Matthews v cíli přespurtoval Sagana a dojel si pro premiérové etapové vítězství na Tour

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 7. 2016 18:57
Po Nizozemci Tomu Dumoulinovi si premiérové etapové vítězství na Tour de France užil Australan Michael Matthews, který v závěrečném souboji šesti jezdců zdolal Slováka Petera Sagana, jenž skončil druhý a dostal se do vedení bodovací soutěže. Na čele závodu se nic nezměnilo.
Michael Matthews slaví premiérové etapové vítězství na Tour de France
Michael Matthews slaví premiérové etapové vítězství na Tour de France | Foto: Reuters

Revel - Australský cyklista Michael Matthews vybojoval ve spurtu desáté etapy premiérový triumf na Tour de France. V závěrečném souboji šestičlenné skupiny uprchlíků porazil slovenskou hvězdu Petera Sagana, který získal zpět vedení v bodovací soutěži.

Největší hvězdy dojely v hlavním pelotonu

Žlutý trikot udržel Chris Froome, který dojel v hlavním pelotonu společně se všemi favority s odstupem více než devíti a půl minuty za vítězem. Před krajanem Adamem Yatesem dál vede o 16 sekund. Sagan v zeleném dresu vystřídal britského spurtera Marka Cavendishe, vítěze tří letošních etap, který tentokrát zůstal v pelotonu.

V hlavní skupině dojeli i všichni tři Češi Roman Kreuziger (60.), Jan Bárta (88.) a Petr Vakoč (89.). Kreuziger je v průběžném pořadí dál dvanáctý se ztrátou 1:16 na Froomea.

"Je to splněný sen. Zvlášť po tom těžkém pádu v loňské třetí etapě, tohle byl super den," radoval se v cíli pětadvacetiletý jezdec stáje Orica, jenž vloni musel kvůli zlomeným žebrům ze soutěže odstoupit. V roce 2014 Matthews o premiérovou účast na Tour přišel kvůli zraněním z tréninku.

"I letos už mám za sebou dva pády. Skoro jsem to už vzdával, myslel jsem, že Tour de France zkrátka pro mě není," přiznal Australan, jenž díky dnešnímu triumfu zkompletoval sbírku etapových prvenství v závodech Grand Tour. Na Giru vyhrál dvakrát, na Vueltě třikrát.

Matthews byl ve skupině, která vyrazila do úniku brzy po startu na území Andorry ve 24 kilometrů dlouhém stoupání na nejvyšší vrchol letošního ročníku, 2408 metrů vysoký Port d'Envalira. Vzhledem k tomu, že všichni kandidáti na celkové prvenství v Tour zůstali pohromadě, peloton ve zbývající rovinaté části trati uprchlíky nestíhal.

Ve středu cyklisty čeká jen mírně zvlněná 162,5 kilometru dlouhá jedenáctá etapa. V její první polovině jezdci absolvují dvě kratší stoupání s vrchařskými prémiemi čtvrté kategorie, dojezd by měl nabídnout další příležitost spurterům.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Veletrh Svět knihy se bude konat až v září

Největší český knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha byl již podruhé odložen. Nejprve se měl místo tradičního květnového termínu konat v červnu, nyní jej pořadatelé chystají na 23. až 26. září. Odklad oznámili v pondělí odpoledne.

"Dospěli jsme k momentu, kdy bychom museli začít s intenzivní komunikací, prodejem vstupenek a dalšími nevratnými kroky. Zároveň neexistují ani orientační informace o tom, jakými pravidly bychom se měli v červnu při organizaci podobné akce řídit," vysvětluje ředitel veletrhu Radovan Auer.

Zmiňuje také fakt, že zatímco v Česku se epidemická situace začíná zlepšovat, v okolních zemích je tomu naopak. "To nás do značné míry limituje při zvaní zahraničních hostů i vystavovatelů," doplňuje Auer. Zářijový termín by měl umožnit přivézt do Prahy zajímavé hosty. Čestným hostem letošního 26. ročníku má být Francie.

Další zprávy