Část "okruhu smrti" prověří favority Tour, udrží se pochroumaný Contador?

Ondřej Kurečka
9. 7. 2016 8:03
Cyklistický závod Tour de France má před sebou náročné horské etapy, během nichž se fanoušci rozhodně nudit nebudou. Jaké vyhlídky mají největší favorité?
Alberto Contador utrpěl během Tour de France zranění.
Alberto Contador utrpěl během Tour de France zranění. | Foto: Reuters

Praha - Tour de France má za sebou 7 etap, nebyly to sice vesměs etapy nezajímavé, to hlavní ale začne až o nadcházejícím víkendu, kdy peloton čekají první skutečně náročné horské etapy, do nichž ve žlutém trikotu lídra odstartuje Greg Van Avermaet. Co budou muset cyklisté v sobotu absolvovat a jak to momentálně vypadá mezi hlavními favority?

Cummings vítězem, Pinot poraženým

Col d´Aspin se stal v letošní Tour vstupní bránou do velkých hor, konkrétně do Pyrenejí. Organizátoři tak zůstali věrni střídání pořadí pohoří a velké finále tak tentokrát připadne Alpám. Sedmá etapa vedoucí přes Aspin, zakončená sjezdem do cíle byla podle očekáváním jakousi rozcvičkou před náročným víkendovým dvojbojem. Přesto ukázala řadu věcí či potvrdila to, co naznačily již etapy předchozí.

Na vrcholu Col d´Aspin i následně v cílovém Lac de Payolle byl první Brit Steven Cummings. Ten si tak zopakoval etapový úspěch z loňské "Staré dámy", kde po závěrečné prudké stojce za Mende "vyučil" francouzskou dvojici Bardet-Pinot, která chtěla etapovým triumfem alespoň částečně odčinit absenci v boji o přední příčky celkového hodnocení.

Tentokrát Cummings vyhrál díky poměrně dlouhému sólu, právě v této etapě se ale ukázalo, že Thibaut Pinot ani tentokrát nebude bojovat o přední příčky, když ve stoupání na Aspin ztratil kontakt se skupinou hlavních favoritů a například na Frooma již ztrácí zhruba tři minuty, Romain Bardet zatím naopak nezaváhal.

Otazníky kolem Contadora

První pořádný pyrenejský kopec také ukázal, že to s Albertem Contadorem zřejmě není až tak špatné. Po několika pádech v úvodních etapách, jejichž následky následně způsobily více než minutu ztráty, se vedly předčasné a poměrně zbytečné debaty o změně lídra týmu Tinkoff pro celkové pořadí. Přiznejme si ale, že žádný sportovní ředitel na světě by kvůli pár desítkám sekund po prvních etapách neodepsal vítěze sedmi Grand Tours a zřejmě nejlepšího etapového jezdce poslední dekády.

Contadorův stav se soudě dle sedmé etapy zlepšuje, což potvrzují také slova samotného závodníka: "Stoupání po stoupání, kousek po kousku a den po dni je to lepší. Mým cílem bylo dostat se do Pyrenejí, kde pro mě závod znovu začíná." Vyhráno ale Contador ještě zdaleka nemá, teprve sobota a neděle definitivně ukážou, jak na tom skutečně je. Jak ale známe "Pistolera", rád občas své zdravotní indispozice z taktických důvodů nafukuje, uvidíme, zda tomu tak bylo i tentokrát.

"Purito" černým koněm?

Co ještě ukázal první týden? Poměrně zřetelně je nyní vidět, kdo skutečně chce bojovat o celkové umístění. Joaquin Rodriguez zvaný "Purito", který již dokázal na všech třech Grand Tours vystoupit na pódium, sice před začátkem závodu prohlašoval, že se tentokráte nehodlá ucházet o přední umístění a radši se zaměří na etapy. Purito ale jak ve středeční, tak i páteční etapě dojel ve skupině hlavních favoritů. V obou etapách přitom bylo dlouho před cílem jasné, že si to o vítězství rozdají účastníci úniku dne. Oba dny pak byly dostatečně náročné na to, aby v nich mohl závodník neucházející se o celkové pořadí pošetřit síly. Rodriguez ale síly nešetřil, což o jeho ambicích dostatečně napovídá.

Z širší skupiny hlavních favoritů nám tak vypadl Pinot a téměř dvouminutovou ztrátu již stihl nabrat také Richie Porte, nad Contadorem zatím visí otazník. Naopak nám do ní přibyl Rodriguez. Zbytek vyráží do prvních skutečně náročných horských etap takřka v jednom šiku. A co tedy závodníky v sobotu čeká?

Závodníky prověří část "okruhu smrti"

V osmé etapě vedoucí z Pau do Bagneres de Luchon budou muset závodníci na 184 kilometrech zdolat čtyři klasifikovaná stoupání včetně hned dvou z pěti vrcholů tak zvaného "okruhu smrti", jak byla nazvána posloupnost pěti kopců, jež tehdejší šéf Tour Henri Desgrange zařadil do etapy Tour de France 1910, kdy "Grand Boucle" poprvé navštívila Pyreneje. Budou jimi Tourmalet a Peyresourde, třetí tehdejší vrchol, Col d´Aspin již peloton zdolal v pátek.

Prvním stoupáním, a to hned prvním kopcem mimo klasifikované kategorie (HC) letošního ročníku bude legendární Col du Tourmalet, historicky nejčastěji využívaný kopec Tour tyčící se do nadmořské výšky 2 115 metrů. První muž na vrcholu pak tradičně získá cenu Jacquese Goddeta, jiného bývalého šéfa Tour.

Po Tourmaletu, na který se bude stoupat již po pětaosmdesáté, přijde na řadu "dvojka" Hourquette d´Ancizan a dva vrcholy kategorie první – Col de Val Louron-Azet a Col de Peyresourde. Z posledního kopce dlouhého 7,1 kilometrů s průměrným sklonem 7,8 % pak již do cíle zbývá jen 15,5 kilometrů sjezdu.

Cílové lázeňské město Bagneres de Luchon je již tradičním cílovým místem a zároveň nejoblíbenějším cílovým městem domácího miláčka Thomase Voecklera. Populární "Chouchou" hned dvě ze svých čtyř etapových triumfů na Tour získal právě zde. Třetí mu navíc až v závěrečném sjezdu před dvěma lety vyfoukl Mick Rogers. Můžeme si tak vsadit, že se Voeckler pokusí dostat do úniku i tentokrát.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 8 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

Další zprávy