3. 8. 2013 11:39
Julija Jefimovová zazářila na 50 metrů prsa už v rozplavbách.
Julija Jefimovová zazářila na 50 metrů prsa už v rozplavbách. | Foto: Reuters

Barcelona - Ruská plavkyně Julija Jefimovová dokázala už v rozplavbách překonat na světovém šampionátu v Barceloně světový rekord na 50 metrů prsa.

Páteční vítězka dvoustovky dohmátla v čase 29,78 a dosavadní rekordní čas Američanky Jessiky Hardyové z roku 2009 zlepšila o dvě setiny sekundy.

Loňská mistryně Evropy na této trati Petra Chocová postoupila do odpoledního semifinále ze sedmého místa výkonem 30,77. Její český rekord z letošního května má o šest setin lepší hodnotu.

Ospalá rekordmanka

Jefimovová, která na této neolympijské trati získala titul mistryně světa v roce 2009 a před dvěma lety byla druhá, nemohla rekordnímu času uvěřit. Po pátečním triumfu na dvoustovce měla totiž problémy se spánkem.

"Půl noci jsem nespala a jsem tak unavená. Ani jsem nešla na rozplavání, jsem tak ospalá - a zaplavala jsem svěťák. To je bláznivé," řekla jednadvacetiletá Ruska.

Martin Baďura obsadil na znakařské padesátce 26. příčku, časem 26,26 zaostal o tři setiny za vlastním českým rekordem z loňského roku. Sabina Dostálová skončila v kraulovém sprintu na 50 metrů dvaačtyřicátá.