Nymburk - Český svaz tělesné výchovy hledá poslední únikové cesty před pádem do propasti. Na své dnešní valné hromadě v Nymburce se pokusí reformovat a rozhodnout o osudu zbývajícího majetku.
Letos ČSTV přišel o to nejcennější, co vlastnil: gigantický loterijní podnik Sazka. Z ní do českého sportu proudily stamiliony, poté, co se firma ocitla v insolvenci, nedostane za ni český sport už ani halíř. Navíc ztratil přízeň státu, konkrétně ministerstva školství.
O ČSTV a kauze Sazka více čtěte:
Prohlédněte si majetek ČSTV v Krkonoších
Sazku ovládly skupiny PPF a KKCG
Sportovci se bojí o zimní centra, chtějí pád šéfa ČSTV
ČSTV zkusí takřka jistě prodat strahovský hotel Coubertin, zadovskou Olympii a centrum v Brandýse. Klíčové ale bude rozhodnutí o další strategii ohledně akciových podílů ČSTV v krkonošských skiareálech. Jejich hodnota by měla být minimálně 500 milionů korun a už na ně stojí fronta zájemců, včetně hlavních hráčů tuzemského finančního trhu.
"Do sportu dorazil Listopad teprve až teď," dobírá si sportovní činovníky ministr Josef Dobeš, jehož školský resort má sport a tělovýchovu ve své gesci.
Kořan: Nejsme nereformovatelná hydra
"Nejsme žádná nereformovatelná hydra," oponuje mu Pavel Kořan, předseda ČSTV. Nicméně sám prosazuje návrh, aby se název střešní sportovní organizace, která upomíná na někdejšího člena Národní fronty v socialistickém Československu, změnil.
"Návrh nových stanov obsahuje název Asociace sportu ČR. Pokud by ke změně názvu nedošlo, nikdo by vnitřek stanov nezkoumal a všichni by si řekli: vždyť oni zůstali pořád stejní," míní Kořan.
ČSTV v uplynulých měsících postihl vnitřní rozkol, pochopitelně kvůli bojům o Sazku. Vyhrotily se vztahy mezi dvěma komorami, které dosud měly na valných hromadách ČSTV právo veta. Na jedné straně stály sportovní svazy, na straně komora sportovních klubů a tělovýchovných jednot, v praxi zástupci okresních a krajských struktur ČSTV.
Kaderka se bojí bojových kopí
Návrh nových stanov sice komory v podstatě neruší, nicméně v případě hlasování na valné hromadě upravuje věc tak, že se hlasuje jednokomorově. "Přičemž paritní váha hlasů delegátů sportovních svazů a paritní váha delegátů tělovýchovnýc jednot a sportovních klubů by byla rovnovážná," říká Kořan. V zásadě jde o to, že kvůli nestejnému počtu delegátů v obou komorách by se hlasy z jednotlivých komor násobily koeficentem, který by právě tuto rozlišnost zohledňoval.
"Klíčové otázky, jako třeba dispozice s majetkem, by pak vyžadovaly třípětinovou většinu hlasů," upřesňuje Kořan, který doufá, že návrh stanov projde.
"Sportovní svazy budou pro. Otázkou je situace v té druhé komoře, kterou léta prakticky řídil tehdejší šéf Sazky Aleš Hušák. Po jeho pádu je tato komora roztříštěná," upozorňuje Jiří Kejval, místopředseda Českého olympijského výboru.
"Pokud obě komory najdou společnou řeč, můžeme najít rozumné řešení. Pokud soudruhové přijedou z okresů a v rukou budou třímat bojová kopí, pak to skončí divokou privatizací majetku a ČSTV čeká apokalypsa," věští Ivo Kaderka, předseda tenisového svazu.
Ve hře nejméně 500 milionů korun
Co se týče rozprodeje majetku, Kořan se donnívá, že by dnešní valná hromada měla určit základní strategii. Jestli své lukrativní skiareály předá do dlouhodobého pronájmu, nebo jestli své lukrativní akciové podíly prodá. Odhad, že by za areály ve Špindlerově Mlýně, Harrachově a Peci pod Sněžkou mohl ČSTV inkasovat až miliardu, považuje Kořan za přemrštěný. "Takových 500 milionů by bylo 500 milionů, kdybychom dostali víc, bylo by to samozřejmě lepší," přemítá nahlas.
Záleželo by samozřejmě i na tom, zdali by se akciové podíly ČSTV v těchto areálech prodávaly jednotlivě, nebo jako celek. "Tam by pak mohla být cena zajímavější. Zvláště kdyby došlo k soutěži," říká Kořan.
Konkrétně o 51procentní podíl ČSTV ve Skiareálu Špindlerův Mlýn projevily zájem PPF, Tatry Mountain Resort (tj. J&T), dosavadní spoluvlastník gumárenský bos Tomáš Němec, ozvali se vlastníci pozemků i Svaz lyžařů ČR.
Záleží na tom, jak dopadne zdanění hazardu
"Záleží na tom, jestli do sportu přitečou peníze, o které by měl být zdaněn hazard, nebo nepřitečou. V prvním případě bychom byli relativně v klidu a nebylo by třeba majetek prodávat. V opačném případě bude zpeněžení majetku nutné," analyzuje situaci "tenista" Kaderka.
Jde o to, že sněmovnou prošel zákon o hazardu, který počítá, že z jeho zdanění by si po třetině rozdělil stát a obce, třetinu by hazardní firmy nadále rozdělovaly sami na principu veřejně prospěšné činnosti. Je ale možné, že další legislativní proces vše změní. Ministr Dobeš však nyní mluví o 2,6 miliardách pro sport pro příští rok.
Dobeš by přestavěl Nymburk
"Jestli ČSTV má, nebo nemá rozprodávat svůj majetek, to jim radit nebudu. Ono už jim toho moc nezbylo, všechno zhuntovali, zbyly jen drobty. Třeba centrum v Nymburce, které vypadá stejně jako před 35 lety. Potřebovalo by investici, aby opět mohlo připravovat sportovce na špičkové úrovni. Český sport by pak potřeboval i další velká centra," míní Dobeš.