Florbalové Czech Open šetří na ženách

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
21. 8. 2007 0:00
Turnaj nabízí mužskou extratřídu a odbytou ženskou elitu
SSV Helsinky (v černém)přemohly ve finále švédský IBK Dalen (v bílém) a tím i šestiletou švédskou nadvládu.
SSV Helsinky (v černém)přemohly ve finále švédský IBK Dalen (v bílém) a tím i šestiletou švédskou nadvládu. | Foto: www.czechopen.cz

Praha - Organizátoři 15. ročníku mezinárodního florbalového turnaje Fortuna Czech Open neskrývali při konečném bilancování spokojenost.

Do mužské elitní kategorie, středobodu celé akce, se jim opět podařilo nalákat světovou elitu - finského i švýcarského mistra či dvojnásobného mistra Švédska, tedy země, která dominuje světovému florbalu.

Na týmech bylo zpočátku znát, že mají turnaj jako součást přípravy na sezonu a že se teprve rozehrávají. Jak ovšem zápasy směřovaly do vyšších pater play off, spirála florbalové krásy se roztáčela.

Konečně změna

Finále v T-Mobile aréně pak znamenalo opravdovou lahůdku. Rovněž jeho výsledek se pořadatelům zamlouval.

Šestiletou nadvládu Švédů konečně někdo přerušil, což je i na klubové úrovni podobná senzace jako na úrovni národních týmů.

IBK Dalen nedokázal ve finále zopakovat svůj triumf na Czech Open z roku 2005 a podlehl helsinskému klubu, jehož plný název zní "SalibanbandySeura Viikingit", zkráceně SSV.

Organizátoři byli spokojení. Švédsko-finské stálo za to a konečně se radoval někdo jiný než Švédové. Do T-Mobile arény navíc zavítalo přes 6000 lidí a zápas měl bouřlivou atmosféru.
Organizátoři byli spokojení. Švédsko-finské stálo za to a konečně se radoval někdo jiný než Švédové. Do T-Mobile arény navíc zavítalo přes 6000 lidí a zápas měl bouřlivou atmosféru. | Foto: www.czechopen.cz

"Každá změna je zajímavá, pochvaluje si jeden ze dvou ředitelů turnaje Tomáš Vaculík. Finové navíc po vítězství dlouho toužili. A pak, každý švédsko-finský souboj má obrovský náboj. Obě družstva měla v Praze své fanoušky, takže o atmosféru bylo postaráno."

Posledním nešvédským vítězem největšího florbalového mezinárodního klubového turnaje na světě pocházel také z Helsinek. Jednalo se však o konkurenční klub IFK. Stalo se tak v roce 2000.

Strop českého florbalu

Český florbal opět zjistil, že ten švédský a finský leží ještě stále o poznání výš. Navzdory tomu, že třeba pražský klub SSK Future dokázal v základních skupinách porazit i pozdějšího vítěze SSV Helsinky i pětinásobného vítěze Czech Open, Pixbo Wallenstam.

Pro všechny české týmy, které prošly do play off, totiž znamenalo čtvrtfinále konečnou, včetně Future, které podlehlo 2:3 finskému celku Tapanilan Erä.

Ostatní dva zástupci české extraligy skončili ve vyřazovacích soubojích debaklem. Jedenáctinásobný mistr České republiky Tatran Střešovice se rozešel s SSV Helsinky výsledkem 3:9, TJ JM Chodov se švýcarským SV Wiler-Ersigen 2:6.

"Je to reálný obrázek českého florbalu," komentuje tyto výsledky Tomáš Vaculík. "Když se v základních skupinách hraje na 2x 20 minut, české celky umějí odehrát vyrovnané utkání, někdy i zvítězit. Jenže jakmile dojde v play off na 3x 20 minut, odpadnou nejen technicky, ale i fyzicky."

Na rozložení florbalových sil ve světě se tak nic nemění. "Švédsko a Finsko jsou jinde, Švýcarsko o kousek před námi a nám patří pozice světové čtyřky," říká Vaculík.

Ženská elita nebyla elitní

Kromě slabin a limitů českého florbalu ukázal letošní ročník i na slabiny a limity samotného turnaje. Těmi jsou neatraktivní soupeřky nezvučných jmen v ženské elitní kategorii. Výjimku tvořil jedině švýcarský Zug United.

Za vše svědčí fakt, že ve finále se střetly Děkanka s Chodovem, což nebylo dáno sílou českého ženského florbalu, nýbrž slabou mezinárodní konkurencí.

Ženská elita není na Czech Open příliš elitní. (ilustrační snímek)
Ženská elita není na Czech Open příliš elitní. (ilustrační snímek) | Foto: Zuzana Hronová

Na ni kriticky poukázala i trenérka vítězné Děkanky Markéta Šteglová.

Zatímco mužskou elitní kategorii organizátoři každoročně napěchují skutečně elitními kluby, ženská soutěž stojí jakoby na okraji jejich zájmu.

"Je to hodně o penězích. Část nákladů mužským elitním týmům platíme. Nemůžeme si dovolit rozmělnit naše finanční prostředky i pro ženskou kategorii," vysvětluje Tomáš Vaculík.

Zjevný nepoměr v obsazení mužské a ženské části turnaje a malý rozdíl mezi ženskou elitní a neelitní kategorií se však zdají jen těžko udržitelné.

"Některé i celkem kvalitní evropské ženské kluby hrají raději v béčku, kde mají šanci vyhrát," objasňuje Vaculík. Rozdíly mezi A-turnajem a béčkem se pak stírají a vyčlenění elitní kategorie ztrácí význam.

Podle ředitele Czech Open se tudíž uvažuje o sloučení do jedné velké ženské soutěže.

Letos freebandy, příště třeba miniflorbal

Mladí florbalisté se mohli během turnaje pobavit v rámci doprovodného programu hrou zvanou freebandy, freestylovou podobou florbalu.

Tomáš Vaculík však tomuto odvětví příliš šancí na nadějnou budoucnost nedává: "Bez nějakých přesnějších pravidel a inovace nemá freebandy moc šanci na úspěch," říká.

Kouzlení s florbalovým dírkovaným míčkem, při němž je dovoleno vše, co není zakázáno, však mělo pro organizátory jeden velký přínos.

"Náramně se nám osvědčila instalovaná venkovní hřiště pro veřejnost. Zde se dá příště pořádat jakákoliv forma florbalových soubojů," pochvaluje si Vaculík.

Freebandy tak možná za rok vystřídá "miniflorbal".

 

Právě se děje

Další zprávy