"Krvavé peníze zjevně nesmrdí." Ukrajina odmítá, aby se Rusové vrátili do soutěží

Sport ČTK Sport, ČTK
30. 1. 2023 14:34
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj i jeho poradce Mychajlo Podoljak se ostře ohradili proti snaze Mezinárodního olympijského výboru (MOV) zrušit zákaz startů ruských a běloruských reprezentantů v mezinárodních soutěžích.
Mezinárodní soutěže nehrají ani ruští fotbalisté. Aleksanderu Soldatenkovi a Maximu Osipenkovi tak musel stačit přípravný zápas se spřáteleným Tádžikistánem
Mezinárodní soutěže nehrají ani ruští fotbalisté. Aleksanderu Soldatenkovi a Maximu Osipenkovi tak musel stačit přípravný zápas se spřáteleným Tádžikistánem | Foto: Reuters

Rusko s pomocí Běloruska před rokem napadlo Ukrajinu, na což většina sportovních organizací po doporučení MOV reagovala vyloučením reprezentantů obou zemí z mezinárodních soutěží.

Šéf MOV Thomas Bach ale v poslední době opakovaně uvedl, že výbor usiluje o zrušení zákazu.

Na ukrajinské straně se to nesetkalo s velkým pochopením a tamní olympijský výbor svolal na 3. února valnou hromadu.

Na ní bude řešit, jestli kvůli postoji MOV bude bojkotovat letní olympijské hry v Paříži v roce 2024.

"MOV podporuje válku, vraždění a ničení. S radostí sledují ruské řádění a ještě jim dají možnost, jak genocidu a další zabíjení propagovat," napsal Podoljak na Twitteru.

"Peníze, na kterých je krev Ukrajinců, panu Bachovi zjevně nesmrdí a Rusko si za ně kupuje pokrytectví MOV," přidal Podoljak.

Stranou nezůstal ani ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který během víkendu opakovaně vyzval MOV, aby zákaz nerušilo.

"Až skončí ruská agrese a teror, tak teprve potom se můžeme bavit o účasti Rusů na olympijských hrách," prohlásil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Maďarská vláda chce postupně zrušit cenové stropy na potraviny a hypotéky, uvedl Orbán

Maďarská vláda hodlá postupně zrušit cenové stropy na základní potraviny a hypotéky, jakmile se inflace sníží. Ve státním rozhlase to dnes řekl premiér Viktor Orbán. Míra inflace v Maďarsku v únoru poprvé po více než roce klesla, byla však nejvyšší v Evropské unii. Ohledně rušení cenové regulace Orbán ale nezmínil žádný časový harmonogram, uvedla agentura Reuters.

Míra inflace v Maďarsku v únoru podle národní metodiky klesla na 25,4 procenta z lednové hodnoty 25,7 procenta. V růstu ale pokračovaly například ceny potravin. Orbán tak v ekonomice čelí největším problémům od nástupu k moci v roce 2010. Ekonomika prudce zpomaluje a úrokové sazby centrální banky jsou nejvyšší v EU.

Orbán uvedl, že cenové stropy, které jeho vláda zavedla, byly užitečné v boji proti inflaci. Zároveň ale podle něj narušovaly trh. Vláda pracuje na plánech, jak je postupně zrušit. "Pokud jde o potraviny, jakmile se inflace sníží, postupně zrušíme stávající cenové stropy, podobně jako (stropy na úrokové sazby) u bankovních úvěrů," řekl.

"Pokud inflace zpomalí pod určitou úroveň, budeme muset přijmout rozhodnutí vzdát se obranných mechanismů, které jsme zavedli kvůli vysoké inflaci," řekl maďarský premiér. Neupřesnil ale, při jaké úrovni k tomuto kroku vláda přistoupí. Loni v prosinci byla maďarská vláda nucena ukončit cenový strop na pohonné hmoty, protože jich byl nedostatek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy