4. 12. 2012 19:24
České házenkářky si na úvod ME senzačně poradily s Ukrajinou 25:22.
Radost českých házenkářek
Radost českých házenkářek | Foto: ČTK

Bělehrad - Premiéra jako hrom! České házenkářky v prvním zápase skupiny A na mistrovství Evropy, jehož se účastní po osmi letech, senzačně porazily výběr Ukrajiny 25:22.

V Bělehradské Kombank Areně se jim povedl hlavně první poločas, v němž povolily soupeřkám jen sedm gólů a do kabin šli s vedením o pět branek.

Vítězstvím v úvodním utkání se svěřenkyně trenéra Jana Bašného přiblížily k postupu do další fáze, kam postupují tři nejlepší týmy ze skupiny.

Ve čtvrtek se česká reprezentace střetne s obhájkyněmi titulu a zároveň úřadujícími mistryněmi světa a olympijskými vítězkami z Norska, v sobotu pak změří v závěrečném zápase skupiny s domácím výběrem.

O triumfu Češek rozhodl senzační úvod

Češky přitom do zápasu nastupovaly jako velké outsiderky, v posledním vzájemném klání loni na turnaji v Chebu prohrály 18:37, prohrály i před osmi lety na své poslední vrcholné akci na ME v Maďarsku.

Ukrajinky se však v první půli vůbec nedokázaly prosadit přes vynikající českou obranu vedenou výbornou brankářkou Raníkovou a za prvních 23 minut ji dokázaly překonat jen dvakrát.

Češky však nadějný osmigólový náskok (10:2) do konce poločasu neudržely a do druhé půle vstupovaly s pětigólovým vedením.

V úvodu druhé půle stáhly Ukrajinky český náskok na rozdíl tří branek, ale blíž už se jim až do konce zápasu dostat nepodařilo.

Klíčovým momentem zápasu bylo deset minut před koncem vyloučení Ukrajinky Redkové a z následného sedmimetrového hodu se Češky dostaly do vedení 22:17, a přestože Ukrajinky ještě v závěru dokázaly snížit, mohly se Češky radovat ze senzačního, ale zaslouženého vítězství.

Výsledky:

Skupina A:

Česko - Ukrajina 25:22 (12:7)

Sestava a branky Česka: Raníková, Satrapová - Knedlíková 2, Keclíková, Chrenková 4/1, Poznarová, Salčáková, Růčková 1, Černá 2, Vítková, Hrbková 2, Martinková 2, Luzumová 6/3, Štěrbová 6, Matoušková.

Nejvíce branek Ukrajiny: Borščenková 7.

Rozhodčí: Brehmerová, Skowroneková (obě Pol.). Sedmimetrové hody: 7/4 - 5/5. Vyloučení: 2:6.

20:15 Srbsko - Norsko