Djokovič připustil: Chtěli po mně prodat zápas za 200 tisíc dolarů, odmítl jsem

Sport Sport
18. 1. 2016 12:39
Po pondělním vítězství v prvním kole Australian Open reagoval Srb Novak Djokovič na kauzu manipulování zápasů na okruhu ATP. Sám před časem zažil, že mu někdo nabídl peníze za to, že prohraje. Nyní ale věří, že se nic podobného na nejvyšší úrovni neděje.
Novak Djokovič
Novak Djokovič | Foto: Reuters

Melbourne - Sice začal první turnaj velké čtyřky, ale tenisovými vodami hýbe úplně něco jiného než sportovní výkony. Britská BBC a server BuzzFeed totiž zveřejnily informaci, že někteří hráči ATP čelili obvinění z manipulování zápasů a stále pokračují v kariéře.

Mají mezi nimi být i velká jména světového tenisu. Po pondělním vítězství v prvním kole Australian Open tak na kauzu reagoval i nejlepší tenista současnosti Srb Novak Djokovič, který přiznal, že i jeho v minulosti někdo kontaktoval s tím, aby prodal zápas.

"Nenabídli mi to přímo, ale přes lidi, kteří se mnou pracovali, byli v mém týmu. Ale samozřejmě jsme to odmítli. Ten člověk se se mnou snažil mluvit osobně, ale k tomu nedošlo," vzpomněl si Srb na incident z roku 2006, kdy měl prohrát první kolo na turnaji v Petrohradu, kde nakonec vůbec nestartoval. Jedno "puštěné" utkání mělo stát 200 tisíc dolarů (asi 5 milionů korun).

"Samozřejmě mě to tehdy naštvalo, protože nechci být s ničím takovým spojován. Pro někoho je to možná příležitost, pro mě je to jasný sportovní zločin a v žádném sportu ho nepodporuji," ostře prohlásil Djokovič.

"Na nejvyšší úrovni k tomu nedochází"

Od té doby už ale uběhlo téměř deset let, a tak ho čerstvá kauza překvapila. "V té době šly bohužel různé zvěsti a řešilo se to. Nyní jsem ale posledních šest nebo sedm let o něčem podobném neslyšel," dodala světová jednička.

Sám tvrdí, že svědomí má čisté a vyšetřování ze strany TIU (Tennis Integrity Unit) se nebojí. "Vždy jsem byl obklopený lidmi, kteří měli charakter a respektovali sportovní hodnoty. Od nich jsem se učil, byl jsem k tomu vedený, a nikdy jsem tak nebyl zapletený do podobných praktik."

Překvapilo ho především to, že podle BBC by mezi vyšetřovanými měli být hráči ATP, dokonce i někteří grandslamoví šampioni. "Podle mých informací k něčemu takovému na té nejvyšší úrovni nedochází, možná na challengerech, to nevím, ale na okruhu podle mého ne," věří.

Na otázku, jestli tento skandál uvrhne stín na bílý sport, odpověděl jasně: "To si nemyslím. Teď lidi hádají, o koho by tak asi mohlo jít, mluví se o tom, ale dokud nebudeme znát jména, není žádný důkaz a jsou to jen spekulace," uklidnil novináře.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy