Kat Anglie i svérázný sudí. 10+1 hvězda MS v ragby

Podívejte se ve fotogalerii na největší hvězdy dosavadního průběhu šampionátu v ragby.
Bernard Foley (Austrálie). Šestadvacetiletá útoková spojka neměla ještě před šampionátem místo v sestavě Wallabies vůbec jisté. Pak ale Foley osobně 28 body vyřídil domácí Anglii a stala se z něj jedna z největších hvězd mistrovství - a z Australanů velcí favorité na zisk titulu.
Bryan Habana (Jihoafrická republika). Dvaatřicetileté křídlo a mistr světa z roku 2007 vyrovnal na šampionátu rekord Novozélanďana Jonaha Lomua v počtu položených pětek. Za tři mistrovství jich dokázal položit 14 a ve čtvrtfinále s Walesem má šanci stát se světovým rekordmanem.
Aaron Smith (Nový Zéland). Když se řekne All Blacks, každý odrecituje jména Richieho McCawa a Dana Cartera, dvou největších hvězd obhájců titulu. Oba třicátníci ale po šampionátu v týmu končí a All Blacks hledají nové vůdce. Šestadvacetiletá mlýnová spojka Smith by se měl stát jedním z příštích lídrů. Prokazuje to už na tomhle šampionátu, kde v zápase s Argentinou položil vůbec první pětku All Blacks na turnaji. Spolu s Australanem Willem Geniou je pravděpodobně nejlepší hráč na svém postu na světě.
Paul O'Connell (Irsko). Irskému kapitánovi bude za pár dní šestatřicet a jeho mezinárodní kariéra se bohužel přiblížila konci. I proto, že se tenhle symbol tvrdosti a neústupnosti irské druhé řady v zápase s Francií zranil a na turnaji si už nezahraje. Je to velká škoda. Muž, kterého respektuje snad každý soupeř, proti kterému nastoupil, by si zasloužil velkolepé rozloučení. Což mohou ještě v jeho nepřítomnosti zařídit jeho spoluhráči. A málokdo by to O'Connellovi nepřál.
Foto: Reuters
Sport Sport, Jindřich Šídlo
13. 10. 2015 13:02
Podívejte se ve fotogalerii na největší hvězdy dosavadního průběhu šampionátu v ragby.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu zrušit státní podnik ČPP Transgas

Nejvyšší kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu a obchodu zrušit státní podnik ČPP Transgas. Podle kontrolorů nezajišťuje Transgas žádný významný zájem státu, místo toho jen spravuje, pronajímá nebo prodává nemovitosti, případně plní dílčí úkoly, které mu ministerstvo průmyslu a obchodu ukládá. Podnik je navíc dlouhodobě ve ztrátě, v letech 2016 až 2020 dosáhla celkově 22,8 milionu korun. Vyplývá to z prověrky hospodaření ČPP Transgas v letech 2017 až 2021, uvedl dnes v tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Nejvyššího kontrolního úřadu uvedlo jako jediný důvod existence Transgasu nevypořádanou pohledávku 4,6 miliardy korun z takzvaných jamburgských dohod. Jde o pohledávku spojenou s Dohodou mezi vládou ČSSR a vládou SSSR o spolupráci při osvojování Jamburgského naleziště plynu z roku 1985. "Tu ale Transgas vede v účetnictví neoprávněně. Podle zákona pohledávka náleží ministerstvu financí, což stálo nejen ve vládním materiálu z roku 2015, ale i v právní analýze z roku 2014, kterou si nechal sám podnik vypracovat.

Transgas má mít v této věci pouze roli vedlejšího účastníka, asistovat a dodávat podklady věřiteli, tedy státu zastupovanému ministerstvem financí," uvedli kontroloři. Doplnili, že pohledávka tvoří 91 procent aktiv podniku, a výrazně tak zkresluje jeho účetnictví. "S ohledem na to, že Transgas nezajišťuje žádný významný zájem státu a jediným důvodem jeho existence je pohledávka, kterou ale podnik vede v účetnictví neoprávněně, Nejvyšší kontrolní doporučuje ministerstvu průmyslu a obchodu označit Transgas jako zbytný státní podnik a v souladu se 'Strategií vlastnické politiky státu' ho zrušit," napsal kontrolní úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy