Český triatlon jde do olympijského roku posílen

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
8. 12. 2007 11:30
Po období hádek a bezvládí se český triatlon odráží ode dna
Nejlepším letošním reprezentantem v olympijském triatlonu byl Filip Ospalý. Česko na něj bude spoléhat i v Pekingu.
Nejlepším letošním reprezentantem v olympijském triatlonu byl Filip Ospalý. Česko na něj bude spoléhat i v Pekingu. | Foto: www.triatlon.cz

Praha - O víkendu proběhl v izraelském Eilatu poslední závod Světového poháru v olympijském krátkém triatlonu. Jak se českým závodníkům povedla sezona před Pekingem 2008?

V Eilatu startovali z českých reprezentantů Lenka Zemanová, Petr Bureš a Martin Krňávek.

O financování triatlonového sportu v Česku vypovídá fakt, že si všichni hradili účast sami. Kdyby získali body do Světového poháru, nebo dokonce stáli na stupních vítězů, proplatila by se jim alespoň část nákladů podle koeficientu schváleného svazem. Jenže nejlepší byla na 30. místě Lenka Zemanová.

"Je těžké uspokojit všechny. A věřte, že bychom to rádi udělali," brání se koordinátor reprezentace Jiří Seidl.
 
Triatlonový svaz svými financemi zaopatří pouze absolutní elitu, objevující se na vrcholných podnicích.

"Co si budeme nalhávat, každého většinou zajímá jen OH, MS, ME a medaile a povětšinou jen krátký, tedy olympijský triatlon," vysvětluje směřování peněz Seidl.

Světové poháry v triatlonu se většinou odehrávají mimo evropský kontinent, takže představují velkou finanční zátěží.

"Kdo se ale těchto podniků neúčastní a nemá odpovídající výsledky, tomu hrozí izolace. Nedostane se ani do startovní listiny a finančně dostupné závody v Evropě jsou přitom tradičně nejvíce nabité," objasňuje těžké dýchání v plavání, jízdě na kole a běhu Michal Adamec.

Elita má peníze i výsledky

České triatlonové "šlechtě" se zatím celkem daří. Filip Ospalý zahájil Světový pohár druhým místem z Lisabonu, které následně potvrdil prvním místem z Madridu.

Do první desítky se v podnicích Světového poháru dostaly i Vendula Frintová a Lenka Zemanová, Frintová byla dokonce jednou bronzová.

Český triatlon se zvedá, maximální počet míst pro Peking možná ale nenaplní.
Český triatlon se zvedá, maximální počet míst pro Peking možná ale nenaplní. | Foto: Reuters

"Škoda, že tyto výsledky nemají větší mediální odezvu, přitom českých olympioniků z řad jiných sportů jako plavání či atletika, kteří by se mohli pochlubit srovnatelným výsledkem na  podobné akci, moc není," zlobí se triatlonista a autor stránek Triatlet.cz Michal Adamec.

Konec půtek, začátek diskuse

Svaz byl tuto i minulou sezonu kvůli nedostatečném financování závodníků několikrát kritizován, nyní se zdá, že by se věci mohli urovnat.

Činovníci uzavřeli smlouvu s novým marketingovým partnerem a stabilizovali tím situaci v českém triatlonu. Ten dokonce získal pořadatelství dvou závodů Evropského poháru 2008. Jeden se uskuteční v Brně, druhý v Karlových Varech.

Svaz byl rovněž pranýřován za špatnou práci s mládeží. Nyní se zdá, že Sportovní centrum mládeže začalo po letech bezvládí pracovat správným směrem.

"Chceme také prohloubit účast mládežnických družstev na mezinárodních závodech v rámci Evropského poháru juniorů," plánuje Seidl.

Český triatlon by tak nemusel ustoupit ze svých pozic ani až nynější úspěšná generace kolem Ospalého, Krňávka  či Řehuly odejde. V juniorech se již rýsují další naděje - František Kubínek či Lukáš Tomášek. "Zkouška na olympijských distancích je ale teprve čeká  v nadcházejícím roce," upozorňuje koordinátor reprezentace.

Zdá se, že český triatlon vstupuje do olympijského roku mnohem silnější a stabilizovanější než do toho letošního.

Český svaz triatlonu dal oproti minulému období větší prostor diskusi a vyslyšel i názorové odpůrce. Z tohoto názorového střetu  nevyšel oslaben, nýbrž posílen.

Michal Adamec vítá pročištění ovzduší na domácí triatlonové scéně, několik připomínek však má.
Michal Adamec vítá pročištění ovzduší na domácí triatlonové scéně, několik připomínek však má. | Foto: www.skomt.ebrana.cz

"Slábnou osobní půtky a nevraživosti, vítězí každodenní práce a nasazení, bez zbytečného rozptylování a tříštění sil. Toto si myslím, že jsou ty správné věci, které pomohou Čechům nejen v Pekingu dosáhnout co nejúspěšnějších výsledků," věří Jiří Seidl.

Olympijská vize a realita

S pročištěním ovzduší souhlasí i Michal Adamec, ale několik výtek by přece jen měl.

Nelíbí se mu, že příprava probíhá individuálně  v režii závodníků případně jejich osobních trenérů. "Chybí objektivní vyhodnocení, to nahrává trendu pokus omyl," domnívá se.

Kritizuje i nenaplnění některých cílů, které si svaz vytknul. Chtěl například zajistit maximální počet účastníků pro olympiádu v Pekingu. To se povedlo v Aténách 2004 i v Sydney 2000, kde jich startovalo pět, nyní to zatím vypadá jen na trojci reprezentantů.

Ve svém programu nazvaném "Olympijská vize" plánoval Český svaz triatlonu  i podporu a profit z projektu olympiády Praha 2016 (2020).

"Jenže program Olympijská vize nebyl nikdy podrobně rozpracován a konkretizován," konstatuje Adamec.

 

Právě se děje

Další zprávy