Klička čeká další výzva: zbít Jenningse a nenudit fanoušky

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
25. 4. 2015 11:30
Preview k zápasu Vladimir Kličko vs. Bryant Jennings.
Bryant Jennings a Vladimir Kličko při pátečním vážení.
Bryant Jennings a Vladimir Kličko při pátečním vážení. | Foto: Reuters

New York – Už v noci na neděli si to v přeplněné Madison Square Garden rozdají Ukrajinec Vladimir Kličko a neporažený Američan Bryant Jennings o tři prestižní boxerské tituly WBA (Super), IBF a WBO v těžké váze. A fanoušci se mají nač těšit. Ostatně se nenudili celý týden…

Jennings se nezalekl přímé konfrontace

V úterý spolu hodili na tiskovce zajímavou řeč sami hlavní protagonisté. Oba kultivovaní, oba slušní, přesto tvrdí a pálili ostrými. „Musíte studovat všechny jeho zápasy a pak zjistíte, že dělá chybu, která se neustále opakuje. Jde jen o to, jak na ni dokážete zaregovat. A já vím, jak na něj,“ pronesl třicetiletý rodák z Philadephie.

„Skutečně jsi mi dal hodně zabrat, abych si tě mohl pořádně nastudovat. Při tom všem mi ale nejvíce utkvěla v mysli tvoje přezdívka By-By. Co znamená?“ podíval se svého vyzývatele o devět let starší Kličko poté, co první větou celé tiskovky uzemnil všudypřítomného Shannona Briggse, jehož obklopovalo na tucet statných bodyguardů.

„Ta zkratka má pro mě hodně významů, ať už sportovních, tak osobních. Když to někomu řekneš, dáváš mu sbohem, pro mě je to ale daleko více. Hlubší. Definuje to můj život, moje úspěchy,“ opáčil americký bijec, aby následně přešel společně se svým zkušeným manažerem Garym Shawem do ofenzivy.

„Vysvětli mi, proč někoho dvakrát, třikrát tvrdě zasáhneš a pak se na něj začneš věšet? Proč sakra? Proč nebojuješ dál, když jsi větší, silnější?“ zněla jeho přímá otázka. „Když jde někdo do kolen, hlavou před špičky nohou, co mám dělat?!“ odpověděl klidně Ukrajinec. „Já věřím, že zde mu to neprojde. Amerika není Německo, ne nadarmo tady neboxoval osm let. Věšení a nudu fanoušci neocení,“ zakončil toto téma Shaw.

Slovně se do sebe pustili ale i další obři

Nebyli ale ani zdaleka jedinými řečníky v průběhu předzápasového kolotoče, který tvoří kromě tiskovky také otevřený trénink a vážení. Oficiálními hosty byli také legendy těžké váhy Lennox Lewis a Evander Holyfield, kteří si to spolu rozdali dvakrát v roce 1999 a nyní si po šestnácti letech podali ruce. Objevil se také šampion poslední zbývající top organizace – WBCDeontay Wilder.

Právě ten se dostal v pátek při předvádění váhy a svalů hlavních protagonistů do křížku s uřvaným stalkerem Briggsem. „Co děláš v mém městě? Zničím tě. Hned teď a tady,“ řval třiačtyřicetiletý veterán na o čtrnáct let mladšího protivníka. „Klid starče, nebo tě sestřelím hned tady. Vidím tě neustále polonahého. Radši běž už domů,“ kontroval divoký Briggs.

„Já jsem posledním skutečným americkým šampionem těžké váhy. S kým to máš nyní boxovat? Já jsem dvojnásobný mistr světa, tobě ten titul jen darovali,“ pokračoval nažhavený „Kanón“ z Brooklynu už venku na 7th Avenue.

„Vím, vím, mám přesně to, co ty chceš. Jsem úplně jiné zvíře. Jsem šampionem WBC v těžké váze a na rozdíl od tebe to myslím s boxem vážně, ty si tu jen hraješ,“ překřikoval jej „Bronzový bombarďák“ přes hordu ochránců a obklopen zvědavci z řad fanoušků i kolemjdoucích.

Kličko proti poslednímu duelu zhubl

Zatímco ti dva dělali show mimo obchod, kde probíhalo vážení, za prosklenými dveřmi ukázala ručička váhy Kličkovi 109,7 kg a jeho soupeři 102,9 kg. Ani jeden tak nevybočil ze svého standardu. Prvně jmenovaný oproti svému posledními souboji mírně shodil, zatímco druhý naopak nabral.

Přestože se váhově přiblížili, favorit je i nadále jasný: Vladimir Kličko. „Já se na ten zápas těším. Vladimir to bude mít těžké. Jestli mě více láká tento duel, nebo střetnutí Mayweathera s Pacquiaoem? To se dá těžko říct, tito dva hoši boxují v mojí váze, duel příští víkend bude zase soubojem století. Oba mají něco do sebe. Já chci hlavně vidět boj a akci. Za to fanoušci platí, to chtějí Američané vidět,“ nechal se v pátek slyšet bývalý šampion Lewis.

Ten je před Kličkem posledním absolutním králem těžké váhy, s Ukrajincem a jeho bratrem Vitalijem jej navíc pojí blízké přátelství. O rekordech svého nástupce si ale může nechat jen zdát:

Kličko míří za rekordy legendy Louise

„Doktor ocelové kladivo“ se v případě vítězství stane co do počtu měsíců nejdéle sloužícím šampionem těžké váhy všech dob (překoná slavného Joa Louise), zároveň to pro něj bude devatenáctá obhajoba titulu v řadě a pětadvacátá celkově! Také zde atakuje historický zápis Louise (25 obhajob v řadě).

A přestože v minulých týdnech zámořská média citovala Ukrajincova slova o tom, že nikdy není jisté, kdy skončí a bude se věnovat své rodině – snoubence Hayden Panettierové a dcerce Kaje Evdokiji – v posledních dnech tato slova popřel. Naopak připomněl, že chce neustále vítězit a klidně boxovat ještě deset let, stejně jako legendární Američan Bernard Hopkins, který v lednu coby aktivní boxer oslavil padesáté narozeniny.

Aby tato slova naplnil, musí v noci na neděli zvítězit. Proti bude ale stát odhodlaný, tichý a podobně inteligentní protivník, který stojí před životní šancí: po sedmi letech kariéry boxera a s pouhými 36 zápasy na kontě (jeho amatérská bilance je 13-4, profesionální 19-0) se může stát prvním americkým absolutní šampionem těžké váhy od dob Riddicka Boweho.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V širší nominaci Lotyšů na ZOH jsou čtyři hráči z extraligy

Čtyři hráči z české extraligy jsou v širší, jednatřicetičlenné nominaci hokejistů Lotyšska na únorové olympijské hry v Pekingu. Do výběru kouče Harijse Vitolinše, z kterého vypadne při uzavřením kádru ještě šest hráčů, se dostal obránci Uvis Janis Balinskis z Litvínova, Roberts Mamčics ze Zlína a útočníci Martinš Dzierkals z Plzně a Roberts Bukarts z Vítkovic.

Hokejisté Ruska mají v sedmatřicetičlenné nominaci sedm majitelů zlatých medailí z Pchjongčchangu. Šanci zopakovat triumf mohou mít v týmu kouče Alexeje Žamnova obránci Vjačeslav Vojnov z Dynama Moskva, Jegor Jakovlev z Magnitogorsku a Nikita Něstěrov s útočníky Sergejem Andronovem a Michailem Grigorenkem z CSKA Moskva a dalšími forvardy Nikitou Gusevem z Petrohradu a Vadimem Šipačovem, Vojnovovým klubovým spoluhráčem.

před 1 hodinou

Ukrajinský soud odročil na středu jednání o uvalení vazby na exprezidenta Porošenka, kterému ve vlasti hrozí zatčení kvůli podezření z vlastizrady

před 2 hodinami

Britský premiér Boris Johnson podle svého exporadce Dominika Cummingse věděl o tom, že se v jeho rezidenci během koronavirové uzávěry konal večírek

Cummings uvedl, že je ochotný to odpřisáhnout. Svého někdejšího nadřízeného tak obvinil ze lhaní v parlamentu, napsala agentura Reuters.

Novináři z britských médií doposud informovali, že v Johnsonově sídle v Downing Street 10 nebo na dalších místech se v období od května 2020 do loňského dubna konalo nejméně 11 společenských setkání. Šlo o období, kdy nejen v Anglii kvůli pandemii covidu-19 platila přísná omezení mezilidských kontaktů.

Johnson se minulý týden omluvil v parlamentu za to, že se předloni 20. května zúčastnil setkání, kam si lidé měli donést vlastní alkohol. Tvrdil ovšem, že myslel, že jde o pracovní schůzku. Dominic Cummings, architekt britského odchodu z Evropské unie a bývalý Johnsonův blízký poradce, z Downing Street odešel v atmosféře rozjitřených emocí v listopadu 2020. Nyní na twitteru uvedl, že premiér souhlasil s tím, aby se večírky konaly. "Nejen já, ale další svědci by odpřisáhli, že takto se věci děly," napsal Cummings.

Další zprávy