Klička čeká další výzva: zbít Jenningse a nenudit fanoušky

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
25. 4. 2015 11:30
Preview k zápasu Vladimir Kličko vs. Bryant Jennings.
Bryant Jennings a Vladimir Kličko při pátečním vážení.
Bryant Jennings a Vladimir Kličko při pátečním vážení. | Foto: Reuters

New York – Už v noci na neděli si to v přeplněné Madison Square Garden rozdají Ukrajinec Vladimir Kličko a neporažený Američan Bryant Jennings o tři prestižní boxerské tituly WBA (Super), IBF a WBO v těžké váze. A fanoušci se mají nač těšit. Ostatně se nenudili celý týden…

Jennings se nezalekl přímé konfrontace

V úterý spolu hodili na tiskovce zajímavou řeč sami hlavní protagonisté. Oba kultivovaní, oba slušní, přesto tvrdí a pálili ostrými. „Musíte studovat všechny jeho zápasy a pak zjistíte, že dělá chybu, která se neustále opakuje. Jde jen o to, jak na ni dokážete zaregovat. A já vím, jak na něj,“ pronesl třicetiletý rodák z Philadephie.

„Skutečně jsi mi dal hodně zabrat, abych si tě mohl pořádně nastudovat. Při tom všem mi ale nejvíce utkvěla v mysli tvoje přezdívka By-By. Co znamená?“ podíval se svého vyzývatele o devět let starší Kličko poté, co první větou celé tiskovky uzemnil všudypřítomného Shannona Briggse, jehož obklopovalo na tucet statných bodyguardů.

„Ta zkratka má pro mě hodně významů, ať už sportovních, tak osobních. Když to někomu řekneš, dáváš mu sbohem, pro mě je to ale daleko více. Hlubší. Definuje to můj život, moje úspěchy,“ opáčil americký bijec, aby následně přešel společně se svým zkušeným manažerem Garym Shawem do ofenzivy.

„Vysvětli mi, proč někoho dvakrát, třikrát tvrdě zasáhneš a pak se na něj začneš věšet? Proč sakra? Proč nebojuješ dál, když jsi větší, silnější?“ zněla jeho přímá otázka. „Když jde někdo do kolen, hlavou před špičky nohou, co mám dělat?!“ odpověděl klidně Ukrajinec. „Já věřím, že zde mu to neprojde. Amerika není Německo, ne nadarmo tady neboxoval osm let. Věšení a nudu fanoušci neocení,“ zakončil toto téma Shaw.

Slovně se do sebe pustili ale i další obři

Nebyli ale ani zdaleka jedinými řečníky v průběhu předzápasového kolotoče, který tvoří kromě tiskovky také otevřený trénink a vážení. Oficiálními hosty byli také legendy těžké váhy Lennox Lewis a Evander Holyfield, kteří si to spolu rozdali dvakrát v roce 1999 a nyní si po šestnácti letech podali ruce. Objevil se také šampion poslední zbývající top organizace – WBCDeontay Wilder.

Právě ten se dostal v pátek při předvádění váhy a svalů hlavních protagonistů do křížku s uřvaným stalkerem Briggsem. „Co děláš v mém městě? Zničím tě. Hned teď a tady,“ řval třiačtyřicetiletý veterán na o čtrnáct let mladšího protivníka. „Klid starče, nebo tě sestřelím hned tady. Vidím tě neustále polonahého. Radši běž už domů,“ kontroval divoký Briggs.

„Já jsem posledním skutečným americkým šampionem těžké váhy. S kým to máš nyní boxovat? Já jsem dvojnásobný mistr světa, tobě ten titul jen darovali,“ pokračoval nažhavený „Kanón“ z Brooklynu už venku na 7th Avenue.

„Vím, vím, mám přesně to, co ty chceš. Jsem úplně jiné zvíře. Jsem šampionem WBC v těžké váze a na rozdíl od tebe to myslím s boxem vážně, ty si tu jen hraješ,“ překřikoval jej „Bronzový bombarďák“ přes hordu ochránců a obklopen zvědavci z řad fanoušků i kolemjdoucích.

Kličko proti poslednímu duelu zhubl

Zatímco ti dva dělali show mimo obchod, kde probíhalo vážení, za prosklenými dveřmi ukázala ručička váhy Kličkovi 109,7 kg a jeho soupeři 102,9 kg. Ani jeden tak nevybočil ze svého standardu. Prvně jmenovaný oproti svému posledními souboji mírně shodil, zatímco druhý naopak nabral.

Přestože se váhově přiblížili, favorit je i nadále jasný: Vladimir Kličko. „Já se na ten zápas těším. Vladimir to bude mít těžké. Jestli mě více láká tento duel, nebo střetnutí Mayweathera s Pacquiaoem? To se dá těžko říct, tito dva hoši boxují v mojí váze, duel příští víkend bude zase soubojem století. Oba mají něco do sebe. Já chci hlavně vidět boj a akci. Za to fanoušci platí, to chtějí Američané vidět,“ nechal se v pátek slyšet bývalý šampion Lewis.

Ten je před Kličkem posledním absolutním králem těžké váhy, s Ukrajincem a jeho bratrem Vitalijem jej navíc pojí blízké přátelství. O rekordech svého nástupce si ale může nechat jen zdát:

Kličko míří za rekordy legendy Louise

„Doktor ocelové kladivo“ se v případě vítězství stane co do počtu měsíců nejdéle sloužícím šampionem těžké váhy všech dob (překoná slavného Joa Louise), zároveň to pro něj bude devatenáctá obhajoba titulu v řadě a pětadvacátá celkově! Také zde atakuje historický zápis Louise (25 obhajob v řadě).

A přestože v minulých týdnech zámořská média citovala Ukrajincova slova o tom, že nikdy není jisté, kdy skončí a bude se věnovat své rodině – snoubence Hayden Panettierové a dcerce Kaje Evdokiji – v posledních dnech tato slova popřel. Naopak připomněl, že chce neustále vítězit a klidně boxovat ještě deset let, stejně jako legendární Američan Bernard Hopkins, který v lednu coby aktivní boxer oslavil padesáté narozeniny.

Aby tato slova naplnil, musí v noci na neděli zvítězit. Proti bude ale stát odhodlaný, tichý a podobně inteligentní protivník, který stojí před životní šancí: po sedmi letech kariéry boxera a s pouhými 36 zápasy na kontě (jeho amatérská bilance je 13-4, profesionální 19-0) se může stát prvním americkým absolutní šampionem těžké váhy od dob Riddicka Boweho.

 

Právě se děje

před 45 minutami

V kádru Běloruska pro MS je Šarangovič z New Jersey, Andrej Kosticyn chybí

Útočník Jegor Šarangovič z New Jersey je hlavní hvězdou sedmadvacetičlenné nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa. Vedle jediné posily z NHL jsou v kádru také tři naturalizovaní Kanaďané a dva Američané. Chybí útočník Andrej Kosticyn z Pardubic, který se v přípravě na šampionát zranil.

Nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Alexej Kolosov, Danny Taylor (oba Dinamo Minsk/KHL), Konstantin Šostak (Čerepovec/KHL),

obránci: Stěpan Falkovskij, Vladislav Jerjomenko, Ilja Solovjov, Ilja Šinkevič, Dmitrij Znacharenko (všichni Dinamo Minsk/KHL), Dmitrij Koronov, Jevgenij Lisovec (oba Ufa/KHL), Andrej Antonov (Junosť Minsk), Nick Bailen (Čeljabinsk/KHL), Kristian Chenkel (Kazaň/KHL),

útočníci: Arťom Děmkov, Francis Paré, Shane Prince (všichni Dinamo Minsk/KHL), Sergej Drozd, Stanislav Lopačuk, Michail Stefanovič (Junosť Minsk), German Něstěrov (Gomel), Andrej Bělevič (Nižnij Novgorod/KHL), Vladislav Kodola (Čerepovec/KHL), Nikita Komarov (Omsk/KHL), Sergej Kosticyn (Bratislava Capitals/ICEHL), Geoff Platt (Ufa/KHL), Jegor Šarangovič (New Jersey/KHL), Danila Klimovič (Zubři Minsk).

před 1 hodinou

AT&T v mnohamiliardové transakci spojí mediální součást s firmou Discovery

Americká telekomunikační společnost AT&T spojí svou rozsáhlou mediální součást s firmou Discovery. Vznikne tak samostatný mediální podnik, jenž bude schopen konkurovat i firmám Netflix a Walt Disney.

AT&T podle odhody získá asi 43 miliard USD (901,5 miliardy Kč) a její akcionáři budou mít v nově sloučené skupině většinový podíl, uvedla agentura Reuters.

Další zprávy