Kardinální chyba pět vteřin před koncem. Norové přišli na MS o téměř jistý postup

Sport Sport
26. 1. 2023 17:41
Vedli o gól, hráli přesilovku, měli míč a do konce zbývalo pouhých pět vteřin, přesto Norové přišli na házenkářském mistrovství světa o postup, který měli takřka na talíři. Jenže jejich kardinální chyba umožnila Španělsku vyrovnat a po prodloužení prošel mezi poslední čtyři celky šampionátu tým z Pyrenejského poloostrova.
Zklamaný norský házenkář Petter Overby po prohře se Španělskem ve čtvrtfinále MS
Zklamaný norský házenkář Petter Overby po prohře se Španělskem ve čtvrtfinále MS | Foto: Reuters

Norové vedli v polském Gdaňsku ve čtvrtfinále devatenáct vteřin před koncem 25:24. Po oddechovém čase přestáli vysunutou hru soupeře. Španělé navíc měli vyloučeného hráče, takže seveřané snadno dostali míč na pravé křídlo.

Na úplně volného Kristiana Björnsena. Nejlepší střelec utkání měl naprosto otevřenou cestu k brance, jenže místo aby si to namířil k ní, rozhodl se zpomalit a přihrát dozadu. 

To byla osudová minela.

Rozhodčí totiž pískli Norům pasivní hru, míč rychle sebrali Španělé, hodili ho bleskově na Daniela Dujšebajeva a ten v poslední vteřině stav srovnal.

Utkání tak muselo jít do prodloužení, dokonce dvojitého, protože ani první porce extra přidaného času souboj nerozsoudila.

Až v tom druhém rozhodli Španělé, vítěznou branku vstřelil znovu Daniel Dujšebajev, a slavili triumf 35:34.

V boji o finále se zítra střetnou s Dánskem, které deklasovalo Maďarsko 40:23.

Druhou semifinálovou dvojici tvoří Švédové a olympijští vítězové Francouzi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Globus dostal od ČOI dvoumilionovou pokutu za špatnou naftu v Brně

Obchodní řetězec Globus dostal od České obchodní inspekce (ČOI) dvoumilionovou pokutu za to, že na své čerpací stanici v Brně opakovaně prodával špatnou naftu. Na rozhodnutí ČOI upozornil web Kverulant, který také rozhodnutí zveřejnil. Ředitel jihomoravského a zlínského inspektorátu ČOI Karel Havlíček řekl, že potíže s palivem řetězec už odstranil. Proti rozhodnutí ČOI se mohl Globus do 15 dnů od vydání rozhodnutí odvolat, odvolání ale nepodal, pokuta je tedy pravomocná. Řetězec ji musí do měsíce od nabytí právní moci zaplatit.

Problémem byla hodnota oxidační stability motorové nafty, která v případě překročení může poškodit palivový systém auta. Inspektoři odebrali vzorky u brněnské samoobslužné stanice v Hradecké ulici třikrát v průběhu loňského září. Diesel plus vykázal při odběrech hodnotu oxidační stability od 91 až do 354 gramů na metr krychlový, přičemž norma stanoví limit 33 gramů na metr krychlový.

"Oxidační stabilita hodnotí odolnost nafty proti chemickým změnám doprovázených tvorbou úsad při dlouhodobém skladování a při vystavení zvýšeným teplotám. Z výsledku zkoušky lze usuzovat, jak velkou tvorbu nerozpustných látek a následně úsad lze očekávat. Nevyhovující výsledek oxidační zkoušky ukazuje na oxidační nestabilní produkt, který může způsobit poškození palivového systému vozidla," uvedla inspekce v rozhodnutí. Usazeniny vytvořené v naftě kvůli oxidační nestabilitě mohou ucpat palivový systém, zvýšit opotřebování nebo poškodit hydraulické prvky systému.

Zdroj: ČTK
Další zprávy