Další šílený pád. Mistr světa nedával pozor, narazil do motorky a letěl přes řidítka

Sport Sport
19. 10. 2020 9:47
Děsivé karamboly při závodech nejvyšší úrovně neberou v cyklistice konce. V neděli měl nebezpečný pád i mistr světa Julian Alaphilippe, který po nehodě místo útoku na vítězství v monumentu Kolem Flander musel vzdát.
Další šílený pád. Mistr světa nedával pozor, narazil do motorky a letěl přes řidítka | Video: Associated Press

Útok francouzského jezdce ve stoupání na dlažebních kostkách na Koppenberg peloton roztrhal. Alaphilippea se chytili jen jeho dva velcí rivalové Mathieu van der Poel a Wout van Aert.

Trio hvězd letělo vstříc cíli a mělo se mezi nimi rozhodnout o vítězi. Zhruba 35 kilometrů před finišem však mistr světa zavadil rukou o řidiče doprovodného motocyklu, který trojice míjela, a měl ošklivý pád přes řídítka.

Svůj poslední závod v sezoně tak člen formace Deceuninck-Quick Step nedokončil. První vyšetření v nemocnici odhalilo zlomeniny záprstních kůstek a dnes půjde Alaphilippe na operaci.

Alaphilippeův pád:

"Pár motorek se chtělo dostat za nás, protože náš náskok se zvětšoval. Já jsem se snažil co nejvíc využít jízdu za motorkou a Julian asi zrovna nedával pozor, nebo co. Byla to vážně smůla, že se s tou motorkou srazil," uvedl Van Aert, který v tu chvíli udával uprchlíkům tempo.

Z triumfu se nakonec radoval Nizozemec Van der Poel a vyhrál svůj první cyklistický monument. Ve finiši dvou trojnásobných světových šampionů v cyklokrosu těsně zvítězil a napodobil svého otce Adriho, který závod ovládl v roce 1986.

O rok staršímu Belgičanovi tak překazil možnost stát se prvním jezdcem od roku 1975, který v jedné sezoně vyhraje po Milán-San Remo také Kolem Flander. Tehdy zvítězil v těchto dvou monumentech legendární Eddy Merckx.

"Nemám slov. Normálně vždycky cítím, kdo vyhrál, ale byl jsem z toho spurtu úplně vyřízený. Podíval jsem se po Woutově kole, ale nikdo z nás nevěděl. Věděl jsem, že musím předvést životní finiš, abych ho porazil, a povedlo se," řekl po dojezdu úřadující cyklokrosový šampion Van der Poel.

"Bylo mi jasné, že čím později začneme spurtovat, tím líp pro mě. To, že Wout nenasadil k finiši dříve, bylo znamení, že toho má taky plné zuby," prohlásil po náročných 243 kilometrech v sedle.

Spurt vedoucí skupiny, která přijela do cíle s odstupem osmi sekund, vyhrál Nor Alexander Kristoff. Van der Poelův český kolega z týmu Alpecin-Fenix Petr Vakoč obsadil 70. místo se ztrátou přes osm minut.

O více než devět minut zaostal Zdeněk Štybar, který po Alaphilippeově havárii na svého týmového parťáka čekal. Nyní ho čeká rychlý přesun do Španělska, kde v úterý odstartuje do Vuelty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Arriva autobusy odmítá kritiku odborů o podmínkách řidičů na Moravě

Společnost Arriva autobusy nesouhlasí s kritikou odborů, že řidiči v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji nemají dobré pracovní a sociální podmínky. S odboráři jedná, ke shodě zatím strany nedospěly. Od čtvrtka 20. ledna jsou někteří řidiči na Moravě ve stávkové pohotovosti.

Situace se ve třech krajích podle odborářů zhoršila po fúzi Arriva Východní Čechy a Arriva Morava. Podle nich řidiči nemají k dispozici rozpis práce a nemají například dostatečné bezpečnostní přestávky. Firma to odmítá. "Řidiči turnusy k dispozici mají, protože podle nich jezdí a zajišťují tak spojení pro cestující podle platných jízdních řádů. Bezpečnostní přestávky odpovídají platné legislativě. Odborovým organizacím jsme nabídli spolupráci při tvorbě turnusů a možnost podávat podněty k úpravám," uvedl mluvčí skupiny Arriva Jan Holub.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Bývalý šéf krajské hospodářské kriminálky Petrůj je v kauze Vidkun definitivně očištěn, chce se vrátit k policii

Bývalý šéf olomoucké krajské hospodářské kriminálky Radek Petrůj je definitivně očištěn v olomoucké korupční kauze Vidkun. Státní zástupce Miroslav Stoklásek vzal své odvolání proti jeho zproštění obžaloby zpět. Žalobce řekl, že se v jeho případě ocitá v důkazní nouzi. Petrůj, který byl kvůli projednávání kauzy v lednu roku 2016 zproštěn výkonu služby, se tak nyní může vrátit zpět k policii a doplacena mu bude také mzda. Podle jeho obhájce to má také v plánu. Případ zbylých třech obžalovaných bude projednávat kvůli odvolání vrchní soud.

U obžalovaného Petrůje podal žalobce původně odvolání přímo do protokolu po vynesení rozsudku. "Poté, co jsem analyzoval rozsudek a jeho písemné odůvodnění, jsem vzal odvolání zpět. Bylo by zcela zřejmě neúspěšné, ta důkazní situace u něj byla od počátku zcela jiná než u ostatních obžalovaných. Je zde problém s hranicí prokázání subjektivní stránky pana Petrůje ve vztahu k žalované trestné činnosti," řekl státní zástupce Stoklásek.

Petrůj se odvolání již dříve vzdal, pravomocnost zprošťujícího výroku musí ještě posvětit soudce Martin Lýsek, který se případem na krajském soudu zabýval. "Jako předseda senátu musím vzít na vědomí zpětvzetí usnesením, které rozešlu stranám. Proti tomuto rozhodnutí není odvolání, dnem usnesení nabývá výrok právní moci," řekl soudce Lýsek.

Obžaloba Petrůje vinila z toho, že se svým tehdejším nadřízeným, policejním náměstkem Karlem Kadlecem spolupracoval na vynášení informací a ovlivňování trestních řízení. Soud však v jeho případě konstatoval, že postupoval zákonně, jednal jako podřízený vůči svému nadřízenému. Také podle žalobce Stokláska nelze dokázat, že Petrůj věděl o tom, že sděluje nadřízenému Kadlecovi informace, které budou vzápětí vyneseny ven.

Zdroj: ČTK
Další zprávy