Jaké je tajemství švýcarského úspěchu?

Reuters, ČTK, SportPlus
21. 2. 2006 12:57
Turín - Když tahanice kolem platových stropů v NHL zablokovaly celou sezónu, otřáslo to samotnými základy hokeje. Tyto otřesy dosáhly až na území Švýcarska. Švýcarský tým vstoupil do olympijského turnaje s prostým cílem postoupit do čtvrtfinále. Jenže poté, co získal skalpy zlatých medailistů, Česka a Kanady, octili se rázem na druhém místě skupiny A, před Čechy i Kanaďany a postup je samozřejmostí.
Foto: Reuters

Ralph Krueger, v Kanadě narozený trenér, jenž vede Švýcarsko od roku 1997, tvrdí, že za úspěch jeho mužstvo vděčí i stávce v NHL: "Když k nám během výluky přišly hrát zámořské hvězdy, viděli jsme, jak jsou talentované. Ale zároveň jsme poznali, jaké je to běžně s nimi hrát a vyhrávat. Ztratili jsme strach ze střetnutí s hokejisty NHL," objasňuje kouč.

Ve Švýcarsku si minulou sezónu zahrály takové hvězdy jako Dany Heatley, Joe Thornton nebo Rick Nash. Všichni byli na ledě, když země helvétského kříže poprvé v historii olympijských her porazila javorové listy.

Thorton, jenž nastupoval za HC Davos, se nechal slyšet, že švýcarský úspěch není překvapivý. Spolu s Nashem vyhráli v Davosu titul a viděli, jak rostou výkony tamějších hráčů. Nečekali však, že by to mohlo stačit na porážku Kanady. "Houževnatě proti nám bojovali. Znám několik lidí z kádru a vím, že to jsou solidní hokejisté. To jim rozhodně nelze upřít," říká Thorton.

Síla Švýcarska je navíc vyztužena kvalitním tandemem gólmanů z NHL v bráně se střídá Martin Gerber s Davidem Aebischerem. V sestavě rovněž září rodilý Kanaďan Paul di Pietro, jenž roku 1993 pomohl Montrealu Canadiens k zisku Stanley Cupu.

Jenže kromě těchto výjimek je tým poskládán z hráčů švýcarské ligy, ne ze zámořských milionářů jako je tomu na soupisce České republiky nebo Kanady.

"Sami vidíte, jakou sebedůvěru naši hokejisté získali. Již se nebojí velkých týmů. Naučili se, že jim mohou konkurovat, a to je velký krok kupředu," rozplývá se di Pietro.

Krueger zase často mluví o hrdosti svého mužstva a o tom, jak všichni tvrdě makají a šlapou spolu. Ale i když se jeho svěřenci kvalifikovali nečekaně brzy do čtvrtfinále, zůstává nohama na zemi: "Je před námi ještě dlouhá cesta. Stále nemáme takové individuální dovednosti jako hokejové velmoci."

Švýcarský tisk už vidí své hokejisty s medailemi
Kanadský gólman Martin Brodeur (v bílém) se v zápase se Švýcarskem marně vrhá po puku, který skončil v jeho brance. Vpravo je Martin Pluss.
Kanadský gólman Martin Brodeur (v bílém) se v zápase se Švýcarskem marně vrhá po puku, který skončil v jeho brance. Vpravo je Martin Pluss. | Foto: Reuters

Střídmost a racionalitu kouče poněkud postrádá švýcarský tisk, jenž už vidí své hrdiny s medailemi na krku. Úspěchy hokejistů podrobně rozebírají i seriózní, převážně na politiku a byznys zaměřené deníky.

"Porážkou Kanady poprvé za sto let vzájemných utkání dosáhlo Švýcarsko svého největšího úspěchu v dějinách. Toto vítězství bude přetrvávat napříč stoletími," napsal deník Le Temps.

"Uměli byste si představit Švýcarsko, jak poráží Brazílii ve fotbale? Nebo jak švýcarští hokejisté porážejí kanadské milionové hvězdy? A přesto je to už skutečností," píše deník L'Express.

Deník La Tribune de Genéve jde ještě dále a hlásá: "Po počáteční prohře s Finskem 0:5 nechalo Švýcarsko staré komplexy v šatně a vyhlásilo své ambice nahlas do celého světa. Se vzrůstající chutí nesní o ničem menším než o medaili z Turína," píše. Na druhu medaile prý nezáleží, jen by bylo hloupé se teď zastavit ve vítězném pochodu.

 

Právě se děje

Další zprávy