Deset Šebrleho stupňů ke zlaté

SportPlus
11. 8. 2006 21:15
Praha - Roman Šebrle v Göteborgu podruhé v kariéře vyhrál evropský šampionát pod širým nebem. Projděte si jeho cestu ke zlatu. Uvnitř: GALERIE
Roman Šebrle se raduje po doběhu závěrčné ho mběhu na 1500 z titulu mistra Evropy. | Foto: Reuters

Jedenatřicetiletý rodák z Lanškrounu si při obhajobě titulu pz Mnichova 2002 připsal po deseti disciplínách celkem 8526 bodů. Před druhým Attilou Zsivoczkym z Maďarska měl náskok 170 bodů.

Göteborského závodu se zúčastnili také další dva čeští desetibojaři: Tomáš Dvořák (7997 b.) obsadil konečné 12. místo, Josef Karas (7669 b.) byl čtrnáctý.

Pro Romana Šeberleho je páteční úspěch třetím významným zlatem pod širým nebem. V roce 2002 se v Mnichově stal mistrem Evropy, o dva roky později byl v Aténách vyhrál olympiádu.

Držitel světového rekordu sbíral také úspěchy v hale. Je  dvojnásobným halovým mistrem světa (Lisabon 2001 a Budapešť 2004) a dvojnásobným halovým mistrem Evropy (Vídeň 2002 a Madrid 2005).

Jak se zlatý úspěch v Göteborgu rodil?

První den - 4420 bodů

Roman Šebrle při běhu na 100 metrů.
Roman Šebrle při běhu na 100 metrů. | Foto: Reuters
100 m - 10,98 sekundy (865 b)
Šebrle nezaběhl úvodní sprint podle svých představ, byl o sedm setin pomalejší než před rokem na MS v Helsinkách. V průběžném pořadí byl sedmý.
Roman Šebrle skáče v deštivé dálce na ME v Göteborgu.
Roman Šebrle skáče v deštivé dálce na ME v Göteborgu. | Foto: Reuters
dálka  - 772 cm (990 b)
První zlomový moment soutěže. Po podařeném skoku 772 cm se Šebrle ujal v soutěží vedení, které už nepustil. Soutěž byla poprvé přerušena kvůli průtrži mračen.
Roman Šebrle vrhá koulí při desetibojařském závodě na ME.
Roman Šebrle vrhá koulí při desetibojařském závodě na ME. | Foto: Reuters
koule - 15,53 cm (822 b)
Jedna z mála slabých chvilek zastihla Šebrleho v koulařském kruhu. Kouli poslal jen do vzdálenosti 15,53 m. Ale i tak si náskok v čele zvýšil.
Roman Šebrle překonává laťku při skoku do výšky.
Roman Šebrle překonává laťku při skoku do výšky. | Foto: Reuters
výška - 209 cm (887 b)
Do výšky skákal Šebrle excelentně, do 203 centimetrů ani jednou nezakopl. 209 cm skočil ve vyhecované atmosféře na třetí pokus
Spokojený Roman Šebrle.
Spokojený Roman Šebrle. | Foto: Reuters
400 m - 49,11 sekundy (856 b)
V poslední čtvrteční disciplíně Šebrle takticky pošetřil síly. Přesto byl výkonem 49,11 sekundy šestý nejrychlejší a v čele přenocoval s náskokem 161 bodů.

Druhý den - 4106 bodů

Roman Šebrle při běhu na 110 m překážek.
Roman Šebrle při běhu na 110 m překážek. | Foto: Reuters
110 m překážek - 14,27 sekundy (940 b)
Na páteční ráno si Šebrle připravil jeden ze svých excelentních výkonů. Časem 14,27 zaostal jen osm setin za letošním maximem a byl mezi všemi desetibojaři třetí nejrychlejší.
Roman Šebrle při hodu diskem.
Roman Šebrle při hodu diskem. | Foto: Reuters
disk - 45,47 (777 b)
Také druhý den přišlo mírné zaváhání. Šeberlemu stejně jako mnohým dalším atletům nesedl hrubý diskařský kruh. 45,47 metrů bylo jeho nejhohrším desetibojařským výkonem na vrvcholné soutěži od roku 2003.
Roman Šebrle skáče o tyči.
Roman Šebrle skáče o tyči. | Foto: Reuters
tyč - 500 cm (910 b)
Šebrleho nerozhodila průtrž  mračen, která soutěž na více než hodinu přerušila, a nabuzený se přehoupl přes laťku ve výšce rovných pěti metrů. Tím si prakticky pojistil zlato.
Roman Šebrle háže oštěpem v desetiboji na ME v Göteborgu.
Roman Šebrle háže oštěpem v desetiboji na ME v Göteborgu. | Foto: Reuters
oštěp - 66,90 m (842 b)
Oštěp patří k Šebrleho silným disciplínám, což v Göteborgu potvrdil. Výkonem 66,90 m byl ze všech nejlepší, na první příčku v disciplíně by mu stačil i jeho druhý nejlepší hod.
Roman Šebrle se raduje po úspěšném pokusu v desetibojařské výšce na ME Göteborgu, kde získal zlato. | Foto: Ruben Sprich
1500 m - 4:46.91 min. (637 b)
V závěrečném běhu bylo jediným cílem doběhnout, což Roman Šebrle zvládl. V poli dvaceti běžců skončil šestnáctý, ale hlavní byla vidina obhajoby evropského zlata.