Pyrenejskou etapu Tour vyhrál Dumoulin, Kreuziger se udržel v popředí i bez pomoci týmových kolegů

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 7. 2016 19:16
Premiérové etapové vítězství na Tour de France si v královské pyrenejské etapě připsal Holanďan Tom Dumoulin. Roman Kreuziger se udržel poblíž elitní skupinky a dojel na začátku třetí desítky. Nadále vládne Brit Chris Froome.
Tom Dumoulin
Tom Dumoulin | Foto: Reuters

Arcalís - Královskou pyrenejskou etapu Tour de France vyhrál po sólovém úniku nizozemský cyklista Tom Dumoulin a připsal si první triumf na "Staré dámě". Roman Kreuziger dojel na 22. pozici a celkově zůstal po devátém dnu dvanáctý. Ve žlutém dresu lídra je stále obhájce prvenství Chris Froome z Británie, jemuž ubyl jeden ze soupeřů Alberto Contador, který v průběhu etapy odstoupil.

Dumoulin, jenž jel na letošním Giru d'Italia šest dnů v růžovém trikotu, zaútočil zhruba 12 km před cílem. Etapu, která začala v prosluněném španělském městě Vielha d'Aran a skončila po 184,5 km v dešti v andorrském zimním středisku Arcalís, vyhrál s náskokem 38 sekund před Ruiem Costou z Portugalska a Polákem Rafalem Majkou.

"Kdyby mi někdo před pár dny řekl, že vyhraju možná v nejtěžší den celé letošní Tour de France, myslel bych si, že je blázen," uvedl Dumoulin, jenž byl v úvodu týdne nemocný. "Ale někdy se to prostě všechno sejde a nohy pracují dobře. Jsem časovkář, takže když mám náskok, je těžké mě dostihnout," dodal člen týmu Giant-Alpecin.

Dumoulin najel na elitní jezdce šest a půl minuty

Favorité na celkové pořadí přijeli až po šesti a půl minutách. Do cíle je přivezl na desátém místě Brit Adam Yates těsně Froomem a jeho očekávaným největším rivalem Nairem Quintanou z Kolumbie.

Vítěz Tour z let 2013 a 2015 Froome vede o 16 sekund před Yatesem, o 19 před Irem Danielem Martinem a o 23 před Quintanou.

"Byla to těžká etapa a počasí ji ještě ztížilo. Jednu chvíli jsme si lili na hlavu vodu a přikládali si na zátylek pytlíky s ledem a krátce poté padal led z oblohy. Snažili jsme se jet s hlavami dolů, aby nás kroupy nezasáhly do tváře," popsal Froome.

Kreuziger se udržel i bez pomoci týmu

Kreuziger v nepříznivém počasí na Froomea ztratil tři čtvrtě minuty. V hlavní skupině zůstal bez pomoci týmových kolegů, neboť Majka byl v úniku a mistr světa Peter Sagan si "vystoupil" před závěrečným z pěti těžkých stoupání.

"Mrzí mě, že jsem tam nezůstal trošku líp s těmi nejlepšími. Ale bohužel to nešlo, jel jsem svoje maximum. Tour je však ještě dlouhá, budeme bojovat dál," uvedl Kreuziger, jehož stejně jako ostatní zasáhlo měnící se počasí. "Byl to velký šok, když se skoro ze čtyřiceti stupňů ochladilo na nějakých dvanáct a padaly kroupy. Ale bylo to pro všechny stejné," řekl třicetiletý rodák z Moravské Třebové.

Český cyklista už nebude moci využít ani případné spolupráce s dvojnásobným vítězem Tour Contadorem. Původní lídr týmu Tinkoff dnes odstoupil sto kilometrů před koncem.

Třiatřicetiletý Španěl v úvodním týdnu dvakrát upadl a nabral ztrátu na nejlepší. Dnes ráno se navíc probudil s horečkou a od startu se viditelně trápil. Televizní kamery ho často ukazovaly, jak debatuje se zástupci týmu v doprovodném vozu, do něhož nakonec zhruba po osmdesáti kilometrech usedl. "Nezotavil jsem se z pádů, navíc jsem přes noc onemocněl. Pokračovat se nedalo," řekl Contador.

Závod pokračuje po dni volna v úterý a po 197 km se vrátí do Francie do cílového města Revel.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Slovensko prověřuje tři nové případy podezření na koronavirus

Slovensko prověřuje další tři případy podezření na výskyt koronaviru, podle premiéra Petera Pellegriniho se ale potvrzení viru u zmíněných pacientů nepředpokládá. Pellegrini to v pondělí řekl novinářům po zasedání krizového štábu kvůli šíření koronaviru ve světě. Slovenské úřady chystají cvičení s cílem prověřit připravenost záchranných složek na zvládnutí nákazy.

"Pravděpodobně ani při jiných třech případech z minulého týdne, u nichž bylo podezření na onemocnění koronavirem, toto onemocnění potvrzeno nebude," řekl Pellegrini, který po prosincové demisi ministryně zdravotnictví vede i toto ministerstvo. Slovenské úřady u jiného pacienta už o víkendu vyloučily nákazu novým typem koronaviru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy