Čtvrtkařka Manuel a steeplařka Jarošová jsou juniorskými mistryněmi Evropy

Aktualizováno 9. 8. 2023 20:24

České běžkyně Lurdes Gloria Manuel a Karolína Jarošová se staly juniorskými mistryněmi Evropy. Manuel zvítězila v Jeruzalémě na trati 400 metrů a Jarošová ovládla běh na 3000 metrů překážek, navíc překonala národní rekord této věkové kategorie. Ondřej Gajdoš a Natálie Millerová dnes získali v závodech na 1500 metrů bronzové medaile.

Manuel potvrdila roli favoritky vítězstvím v čase 51,94 sekundy. Druhou Francouzku Alexe Deauovou porazila o 59 setin. Titul z juniorského ME má česká atletika po šesti letech. V roce 2017 v Grossetu triumfovaly oštěpařka Nikol Tabačková, výškařka Michaela Hrubá a kladivářka Kateřina Skypalová. Běžecké zlato získal naposledy v roce 2007 Jakub Holuša v závodu na 3000 metrů překážek. Na hladké čtvrtce se to Manuel povedlo jako první české atletce.

Jarošové patřilo před ME v evropských juniorských tabulkách šesté místo, ale dnes svým soupeřkám nedala šanci. Stupňovaným tempem si doběhla pro zlato s téměř třísekundovým náskokem před Němkou Adiou Buddeovou. Časem 10:04,57 vylepšila o téměř šest sekund rekord Anežky Drahotové z roku 2013. Sedmnáctiletá Jarošová navázala na nedávný triumf na Evropském olympijském festivalu mládeže v Mariboru, kde vyhrála 2000 metrů překážek.

Gajdoš získal bronz časem 4:00,98 minuty. Devatenáctiletý talent Slovanu Liberec nestačil ve finiši pomalu rozběhnutého závodu jen na Rakušana Kevina Kamenschaka (3:59,73) a suverénního vítěze Nielse Larose z Nizozemska (3:56,78), který potvrdil roli papírového favorita.

Millerová se výborným finišem posunula na třetí místo a vylepšila si osobní rekord na 4:18,92. Na Turkyni Dilek Kocakovou a Dánku Sofiu Thögersenovou v cílové rovince útočila marně.