Homerun derby, běh po metách i exhibiční duel. Takový byl baseballový All Star víkend

Foto: Robert Vávra
Ján Jabrocký, Robert Vávra
10. 5. 2016 11:00
Podívejte se na fotogalerii z baseballového utkání hvězd, které se o víkendu konalo v Třebíči.

Třebíč - Český baseball má za sebou další povedený All Star víkend, který byl letos nabitý událostmi. Stejně jako v minulém roce se i letos odehrál na dvou stadionech. To nejdůležitější bylo k vidění v Třebíči, kde v posledních letech výrazně narůstá zájem fanoušků o tento sport.

Vše odstartoval sobotní duel reprezentační osmnáctky a výběru 1. ligy. Dlouho vyrovnaný zápas na svou stranu zlomili mladíci a nakonec zvítězili 6-1.

V neděli se fanoušci mohli těšit na samotné Utkání hvězd. Tomu předcházely dvě soutěže. Štafetový běh po metách lépe zvládlo kvarteto českých reprezentantů ve složení Petr Síla, Adam Hajtmar, Michal Ondráček a Martin Schneider. Posledně jmenovaný se dostal také do finále Homerun derby. V něm nakonec nestačil na svého spoluhráče a nejlepšího hráče měsíce dubna v extralize Matěje Hejmu.

Ještě před úvodem zápasu předal František Přibyl za všechny rozhodčí All Star Weekendu šek na 10 tisíc korun zástupci fondu Baseball Czech Robertu Vávrovi na podporu charitativního projektu Fond potřebným. Rozhodčí se nejen vzdali kompletního honoráře za své rozhodování během All Star Game, ale ze svého navíc cifru zaokrouhlili na hezky kulatou částku.

V samotném utkání se čeští reprezentanti dostali do vedení hned v první směně, když proti výběru zahraničních hráčů skórovali šestkrát. Vše odstartoval nabuzený Martin Schneider, jenž poslal míček až za plot. Češi postupně navyšovali skóre a to se nakonec zastavilo na čísle sedmnáct. Soupeř dokázal odpovědět pouze třemi body. Reprezentantům se tak povedlo oplatit loňskou prohru, kdy Utkání hvězd otevíralo nový stadion Hrochů Brno.

Pro český výběr to bylo příjemné zpestření před červnovým Pražským baseballovým týdnem, kde obhajuje první místo. Pak již bude vyhlížet zářijové Mistrovství Evropy v Nizozemsku, ze kterého by si Češi rádi přivezli medaili.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy