Junior Bouček skončil na MS devátý, silniční závod vyhrál Simmons

26. 9. 2019 17:58

Americký cyklista Quinn Simmons se stal juniorským mistrem světa v silničním závodu. Cílem 148,1 dlouhé trati z Richmondu do Harrogate projel po dlouhém úniku osamoceně s náskokem 56 sekund před Italem Alessiem Martinellim. O zatím suverénně nejlepší český výsledek na šampionátu v Británii se postaral na devátém místě Jakub Bouček.

Osmnáctiletému Simmonsovi unikla medaile v pondělní časovce juniorů, kde ho na čtvrtém místě dělilo od bronzu sedm sekund. Pro zlato si dnes dojel po sólojízdě dlouhé přes 30 kilometrů a stal se mezi juniory prvním americkým šampionem od roku 1991. "Neřekl bych, že jsem to tušil, ale z téhle trati jsem měl velmi dobrý pocit. V časovce jsem neměl takové nohy, jaké bych si představoval, takže to byla extra motivace na tohle," řekl Simmons.

Mladí jezdci USA získali na MS medaili naposledy v roce 1994 a dnes slavili hned dvě. Bronz totiž vybojoval Magnus Sheffield, který byl nejrychlejší ve čtyřčlenné skupině pronásledovatelů 37 sekund za Martinellim. "Měl jsem dnes za sebou silný tým. Všem těm klukům musím hrozně poděkovat. Prakticky od nultého kilometru byli v čele, Magnus to perfektně připravil, a když pak dosprintoval třetí, tak to byl pro Ameriku perfektní den," dodal Simmons.

V další desetičlenné skupině o 12 sekund později protnul cíl jako třetí osmnáctiletý Bouček. Výrazně si tak polepšil oproti 69. místu z loňského mistrovství světa v Innsbrucku, na vítěze ztratil minutu a 45 sekund. "Vydal ze sebe v závěru všechno. Američané ale dnes měli opravdu silný tým," konstatoval reprezentační trenér Tomáš Konečný.

Do první dvacítky se vešel na 19. pozici také Pavel Bittner, který měl více než dvouminutové manko. Během závodu byl spolu s oběma americkými medailisty v úniku pěti jezdců, z něhož pak nezadržitelně nastoupil Simmons.

"Pavel předvedl fantastický výkon. Je v kategorii juniorů prvním rokem a dokázal zachytit důležitý moment závodu a reálně bojoval o medaili," prohlásil Konečný. "S výkonem našich kluků jsem moc spokojený. Splnili, co jsme si domluvili, všichni udělali maximum a byli vidět," dodal.

S velkou ztrátou dorazili do cíle 50. Bruno Stoček a 59. Jakub Ťoupalík. Mathias Vacek závod nedokončil.