Běžecký sprint dvojic ovládlo Finsko, Razým v závěru upadl

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 2. 2014 14:15
Čeští běžci na lyžích pojedou finálový závod týmového sprintu na olympijských hrách.
Pád potkal také Němce Tscharnkeho, kterému se připletl do cesty vítězný Fin
Pád potkal také Němce Tscharnkeho, kterému se připletl do cesty vítězný Fin | Foto: Reuters

Krasnaja Polnaja - Běžci na lyžích Martin Jakš a Aleš Razým sice postoupili přímo do olympijského finále ve sprintu dvojic klasickou technikou, druhý jmenovaný v něm ale upadl a finišoval na devátém místě.

Zlato v závodu klasickou technikou slaví nečekaně Finové Iivo Niskanen a Sami Jauhojärvi. Stříbro získali domácí Rusové Maxim Vylegžanin a Nikita Krjukov a bronz mají Švédové Emil Jönsson a Teodor Peterson.

Ženám kralovaly Norky Ingvild Flugstad Östbergová a Marit Björgenová, která získala druhé zlato v Soči a páté olympijské vítězství v kariéře.

Naděje české dvojice zhatil Razýmův pád v polovině závodu. Na svém druhém úseku, celkově čtvrtém, jel na konci skupinky, jenže při sjezdu nezvládl zatáčku a Jakšovi předával s propastnou ztrátou 15 vteřin. Na vítězné Finy nakonec čeští lyžaři v cíli nabrali odstup tři čtvrtě minuty.

Stříbro v dramatickém závěru získali domácí Rusové Maxim Vylegžanin a Nikita Krjukov a bronz Švédové Emil Jönsson a Teodor Peterson. Po medaili sahali i Němci, jenže do obhájce stříbra Tima Tscharnkeho při posledním sjezdu najel Jauhojärvi a Němec spadl. Kolize zbrzdila i Krjukova a usnadnila Finům cestu za zlatem. Němci vzápětí podali protest, který však jury lyžařské federace FIS zamítla.

Björgenová útočí na medailový rekord

Bez medaile zůstali v závodu na 6x1,8 km švýcarští bratři Colognové nebo norští favorité Ola Vigen Hattestad s Petterem Northugem.

Björgenová se díky zisku páté zlaté olympijské medaile mezi lyžařkami posunula před Larisu Lazutinovou na druhé místo historického žebříčku. Vedoucí Rusku Ljubov Jegorovovou může norská hvězda překonat v sobotu v závodu na 30 km.

V Soči triumfovala třiatřicetiletá Björgenová také ve skiatlonu, zbývající tři zlata vybojovala na předchozí olympiádě ve Vancouveru. Stříbro dnes slavily Finky Aino-Kaisa Saarinenová s Kerttu Niskanenovou. Ve finiši o bronz Švédky Ida Ingemarsdotterová se Stinou Nilssonovou těsně zdolaly Němky.

 

Právě se děje

Další zprávy