Etiopan slavil maratonské vítězství a 15 000 eur jen hodinu. Měl příliš tlusté boty

ČTK ČTK
12. 9. 2021 15:56
Etiopský běžec Derara Hurisa přišel kvůli neregulérním botám o vítězství ve Vídeňském maratonu.
Derara Hurisa na Vídeňském maratonu
Derara Hurisa na Vídeňském maratonu | Foto: Reuters

Po závodě byl diskvalifikován, protože podrážka jeho maratonek měla tloušťku 50 milimetrů, o deset více, než povolují pravidla. Vítězství spojené s prémií 15.000 eur připadlo Keňanovi Leonardu Langatovi, který doběhl v čase 2:09:25 tři sekundy za Hurisou.

"Tohle je světová premiéra, kterou bychom si rádi odpustili. Existuje nové pravidlo, které stanovuje maximální možnou výšku podrážky," citovala ředitele závodu Hannese Langera agentura APA. Hurisa se radoval z vítězství necelou hodinu.

Atletičtí funkcionáři loni v zimě upravili pravidla o povolené obuvi na základě analýz, že modely Vaporfly a Alphafly firmy Nike poskytují díky své konstrukci vytrvalcům výhodu v porovnání s běžci v jiných botách. Podle regulí může být podrážka silničních bot silná maximálně 40 milimetrů a může obsahovat jen jednu tuhou desku.

Ve Vídni se konal první velký městský maraton od začátku koronavirové pandemie. Do hlavního závodu a doprovodných víkendových běhů se přihlásilo zhruba 25.000 běžců. Všichni účastníci, i ti očkovaní, museli mít před startem negativní test na covid-19.

V závěru půlmaratonu zkolaboval čtyřicetiletý rakouský běžec a po převozu do nemocnice zemřel.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy