Koukal dojel ve sprintu sedmý. Vyhrál finále B

4. 1. 2008 13:29
Sprint žen vyhrála Charlotte Kallaová
Martin Koukal
Martin Koukal | Foto: Ondřej Besperát

Asiago - Martin Koukal dojel sprint v italském Asiagu na sedmém místě, když vyhrál B finále. Z vítězství se radoval norský reprezentant Petter Northug.

Český bežec na lyžích jen potvrdil, že krátké vzdálenosti jsou jeho silnou disciplínou. Naopak jeho krajan a lídr Tour de Ski Lukáš Bauer se opět nekvalifikoval do třicetičlenného hlavního závodu, když na trati dlouhé 1200 metrů skončil až na 42. příčce.

Podrobnosti o kvalifikaci čtěte ZDE:

Do vyřazovacích rozběhů postoupili dva čeští lyžaři a potkali se hned ve čtvrtfinále. Martin Koukal na rozdíl od pražského sprintu nezaváhal na startu a hned od začátku si hlídal postupové místo. Nakonec vyhrál a bez problémů prošel do dalšího kola.

Nedařilo se však Martinu Jakšovi. Teprve jednadvacetiletý reprezentant z Železné Rudy obsadil až čtvrtou příčku a v celkovém pořadí italského sprintu figuruje na devatenácté pozici.

O hodně lépe si vedl druhý Čech. V semifinále byl sice vyřazen, ale následné B finále poté ovládl. Vyhrál s časem 2:33,9, když porazil i překvapivého vítěze Pražské lyže Nikolaje Morilova.

Jen o desetinu lepší čas zajel v A finále vítěz mužského závodu Petter Northug. Až cílová fotografie musela rozhodnout o tom, že pro druhé místo si po napínavém finiši dojel Nikolaj Čebotko z Kazachstánu, třetí skončil další Nor Tor Arne Hetland.

Díky sedmému místu si Koukal polepšil v pořadí Tour de Ski, v níž se posunul zpět do elitní desítky. Stále vede Lukáš Bauer, jenž má na druhého Gjerdalena náskok minuty a sedmnácti vteřin. Třetí Piller-Cottrer ztrácí navrch třicet dalších sekund. Jakš je devátý, Koukal desátý.

Mezi ženami vyhrála sprint Charlotte Kallaová ze Švédska, která zdolala na cílové rovince druhou Rusku Natalii Korostělevovou i třetí Polku Justynu Kowalczykovovou.

Češky se mezi třicítku nevešly, Tolarová a Skalníková navíc do závodu ani nenastoupily a v celkovém pořadí nebudou hodnoceny.

Tour de Ski vyvrcholí o víkendu ve Val di Fiemme. V sobotu je na programu klasika s hromadným startem, v neděli zakončí závodníci náročný program na trati, která končí stoupáním sjezdovky.