Kde se toulat po horách?

Michal Bulička
1. 11. 2007 11:23
Začněme terminologií. Pokud jdeme na lyžařskou túru, podnikáme skitouring. Jakmile použijeme k výstupu místo lyží stoupací železa, tzv. mačky a podporu cepínu nebo se jistíme na laně, jde o skialpinismus.

To ale není podstatné. Důležité je být na túře a užívat si pohybu v horách.

Pokud se skialpinismem začínáme nebo si pohyb na lyžích s pásy chceme jen vyzkoušet, zajímá nás jediné: Kde? Nácvik manipulace s lyžemi a stoupacími pásy, přepínání mezi módy vázání, trénink stoupání a otoček, to vše můžeme trénovat na každé ukloněné louce. Na túru ale musíme do hor.

Naše hory

Většina českých hor se hodí spíše na běžecké lyžování. Míst, kde se dá provozovat skitouring je poměrně málo, valná část našich hor je totiž zalesněna.

Foto: Michal Bulička

Výrazným limitem v českých zemích i na Slovensku jsou i předpisy o ochraně přírody. Pokud chcete vyrazit na túru do českých, ale i slovenských hor, informujte se o  případných zákazech a omezeních v oblasti. Vyvarujete se tím nepříjemnostem. Tak třeba v Západních Tatrách neunikne ochranářům ani myš.

Zaslíbené Alpy

Rakousko, Švýcasko, Itálie a Francie jsou zeměmi skialpu zaslíbenými. Podle odhadů vlastní speciální výbavu na lyžařské túry 700 000 až milion Rakušanů. To ale neznamená, že by bylo v rakouských Alpách přeplněno.

Lyžařská turistika se dnes provozuje formou hvězdicových túr nebo několikadenních přechodů od chaty k chatě. Alpské země se mohou pochlubit řadou horských chat s možností hned několika túr na různé vrcholy z jednoho místa.

Taková konstelace je ideální i k provádění kurzů, ale i pro náročné túry. Kultovním horstvem východních Alp je Silvretta o níž se dělí Rakousko se Švýcarskem. Hned ze čtyř chat lze vyrazit do hor, jež daly jméno tradičnímu vázání. Z dalších hor u sousedů nabízí ideální podmínky Vysoké Taury, a to hlavně z východotyrolské strany, dále Ötztálské a Stubaiské Alpy.

Zůstaneme-li ve Východních Alpách, můžeme okusit terény italské. Ty patří zpravidla k náročnějším. Lákavé jsou skalnaté kulisy Dolomit nebo Brenty. Asi nejvděčnějším regionem je v Itálii pohoří Ortler.

Západní Alpy

Zjednodušeně označme tuto oblast jako Švýcarsko a Francii. Na rozdíl od "východu" je mnohem více pokrytá ledovci. Mekkou skialpinismu je rozhodně švýcarský kanton Wallis.

Foto: Michal Bulička

Z francouzského Chamonix vede do země helvétského kříže nejslavnější túra světa známá pod názvem Haute Route (čti ót rút). Dalším místem, kam každý skialpinista musí alespoň jednou za život, jsou Bernské Alpy, přesněji Jungfrauregion. Proslulá chata Konkordia nad průsečíkem pěti ledovců nemůže nechat vlažným žádného majitele prkýnek s "tuleními" pásy.

Daleká Francie

Francie je zemí s nedozírnými možnostmi. Je jen škoda, že to máme do Alp, které tvoří hranici Francie s Itálií, tak daleko. Nejbližším francouzským centrem skialpinismu je Chamonix.  Dauphinské Alpy, Queyras, Mercantour, to jsou další výborné skialpové adresy, a tak si je dobře zapište do deníčku. A až budete mít cestu kolem...

Michal Bulička - autor je šéfredaktorem metodických novin info@hudy, redaktorem SNOW pro skitouring a v Rakousku úspěšně završil státní zkouškou vzdělání Instruktor skialpinismu a Instruktor vysokohorských túr.

Foto: Laurin Moser
  • VELKÝ LYŽAŘSKÝ SPECIÁL!!
  • Víte jak přežít na sjezdovce? Klikněte ZDE!
  • Sjezdovky mohou být často velmi nebezpečné
 

Právě se děje

Další zprávy