Kotlářka dvakrát ztratila s posledním Tempem, do čela extraligy jdou Draci

Ján Jabrocký
30. 5. 2016 9:39
Přečtěte si tradiční pondělní souhrn uplynulého týdne baseballové extraligy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Dalibor Sosna

Praha - Třináct zápasů měla v uplynulém týdnu na programu baseballová extraliga. Ty přinesly změnu na prvním místě tabulky, kde mistrovskou Kotlářku vystřídali Draci, a také jednu výměnu trenéra.

Ta se udála v Ostravě, kde amerického kouče Grega Brumleyho nahradil nadhazovač Boris Bokaj. Ve velmi konzistentních výkonech pokračuje Mitch Nilsson, který prodloužil sérii zápasů s hitem na dvacet jedna utkání.

Arrows Ostrava – Draci Brno  2-9

Již ve středu odehráli odložené utkání Draci s Ostravou. V něm měli domácí zpočátku navrch a drželi si jednobodový náskok na svého soupeře. Draci až v páté směně překlopili skóre ve svůj prospěch a v sedmé pěti body definitivně utekli svému soupeři. O čtyři body se postaral Alexander Derhak grandslam homerunem.

V pátek pak přišla z Ostravy zpráva, že severomoravský klub již nebude nadále využívat služeb trenéra Brumleyho a jeho místo zaujme zmíněný Bokaj.

Tempo Praha – Kotlářka Praha  16-4 a 9-4
Kotlářka Praha – Tempo Praha  5-2

Kotlářku o víkendu čekala třízápasová série s posledním celkem tabulky. Loňský mistr však svému soupeři dvakrát podlehl, a překvapivě tak ztratil vedení v extralize. V příštím týdnu jej navíc čeká evropský Pohár Mistrů v Itálii a generálku na něj si v Kotlářce představovali určitě jinak.

Nedařilo se ani Marku Červenkovi, který nenatáhl svou sérii osmi výher v řadě a v prvním utkání byl z kopce stažen již po čtvrté směně. Na druhé straně se zaskvěl Jake Rabinowitz, který odházel vítězný zápas. V sérii se dařilo také Davidu Vohánkovi, jenž získal metu v jedenácti případech ze čtrnácti pokusů.

Kotlářku může těšit hlavně forma Mitche Nilssona, jenž dokázal v každém utkání odpálit jeden hit a natáhl svou sérii již na jednadvacet zápasů.

Draci Brno – Eagles Praha  12-1
Eagles Praha – Draci Brno  1-18 a 0-12

První dva zápasy této série ovlivnil déšť, který pokaždé posunul začátek zápasu. Jak se nakonec ukázalo, tak se s tím lépe dokázali vypořádat Draci, kteří prokázali své kvality a svého soupeře jasně přehráli.

Výjimkou byl poslední duel, do kterého Eagles na kopec poslali uzdraveného Tomáše Duffka. Rozhodující okamžik utkání přišel ve čtvrté směně, kdy hosté dokázali stáhnout čtyři body. V její dohrávce domácí sice naplnili mety, ale žádného z hráčů nedostali na domácí metu pro bod. Draci se tak po třech výhrách a týdenní pauze vrátili do čela extraligové tabulky.

Arrows Ostrava – Technika Brno  2-1

Technika Brno – Arrows Ostrava  11-1 a 6-16

Arrows již pod vedením Borise Bokaje nastoupili v pátek doma proti Technice. Tento zápas byl fantastickou bitvou nadhazovačů. V ní byli nakonec o jeden bod lepší domácí, o jejichž oba body se postaral Tomáš Juněc.

Zbylé dva zápasy série se již odehrály v Brně. V prvním utkání domácí rozhodli v páté směně sedmi body o své vysoké výhře. Utkání se odehrálo pouze na sedm směn; pak byl duel pro vysoký rozdíl skóre ukončen.

Ani další utkání nedošlo do osmé směny. Tentokrát to byli Ostravští, kteří ve druhé směně pokořili Daniela Mráze na kopci Techniky osmi doběhy. Čtyři body stáhl grandslam homerunem Tomáš Juněc. Tomáš později přidal ještě jeden homerun, a podtrhl tak svůj výborný výkon v této sérii.

Skokani Olomouc – Hroši Brno  10-1 a 7-6

Hroši Brno – Skokani Olomouc  13-2

V sérii mezi Skokany a Hrochy platilo pravidlo "Můj dům, můj hrad“. V prvním zápase v Olomouci nedokázali Brňané najít recept na Jakuba Černíka na nadhazovacím kopci domácích. Jakub nakonec odházel celý zápas a připsal si výhru.

Druhý zápas přinesl drama až do úplného závěru. Po osmi směnách bylo skóre vyrovnané 3-3. Na začátku deváté však Hroši odskočili třemi body a měli na dosah vítězství. Jenže domácí v dohrávce zabrali a dokázali čtyřmi body zvrátit utkání na svou stranu. Poslední dva body měl na svědomí Devon Ramirez, který je stáhl po povedeném třímetovém  odpalu.

V neděli v Brně již jasně vládli Hroši a jejich nadhazovač Elroy Urbina. Ten hostům povolil pouze čtyři hity a dva doběhy. Domácím se dařilo i v útoku a ze sedmnácti hitů vytěžili třináct bodů. Zápas byl nakonec ukončen po sedmé směně pro vysoký rozdíl ve skóre.

Aktuální tabulka baseballové extraligy:

1. Draci Brno 19-4
2. Kotlářka Praha 18-5
3. Arrows Ostrava 11-11
4. Technika Brno 9-10
5. Skokani Olomouc 9-11
6. Cardion Hroši Brno 7-14
7. Tempo Titans Praha 6-13
8. Eagles Praha 6-16
 

Právě se děje

před 28 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 30 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

před 57 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy