Dopingový vítěz Tour de France Landis ukončil kariéru

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
18. 1. 2011 12:00
Po dopingovém skandálu se už mezi špičku nevrátil
Floyd Landis
Floyd Landis | Foto: Reuters

Praha - Cyklista Floyd Landis ukončil v pětatřiceti letech aktivní kariéru.

Americký jezdec dosáhl největšího úspěchu v roce 2006, kdy vyhrál slavnou Tour de France. Během závodu však měl pozitivní dopingový test na testosteron, a tak o titul následně přišel.

Loni se k užívání zakázaných látek přiznal a ze stejného přestupku obvinil i svého tehdejšího kolegu ze stáje U.S. Postal a sedminásobného šampiona Tour Lance Armstronga.

Čtěte také:
Cancellara utvoří nový supertým s bratry Schleckovými

"Pět let jsem se marně snažil vrátit tam, kam už jsem se ani nemohl dostat. Za tu námahu to nestojí. Už chci žít něčím jiným," uvedl pro server ESPN.com Landis, jemuž se po dopingové aféře návrat mezi špičku nepodařil.

Zároveň poukazoval na pokrytectví v cyklistice a stále dokonalejší vývoj podpůrných látek. "Jsem si celkem jistý, že ten sport se nedá napravit. Ale to není moje věc, není to můj boj," řekl Landis.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu zrušit státní podnik ČPP Transgas

Nejvyšší kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu a obchodu zrušit státní podnik ČPP Transgas. Podle kontrolorů nezajišťuje Transgas žádný významný zájem státu, místo toho jen spravuje, pronajímá nebo prodává nemovitosti, případně plní dílčí úkoly, které mu ministerstvo průmyslu a obchodu ukládá. Podnik je navíc dlouhodobě ve ztrátě, v letech 2016 až 2020 dosáhla celkově 22,8 milionu korun. Vyplývá to z prověrky hospodaření ČPP Transgas v letech 2017 až 2021, uvedl dnes v tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Nejvyššího kontrolního úřadu uvedlo jako jediný důvod existence Transgasu nevypořádanou pohledávku 4,6 miliardy korun z takzvaných jamburgských dohod. Jde o pohledávku spojenou s Dohodou mezi vládou ČSSR a vládou SSSR o spolupráci při osvojování Jamburgského naleziště plynu z roku 1985. "Tu ale Transgas vede v účetnictví neoprávněně. Podle zákona pohledávka náleží ministerstvu financí, což stálo nejen ve vládním materiálu z roku 2015, ale i v právní analýze z roku 2014, kterou si nechal sám podnik vypracovat.

Transgas má mít v této věci pouze roli vedlejšího účastníka, asistovat a dodávat podklady věřiteli, tedy státu zastupovanému ministerstvem financí," uvedli kontroloři. Doplnili, že pohledávka tvoří 91 procent aktiv podniku, a výrazně tak zkresluje jeho účetnictví. "S ohledem na to, že Transgas nezajišťuje žádný významný zájem státu a jediným důvodem jeho existence je pohledávka, kterou ale podnik vede v účetnictví neoprávněně, Nejvyšší kontrolní doporučuje ministerstvu průmyslu a obchodu označit Transgas jako zbytný státní podnik a v souladu se 'Strategií vlastnické politiky státu' ho zrušit," napsal kontrolní úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy