Konec sportu na Slovensku. Nová opatření zastaví fotbalovou ligu, hokej ani nezačne

Rudolf Černík Rudolf Černík
29. 9. 2020 7:16
Nová opatření v boji proti další vlně koronaviru, která se od čtvrtka chystá zavést Slovensko, by v zemi prakticky zastavila sportovní život. Hrát se s největší pravděpodobností nebude fotbalová liga ani další soutěže, hokejová extraliga, jež měla odstartovat 2. října, v tomto termínu nejspíš nezačne.
Ani Alexandar Čavrič, fotbalista Slovanu Bratislava, netuší, kdy si zase bude moci kopnout v zápase do míče.
Ani Alexandar Čavrič, fotbalista Slovanu Bratislava, netuší, kdy si zase bude moci kopnout v zápase do míče. | Foto: Miro Gasidlo/www.skslovan.com

Na pětimilionovém Slovensku od začátku září výrazněji roste počet nových případů infekce způsobené koronavirem. Minulý týden země zaznamenala rekordní denní přírůstek více než 500 nakažených.

"Mrzí nás omezení hromadných akcí. Situace na Slovensku je mimořádně vážná. Těmito opatřeními můžeme ovlivnit to, co se stane za tři čtyři týdny," řekl premiér Igor Matovič. 

Zakázány budou také sportovní a kulturní akce, rodinné či firemní oslavy a večírky, stejně jako mše. Povoleny budou svatby, pohřby, křty nebo akce, kde účastníci budou mít negativní výsledek testu na koronavirus ne starší 12 hodin.

Detaily omezení, jejichž návrh ještě čeká na definitivní schválení, budou podle hlavního hygienika Jána Mikase známy po vypracování příslušného nařízení.

Podmínka negativního testu ne staršího 12 hodin ovšem prakticky vylučuje pořádání sportovních akcí. "Sport jde do kolen. Zápasy se budou moci hrát za nereálných podmínek," napsal například web deníku Pravda.

Slovenská fotbalová liga má za sebou osm kol, deváté se o víkendu s největší pravděpodobností neodehraje. "Je to ještě čerstvé, budeme hledat řešení. Uvidíme, jakým způsobem se k víkendu postavíme. Ale samozřejmě je to vážně ohrožené, protože podle prvních informací budeme muset soutěž přerušit," prohlásil předseda Unie ligových klubů Ivan Kozák.

Ohrožené je i konání zápasu play off o účast na závěrečném turnaji mistrovství Evropy, v němž mají slovenští fotbalisté 8. října nastoupit v Bratislavě proti Irsku.

Extraligoví hokejisté zatím nejspíš soutěž vůbec nezačnou. "Naším záměrem bylo začít novou sezonu 2. října. Podnikli jsme všechny kroky potřebné pro její úspěšný start. Byli jsme připraveni i na variantu zápasů bez diváků, pokud by stát dodržel slib ohledně kompenzací pro sportovní kluby za výpadky příjmů ze vstupného. Rozhodnutí Ústředního krizového štábu nepotěšilo nikoho z hokejové komunity, ale musíme ho v tuto chvíli respektovat," uvedla Asociace profesionálních hokejových klubů ve stanovisku.

Velice tvrdě zkritizovalo nová opatření vedení basketbalové ligy. "Znamenají nejen konec basketbalu na Slovensku, ale i celého sportu," píše se v prohlášení na stránkách ligy.

"To, že je sport pro vládní garnitury na vedlejší koleji, je dlouhodobým jevem. V této náročné situaci jsme jakž takž dokázali přežít první vlnu pandemie koronaviru, i když to na basketbalu zanechalo výrazné a už nesmazatelné stopy. Zákaz konání sportovních akcí je však tak tvrdou ranou pro basketbal, že vzpamatovat se z toho bude nemožné," soudí vedení basketbalové soutěže.

Podle zástupců ligy investovaly kluby statisíce eur, aby se sezonu povedlo vůbec rozběhnout. "A pak se podařilo odehrát jediné kolo a přišla rázná stopka," stěžují si basketbalisté, podle nichž nejsou sportovní utkání tak rizikovým podnikem jako třeba svatby či koncerty.

"V okolních zemích, kde je pandemická situace často mnohem horší, profesionální soutěže v různých režimech nadále pokračují. My určitě hrát chceme, ale potřebujeme konečně pomocnou ruku, a ne soustavné odmítání. Žádáme urychlené řešení kompenzací pro sporty, protože jinak bude profesionální sport na Slovensku jen něčím, na co se bude vzpomínat. Nenechte basketbal a ostatní padnout na kolena," končí prohlášení vedení basketbalové ligy emotivním apelem.

Opatření se ovšem citelně dotknou i amatérského sportu. "Tragédie. Nedokážu se s tím ztotožnit. Zakazovat fotbal, kde jsou lidi na čerstvém vzduchu? Choré," nebral si servítky Juraj Jánošík, šéf Bratislavského fotbalového svazu, na stránkách portálu sme.sk. 

"Jsem z tohoto rozhodnutí velmi smutný a nevidím žádné racionální zdůvodnění takových kroků vůči amatérskému fotbalu. Absolutně tomu nerozumím," přidal se Richard Havrilla, viceprezident Slovenského fotbalového svazu a předseda krajské organizace na východě země. "Ani jeden zápas, a od začátku sezony se jich odehrálo mnoho, nebyl rozbuškou a iniciátorem nákazy," upozornil. 

Fotbalová republika, díl třetí: Návrat k fotbalu v Hýskově | Video: Sport
 

Právě se děje

před 27 minutami

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února

Příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné MPO kvůli nefungujícímu on-line systému prodlouží do 4. února, sdělil ČTK ministr Havlíček.

On-line informační systém MPO pro podávání žádostí do programů COVID je podle Havlíčka připraven. Příjem žádostí začne znovu v sobotu v 08:00, uvedl.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Nový majitel má dát za Vítkovice Heavy Machinery přes 1,2 miliardy korun

Nový majitel by měl za ostravský strojírenský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM) zaplatit 1,2115 miliardy korun. Jde o nejvyšší nabídku ze čtvrtečního druhého kola výběrového řízení. Byla vyvolávací cenou v páteční aukci na portálu verejnedrazby.cz, do níž postoupilo pět nejvážnějších zájemců, a nakonec se ukázala být i konečnou cenou. Za firmu to ČTK sdělil Jaroslav Martínek.

Jméno subjektu, který ve výběrovém řízení předložil nejvyšší nabídku, zatím insolvenční správce Lukáš Zrůst nesdělil. "Bude oznámeno po splnění dílčích povinností ve smyslu insolvenčního zákona," uvedl Martínek.

Prodejní proces páteční aukcí ještě neskončil. Do 27. ledna musí s jejími výsledky vyslovit souhlas věřitelský výbor, zajištění věřitelé a soud. "Pokud bude vysloven, má nový majitel čas do 11. března na doplacení kupní ceny. O den později je nejzazší termín pro uzavření smlouvy o převodu závodu a 15. března je rozhodný den pro převod VHM na nového majitele," uvedl Martínek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy