Federer zuřil a napadl rozhodčího. Slyšel to celý svět

15. 9. 2009 10:05
Federer nadával rozhodčímu. Zlobil se i na soupeře
Smutný Roger Federer
Smutný Roger Federer | Foto: Reuters

New York - Tenisový gentleman, taková je přezdívka Rogera Federera. Osmadvacetiletý hráč ale ukázal, že ani on nedokáže zachovat chladnou hlavu při tak vypjaté události, jakým bylo finále US Open.

Při pondělním zápase o titul (který švýcarský suverén nakonec prohrál) se totiž pustil do slovní rozepře s hlavním sudím a sprostě mu při tom nadával. Jeho nenadálý výpad navíc zachytily mikrofony při oficiálním přímém přenosu.

Čtěte dále: Králem US Open není Federer, thriller vyhrál Del Potro

V důležitém třetím setu za stavu 4:4 poslal Del Potro míč do autu. Hrozila mu ztráta podání, a tak si vyžádal potvrzení verdiktu rozhodčích od tzv. "Jestřábího oka", načež se Federer začal zlobit.

"I don't give a shit what he said. Don't fucking tell me the rules," řekl mimo jiné v době, kdy mezi jednotlivými gamy odpočíval. A to již s vědomím, že technologie mu dala za pravdu a Švýcar se ujal vedení.

Slušně přeloženo do češtiny Federer řekl: "Je mi fuk, co řekl. Nevykládejte mi tu zatraceně něco o pravidlech."

Proč jindy tak klidný tenista zuřil? Del Potro podle něj už předtím zdržoval a hlavní empirový rozhodčí Jake Garner mu to klidně toleroval. To samé se podle rodáka z Basileje opakovalo v tomto momentu.

"Nedělejte tou rukou a neříkejte mi, abych byl zticha," dodal ještě viditelně rozladěný Federer.

Třetí set pak světová jednička opravdu dovedla k vítězství. Jenže vedení 2:1 na sady nebylo favorizovanému hráči nic platné, závěr nezvládl a z kurtu odcházel po více než čtyřhodinové bitvě poražen.

Po zápase už byl klidný a prohru přijal. K okamžiku, kdy nadával, poznamenal, že asi lidé znají jeho názor k "Jestřábímu oku". Tvrdí totiž, že by nemělo u tenisu rozhodovat, protože systém nemusí mít vždy pravdu. "Zaprvé, nemělo by tu vůbec být," dodal.

"Zkoušel jsem všechno, ale on byl prostě moc dobrý," řekl pak Federer na adresu soupeře.