Čáslavská věnovala dvě gymnastické medaile Slovensku

ČTK ČTK
13. 9. 2013 14:31
Sedminásobná olympijská vítězka ve sportovní gymnastice a nejúspěšnější olympionička v historii bývalého Československa Věra Čáslavská věnovala dvě zlaté medaile Slovensku
Věra Čáslavská.
Věra Čáslavská. | Foto: Eduard Erben

Bratislava - Sedminásobná olympijská vítězka ve sportovní gymnastice a nejúspěšnější olympionička v historii bývalého Československa Věra Čáslavská věnovala dvě zlaté medaile Slovensku. Dnes v Bratislavě předala Slovákům jeden nejcennější kov z her 1964 v Tokiu a jeden z Mexika o čtyři roky později.

Jednasedmdesátiletá rodačka z Prahy už také zhruba ví, co udělá s ostatními zlatými medailemi. Některé podle svých slov věnuje starostovi Černošic, kde žije, další připravované Síni slávy v Praze a jednu už slíbila sportovnímu centru. "Uvidíme, jak to nakonec bude. Možná by si jednu měly nechat i moje děti, mám teď vnučku," citoval Čáslavskou server šport.sk.

Ve slovenské metropoli budou její medaile vystaveny v Muzeu města Bratislavy ve Staré radnici, kde je dnes předala pracovníkům Slovenského svazu tělesné kultury. "Tento nápad se zrodil loni na mezinárodním mistrovství Slovenska žen a juniorek v Trnavě. Vždy jsem reprezentovala Československo, a proto vůbec nepřicházelo v úvahu, aby ty medaile, nebo aspoň jedna z nich, nepřišly na Slovensko. Mrzí mě, že mě to nenapadlo dřív, ale okamžitě jsem souhlasila," popsala.

Cestou ve vlaku ji ještě napadlo, že by měla dodat Slovákům i diplomy. "Protože jeden bez druhého nemá takovou váhu," vysvětlila. Ze své zlaté sbírky nakonec vybrala dvě, přičemž u té starší přesně neví, na kterém nářadí ji před 49 lety vybojovala. "Mexická je za bradla, tokijská nevím, protože to tam není označené. Buď za celkové vítězství, kladinu nebo přeskok. Na bradlech jsem tehdy pokazila sestavu, takže jsem za ně dostala samurajský meč," vzpomínala.

Její cenné kovy jsou v bratislavském muzeu k vidění na výstavě "Vítězství a prohry. Slovenský sport 1993-2012" do 20. října.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Útočník s nožem na jihovýchodě Francie zabil dva lidi, dalších sedm zranil

Dva lidi dnes zabil útočník s nožem na jihovýchodě Francie. Dalších sedm osob je zraněno, z toho nejméně jedna je ve vážném stavu. Informuje o tom agentura AFP s odvoláním na zdroje blízké vyšetřování. Podezřelým z útoku je 33letý muž, který by zadržen. Motiv jeho činu je zatím neznámý.

Útočník podle zdrojů zaútočil dnes ráno ve městě Romans-sur-Isère v jednom z místních obchodů a před ním, kde stáli ve frontě zákazníci.

Podle místních médií je zadržený súdánský občan, který žádal ve Francii o azyl. Policie ho zadržela na místě. Případ zkoumá také francouzské zastupitelství pro boj s terorismem, podle některých zdrojů muž údajně při útoku křičel Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký).

Zdroj: ČTK
Další zprávy