Čáslavská věnovala dvě gymnastické medaile Slovensku

ČTK ČTK
13. 9. 2013 14:31
Sedminásobná olympijská vítězka ve sportovní gymnastice a nejúspěšnější olympionička v historii bývalého Československa Věra Čáslavská věnovala dvě zlaté medaile Slovensku
Věra Čáslavská.
Věra Čáslavská. | Foto: Eduard Erben

Bratislava - Sedminásobná olympijská vítězka ve sportovní gymnastice a nejúspěšnější olympionička v historii bývalého Československa Věra Čáslavská věnovala dvě zlaté medaile Slovensku. Dnes v Bratislavě předala Slovákům jeden nejcennější kov z her 1964 v Tokiu a jeden z Mexika o čtyři roky později.

Jednasedmdesátiletá rodačka z Prahy už také zhruba ví, co udělá s ostatními zlatými medailemi. Některé podle svých slov věnuje starostovi Černošic, kde žije, další připravované Síni slávy v Praze a jednu už slíbila sportovnímu centru. "Uvidíme, jak to nakonec bude. Možná by si jednu měly nechat i moje děti, mám teď vnučku," citoval Čáslavskou server šport.sk.

Ve slovenské metropoli budou její medaile vystaveny v Muzeu města Bratislavy ve Staré radnici, kde je dnes předala pracovníkům Slovenského svazu tělesné kultury. "Tento nápad se zrodil loni na mezinárodním mistrovství Slovenska žen a juniorek v Trnavě. Vždy jsem reprezentovala Československo, a proto vůbec nepřicházelo v úvahu, aby ty medaile, nebo aspoň jedna z nich, nepřišly na Slovensko. Mrzí mě, že mě to nenapadlo dřív, ale okamžitě jsem souhlasila," popsala.

Cestou ve vlaku ji ještě napadlo, že by měla dodat Slovákům i diplomy. "Protože jeden bez druhého nemá takovou váhu," vysvětlila. Ze své zlaté sbírky nakonec vybrala dvě, přičemž u té starší přesně neví, na kterém nářadí ji před 49 lety vybojovala. "Mexická je za bradla, tokijská nevím, protože to tam není označené. Buď za celkové vítězství, kladinu nebo přeskok. Na bradlech jsem tehdy pokazila sestavu, takže jsem za ně dostala samurajský meč," vzpomínala.

Její cenné kovy jsou v bratislavském muzeu k vidění na výstavě "Vítězství a prohry. Slovenský sport 1993-2012" do 20. října.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy