11. 11. 2007 19:49
Belgičanka vyhrála Turnaj mistryň
Justine Heninová podává ve finále Turnaje mistryň v Madridu.
Justine Heninová podává ve finále Turnaje mistryň v Madridu. | Foto: Reuters

Madrid/Šanghaj - Světová jednička Justine Heninová z Belgie se v dramatickém finále stala vítězkou Turnaje mistryň.

Ve španělském Madridu udolala ve třech setech Marii Šarapovovou z Ruska 5:7, 7:5, 6:3. Zápas trval tři hodiny a 24 minut.

25letá Belgičanka tak vyhrála už 25 zápas po sobě a stala se druhou ženou, která po Wimbledonu neutrpěla jedinou porážku. Tou první byla v roce 1989 Němka Steffi Grafová. Jako vůbec první dokázala za senou na cenách vydělat více než 5 milionů USD.

"Ve třetím setu to bylo více o vůli a fyzičce," přiznala po utkání Heninová, která potřebovala k úspěchu pět mečbolů.

"Byl to hodně těžký poslední zápas sezony, obě jsme mrtvé. Byl to úžasný závěr vynikající sezony," dodala.

Ruska Šarapovová se ze zklamnání oklepala brzy. "Prožila jsem si s těmi všemi zdravotními problémy zěžký rok a ještě před dvěma týdny jsem vůbec netušila, zda tu budu hrát.," uvedla.

Damm v Šanghaji výhrou

Španělský tenista Rafael Nadal začal mužský Turnaj mistrů v Šanghaji výhrou nad Francouzem Richardem Gaquetem  po třísetové bitvě, v níž musel otáčet průběh zápasu.

Gasquet, jenž si jako poslední zajistil účast na prestižním turnaji, vyhrál první set 6:3, pak ale se světovou dvojkou prohrál v následujících sadách 3:6 a 4:6.

Francouzský tenista sebral vítězi Roland Garros úvodní set, když skvělým forhendem po čáře proměnil rozhodující brejkbol za stavu 4:3.

Nadal se však dokázal vrátit do zápasu. Ve druhém setu získal brejk na 4:2 a set zakončil nechytatelným servisem na tělo soupeře.

"Ke konci zápasu jsem hrál mnohem lépe než na začátku. Byl jsem trochu nervozní. Zápasy tady jsou vždycky těžké, hrajete jen proti těm nejlepším," citovala Nadalova slova BBC.

Gasquet dál bojoval, jenže i ve třetí sadě ztratil game při svém podání za stejného stavu jako ve druhém a rozjetého Nadala už nezastavil.

"Rafael je velký bojovník. Nevyšlo mi pár úderů, což si proti němu prostě nemůžu dovolit. Musel bych odehrát perfektní zápas, abych ho porazil," řekl o zápase poražený Gasquet.

Ve druhém utkání Zlaté skupiny překvapivě nestačila světová trojka Novak Djokovič na Španěla Davida Ferrera. Srbský tenista prohrál po setech 4:6, 4:6.

Agresivní hra třetího nasazeného tenisty tentokrát úspěch neslavila. Finalista posledního US Open častěji chyboval a na precizní hru Španěla nestačil.

Světová jednička Roger Federer vstoupí do turnaje s dotací 4,45 milionů dolarů v pondělí.

Český tenista Martin Damm začal se svým deblovým partnerem Leandrem Paesem Turnaj mistrů ve čtyřhře hladkou výhrou nad bělorusko-švédským párem Mirnyj/Bjoerkman po setech 6:4 a 6:1.