Boxer Holyfield odvolal, co slíbil. A slíbil, co odvolal

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
21. 10. 2012 9:15
V den svých padesátých narozenin měl nejstarší aktivní boxer současnosti Evander Holyfield oznámit, že končí svou téměř třicetiletou profesionální kariéru. Jenže neoznámil.
Foto: Reuters

Praha – Měla to být velká rozlučka. V den svých padesátých narozenin měl nejstarší aktivní boxer současnosti Evander Holyfield oznámit, že končí svou téměř třicetiletou profesionální kariéru. Jenže hle, přes noc si toto rozhodnutí rozmyslel.

Čtyřnásobný bývalý mistr světa v těžké váze, který se mezi profesionály pohybuje od roku 1984 poté, co získal bronz v polotěžké váze na olympijských hrách, totiž bude nadále živit svůj velký sen.

Holyfielda drží v ringu touha po splnění snu...

Ten se nejmenuje Kličkové, jak se může z jeho prohlášení zdát. Ti jsou jen klíčovým bodem jeho mise. Holyfield se chce stát nejstarším mistrem světa jedné ze čtyř top organizací (IBF, WBA, WBC a WBO).

„Veřejnosti jsem sice už oznámil, že plánuji skončit, ale když jsem se dnes ráno vzbudil (v pátek), celé jsem si to znovu celé promyslel a nakonec jsem se rozhodl, že s boxem nekončím. Box je co ovládám, vlastně jediné, co skutečně umím,“ pronesl čerstvý padesátník na své oslavě narozenin v aukční síni Julien v Beverly Hills v Los Angeles.

...A také obrovské dluhy

Na tu přišli kromě jeho početné rodiny (Holyfield má celkem 11 dětí) i mnozí gratulanti z řad sponzorů, celebrit i boxerů. Lesk a honosné dary ovšem nemohly zakrýt jednu zásadní skutečnost. Přes všechna velká prohlášení stojí za sveřepým oddalováním odchodu do důchodu také fakt, že je bijec s přezdívkami „Svatá dohoda“ a „Válečník“ zadlužen až po uši.

„Kličkové se mnou boxovat nechtějí, mají na to právo. Ale pokud se mi nepodaří dostat se k titulovému zápasu, nezůstává mi nic jiného než čekat. Někdo jich přece musí porazit a věřím, že pak se s jejich přemožitelem dohodnu na zápase,“ pronesl už s nádechem zoufalství Holyfield.

O boxerského dědka totiž už není příliš velký zájem. Důvody? Věk, vysoká cena a také respekt k legendě (mezi boxery, fanouškům je totiž spíše už pro smích), která se stala absolutním králem jak křížové, tak i těžké váhy, což se nikomu jinému dosud nepodařilo.

Věk zastavit nelze. Ani se "Svatou dohodou"

Jenže zatímco v letech 2007 a 2008 ještě zle potrápil tehdy šampióny organizací WBO a WBA, jmenovitě Sultana Ibragimova a Nikolaje Valujeva (toho měl podle mnohých porazit), v dalších třech duelech už měl výrazně pomalejší Holyfield problémy porazit i trio veteránů – Franse Bothu (k.o. v 8. kole, na body prohrával), Shermana Williamse (bez výsledku, na body prohrával) a Briana Nielsena (k.o. v 10. kole).

To bylo v kalendáři datum 7. května 2011. Od té doby Holyfield v ringu nestál. Smiluje se nad stárnoucí legendou ještě někdo z věhlasných soupeřů nebo rodákovi z Alabamy nezbude nic jiného než skončit jednoduše proto, že s ním nikdo boxovat chtít už nebude?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Házenkáři Španělska vyhráli na ME i pátý zápas a míří do semifinále

Házenkáři Španělska vyhráli na mistrovství Evropy i pátý zápas a jsou blízko postupu do semifinále. Dvojnásobní úřadující šampioni dnes ve svém druhém duelu ve čtvrtfinálové skupině v Bratislavě porazili Rusko těsně 26:25.

Španělé, kteří byli v základní skupině jediným přemožitelem českého týmu, byli dnes blízko první bodové ztrátě na turnaji. Rusko ve 41. minutě vedlo 22:18 a krátce před koncem měl ještě šanci vyrovnat ze sedmičky Igor Soroka, ale trefil tyč. Nejlepším střelcem vítězů byl se sedmi góly Agustín Casado.

Mistři Evropy z let 2018 a 2020 vedou tabulku skupiny II s plným počtem šesti bodů před čtyřbodovými Švédskem a Norskem. Vicemistři světa Švédové, kteří se dostali do čtvrtfinálové fáze po remíze s českým mužstvem v závěrečném utkání základní skupiny, porazili jednoznačně 28:18 poslední Polsko. Norsko zdolalo 28:23 koronavirem zdecimovaný tým Německa.

Mistrovství Evropy házenkářů - čtvrtfinálová skupina II v Bratislavě:

Rusko - Španělsko 25:26 (11:12), Polsko - Švédsko 18:28 (6:14), Německo - Norsko 23:28 (12:14).

Tabulka:

1. Španělsko 3 3 0 0 87:76 6
2. Norsko 3 2 0 1 92:77 4
3. Švédsko 3 2 0 1 85:73 4
4. Německo 3 1 0 2 76:80 2
5. Rusko 3 1 0 2 71:77 2
6. Polsko 3 0 0 3 72:100 0
Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Barmský soud odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty

Barmský vojenský soud v pátek odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty. O vyneseném rozsudku informovala v oficiálním prohlášení vojenská junta, která převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD). Barma nicméně už celé desítky let žádnou popravu nevykonala.

Podle informací agentury AFP byl k trestu smrti na základě protiteroristického zákona odsouzen člen NLD a bývalý poslanec Maun Ťjo. Stejný trest od vojenského tribunálu dostal také přední prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou "Kou Jimmy".

Vojenská junta v rámci své snahy rozdrtit disent v zemi odsoudila k trestu smrti desítky aktivistů brojících proti vojenskému převratu.

NLD držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy