Hliník by měl radost. Humpolec má odvážný plán, troufá si na olympiádu

ČTK Sport ČTK, Sport
31. 1. 2019 14:52
Asi nejvíc zatím proslavil Humpolec filmový hrdina Hliník, jenž se tam odstěhoval v legendárním snímku Marečku, podejte mi pero! Věhlas městu na Vysočině ovšem hodlají zajistit i místní basketbalisté, kteří vytasili odvážný plán: chtějí se probojovat na olympiádu, kterou příští rok uspořádá Tokio.
Roman Zachrla z Humpolce (vlevo) v souboji s Dušanem Bulutem z Nového Sadu
Roman Zachrla z Humpolce (vlevo) v souboji s Dušanem Bulutem z Nového Sadu | Foto: ČTK

Celek Humpolec Bernard je nejlepším českým týmem v basketbalu 3×3. Nyní uzavřel dohodu o spolupráci s trenérem národního týmu Michalem Krukem a s podporou České basketbalové federace se chce pokusit probojovat mezi osm účastníků olympijského turnaje.

Na hry se dá postoupit třemi způsoby. Být do druhého místa ve světovém žebříčku, vyhrát světový šampionát, případně uspět v kvalifikaci, která se bude konat na jaře 2020.

"Chceme maximálním způsobem zvýšit šance na postup českého týmu na olympiádu, proto se svaz rozhodl Humpolec podpořit v rámci české reprezentace pro roky 2019 a 2020," komentoval dohodu Kruk.

Základ týmu Humpolce tvoří čtveřice Ondřej Dygrýn, Roman Zachrla, Vladimír Sismilich a Ondřej Šiška, který v klasickém basketbalu patří v NBL k oporám Děčína. V záloze na doplňování týmu jsou Jan Stehlík, Jan Kratochvíl a několik hráčů z kategorie do 23 let Lukáš Bukovjan, Jiří Štěpánek, Dan Zach, Michal Weiss, Vojtěch Rudický a Jan Karlovský.

"Všichni tito hráči by měli být součástí reprezentace mužů a kategorie U23, kteří by měli zabojovat o účast na World Tour a potenciálně na světovém šampionátu. Až do dubna budeme hrát každý měsíc jeden turnaj League of Europe, než nás čeká v květnu kvalifikace o světový šampionát v Portoriku," popsal Kruk.

Ačkoli na turnaje mohou jezdit jen čtyři hráči, široký kádr je třeba k tomu, aby bylo možné startovat pod hlavičkou Humpolce na větším počtu turnajů v krátké době po sobě a sbírat co nejvíce bodů do žebříčku.

"Třeba na konci června je na programu světový šampionát a prakticky ve stejném termínu budou probíhat Evropské hry. Při nejlepší variantě potřebujeme široký kádr, abychom mohli absolvovat obě akce. Chceme udržet širší kádr dvou až tří celků, které by pravidelně útočily na pozice na Challengerech a na World Tour," dodal Kruk, který v realizačním týmu spolupracuje se Zbyňkem Cholevou a nově s kondičním specialistou Michalem Miřejovským.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 3 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy