4. 9. 2008 23:31
Federer - Müller 7:6, 6:4, 7:6
Roger Federer
Roger Federer | Foto: Reuters

New York - Roger Federer postoupil ve čtvrtek do semifinále US Open. Švýcarský tenista zastavil ve čtvrtfinále lucemburské překvapení Gillese Müllera, který se do hlavní soutěže dostal jako kvalifikant.

Světová dvojka vyhrála po vyrovnaném průběhu, když pro sebe získala sety v poměru 7:6, 6:4 a 7:6.

Rodák z Basileje tak nadále živí svou šanci na premiérový grandslamový titul v letošním roce. V Melbourne skončil v semifinále, na Roland Garros a ve Wimbledonu prohrál finále.

Už začátek duelu napověděl, že bude pokračovat atraktivní boj o každý míček, na který nebyli diváci u tohoto kdysi suveréna zvyklí. První set musel rozhodnout tie-break, v němž byl úspěšnější Federer.

Čtěte dále: Mění se Federer? Málem vypadl, ale boj si užíval

Ve druhém dějství zápasu přece jen Švýcar proměnil nabídnutý brejkbol a dostal se poprvé do výraznějšího vedení. Náskok udržel a vypadalo to, že si půjde pro postup. Jenže třetí sada zase ukázala, že sedmadvacetiletý tenista není ve své kůži.

Čtyřnásobný vítěz US Open si své podání držel relativně snadno, ale těžko hledal recept na servis soupeře. Müller, až 130. hráč světa, střílel jedno eso za druhým a celkem jich nasbíral šestnáct.

Zatímco dříve by to byl souboj "kočky s myší", nyní měl méně známý Lucemburčan dlouho naději na zvrat. Opět totiž rozhodovala zkrácená hra, kterou začal lépe Müller. Měl výhodu minibrejku, vedl 5:3, ale to bylo vše.

Zkušenější soupeř na opačné straně kurtu získal čtyři body v řadě a mohl se radovat z vítězství, k němuž potřeboval dvě hodiny a pětadvacet minut. Dalším protivníkem Federera bude lepší z dvojice Andy Roddick - Novak Djokovič.