Vivianiho na Giru srazila motorka, spurt opět ovládl Démare. A Sagan? Zase druhý

Aktualizováno 14. 10. 2020 17:39
Spurtérský král letošního cyklistického Gira d'Italia Arnaud Démare vyhrál ve 103. ročníku slavného závodu už čtvrtou etapu. V hromadném finiši 11. etapy s cílem v Rimini na něj opět nestačili jeho největší soupeři v čele s Peterem Saganem, jenž po úterním vítězství po samostatném úniku skončil opět druhý.
Arnaud Démare těsně před startem dnešní etapy, kterou ovládl
Arnaud Démare těsně před startem dnešní etapy, kterou ovládl | Foto: Reuters

Rovinatá 182 km dlouhá etapa vedla podél pobřeží Jaderského moře a podle očekávání vyvrcholila společným dojezdem pelotonu. V něm měl i díky práci svého týmu FDJ nejrychlejší nohy francouzský mistr Démare a připsal si 75. výhru kariéry a čtrnáctou letošní.

"Je to úžasný pocit. Samozřejmě jsem vůbec nečekal, že tu vyhraju čtyři etapy. Cílil jsem na jedno etapové vítězství, takže jsem strašně šťastný. Chci ale pogratulovat celému týmu, protože je to také jejich vítězství. Věřili ve mě, všichni tvrdě pracovali a ta dřina se vyplatila," uvedl devětadvacetiletý Démare, jenž dnešním prvenstvím potvrdil vedení v bodovací soutěži.

Bývalý trojnásobný mistr světa Sagan, jenž v úterý ukončil více než roční čekání na výhru, skončil počtvrté na letošním Giru druhý. Třetí dospurtoval Kolumbijec Álvaro Hodeg.

Do závěrečného spurtu se nezapojil Ital Elia Viviani, jehož zhruba 30 km před cílem srazil na kruhovém objezdu doprovodný motocykl. Olympijský vítěz v dráhovém omniu se dokázal díky pomoci stájových kolegů z Cofidisu vrátit do pelotonu, ale skončil až desátý.

Průběžné pořadí stále vede Portugalec Joao Almeida o 34 sekund před Nizozemcem Wilcem Keldermanem. Všichni favorité dojeli v hlavním poli.

Jediný český účastník Gira Josef Černý byl v pelotonu na 34. místě jako nejlepší z týmu CCC a celkově uzavírá první stovku. "Dojezd byl technický, takže naší prioritou bylo, abychom všichni bezpečně dorazili do cíle. Na konci jsem to trochu nakopnul, protože jsem se cítil dobře," řekl na týmovém webu úřadující mistr republiky v časovce.

Čtvrteční 12. etapa bude mít start a cíl v přímořském letovisku Cesenatico a na 204 km je pět kategorizovaných stoupání.

Cyklistický etapový závod Giro d'Italia - 11. etapa (Porto Sant’Elpidio - Rimini, 182 km):

1. Démare (Fr./Groupama-FDJ) 4:03:52, 2. Sagan (SR/Bora-hansgrohe), 3. Hodeg (Kol./Deceuninck-Quick Step), 4. Consonni (It./Cofidis), 5. Zabel (Něm./Israel Start-Up Nation), 6. Denz (Něm./Sunweb), 7. Gaviria (Kol./SAE Team Emirates), 8. Oldani (It./Lotto-Soudal), 9. Mosca (It./Trek-Segafredo), 10. Viviani (It./Cofidis), …34. Černý (ČR/CCC) všichni stejný čas.

Průběžné pořadí: 1. Almeida (Portug./Deceuninck-Quick Step) 43:41:57, 2. Kelderman (Niz./Sunweb) -34, 3. Bilbao (Šp./Bahrajn-McLaren) -43, 4. Pozzovivo (It./NTT) -57, 5. V. Nibali (It./Trek-Segafredo) -1:01, 6. Konrad (Rak./Bora-hansgrohe) -1:15, 7. Hindley (Austr./Sunweb) -1:19, 8. Majka (Pol./Bora-hansgrohe) -1:21, 9. Masnada (It./Deceuninck-Quick-Step) -1:36, 10. Pernsteiner (Rak./Bahrajn-McLaren) -1:52, …100. Černý -1:33:22.