy Tour de France symbolicky připíjí šampaňským na oslavu svého celkového vítězství.
Americký cyklista Floyd Landis ze stáje Phonak si na trati závěrečné etapy Tour de France symbolicky připíjí šampaňským na oslavu svého celkového vítězství. | Foto: Reuters

"Bylo to velmi milé slyšet americkou hymnu, když hrála na mou počest. Mohu říct, že můj návrat byl mimořádný, ale nechám na jiných, aby to posoudili. Jsem pyšný na to, jak to zvládl náš tým a jsem spokojen i s tím, jakou jsem odvedl práci. U televize to bylo určitě zábavnější, protože my jsme si prožili pár krušných chvil," prohlásil Landis, který připustil, že načerpal cenné zkušenosti jako Armstrongův pomocník.

"To bylo k nezaplacení. Naučil jsem se, jak se překonat, abych dosáhl cíle. Člověk se nikdy nesmí vzdávat," uvedl Američan, kterého triumf vynesl na druhé místo v seriálu ProTour.

Zelený trikot pro vítěze bodovací soutěže získal stejně jako v letech 2002 a 2004 Australan Robbie McEwen, jenž dokázal jako jediný letos vyhrát tři etapy. Vrchařům podruhé za sebou kraloval Dán Michael Rasmussen a bílý trikot pro nejlepšího jezdce do 25 let vybojoval Ital Damiano Cunego, bývalý vítěz Giro d'Italia.

V hodnocení týmů obhájili vítězství jezdci T-Mobile, i když těsně před startem závodu vypadl z jejich sestavy jeden z favoritů Němec Jan Ullrich. Kvůli podezření z dopingu chyběl v pelotonu také loni druhý Ital Basso. 

Závěrečná etapa měla podle očekávání poklidný průběh. Rozhodnuto bylo nejen o celkovém vítězi, ale i v doprovodných soutěžích, kde se na čtyřech prémiích mohly udát jen kosmetické změny v pořadí. 

Při vjezdu do Paříže vzdali cyklisté hold čtyřicetiletému Vjačeslavu Jekimovovi. Ruský jezdec, jenž získal už v roce 1988 olympijské zlato ve stíhacím závodu na dráze, absolvoval svou patnáctou Tour. Během závodu si vytkl za cíl překonat rekordních 16 startů nizozemské legendy Joopa Zoetemelka, ale po dojezdu prohlásil, že končí. 

Hushovd na Champs-Elysées přespurtoval McEwena a připsal si už čtvrté etapové vítězství na Tour, ale rozhodně nejcennější.

"O tomhle jsem dlouho snil. Vyhrát tady je pro sprintera něco výjimečného. Mám o to větší radost, že jsem měl těžké chvíle a v horách jsem hodně trpěl, ale chtěl jsem mít šanci tady bojovat o vítězství," řekl Hushovd, kterému v úvodu Tour při spurtu transparent jednoho z diváků rozsekl ruku, takže musel vrtulníkem do nemocnice. Tam mu ránu sešili a mohl pokračovat.

Výsledky - 20. etapa (154,5 km):
1. Hushovd (Nor.) 3:56:52, 2. McEwen (Austr.) 3. O'Grady (Austr.), 4. Zabel (Něm.), 5. Paolini (It.), 6. Dumoulin (Fr.), 7. Eisel (Rak.), 8. Geslin (Fr.), 9. Ballan (It.), 10. Wrolich (Rak.) všichni stejný čas, ...75. Padrnos (ČR) -8.
Konečné pořadí:
1. Landis (USA) 89:39:30, 2. Pereiro (Šp.) -59, 3. Klöden (Něm.) -1:29, 4. Sastre (Šp.) -3:13, 5. Evans (Austr.) -5:08, 6. Meňšov (Rus.) -7:06, 7. Dessel -8:41, 8. Moreau (oba Fr.) -9:37, 9. Zubeldia (Šp.) -12:05, 10. Rogers (Austr.) -15:07, ...65. Padrnos -2:16:45.
Bodovací soutěž: 1. McEwen 288 b., 2. Zabel 199, 3. Hushovd 195.
Nejlepší vrchař: 1. Rasmussen (Dán.) 166, 2. Landis 131, 3. De la Fuente 113, ...36. Padrnos 23.
Nejlepší jezdec do 25 let: 1. Cunego (It.) 89:58:49, 2. Fothen (Něm.) -38, 3. Sprick (Fr.) -1:29:12.
Týmy: 1. T-Mobile 269:08:46, 2. CSC -17:04, 3. Rabobank -23:26.

 

Právě se děje

Další zprávy