Bolt chodí po Ostravě v čepici, o svém výkonu nechce mluvit

ČTK ČTK
24. 5. 2015 16:32
Hvězda světové atletiky Usain Bolt přiletěl do Ostravy, na atletickém mítinku Zlatá tretra poběží závod na 200 metrů.
Usain Bolt na Tiskové konferenci před Zlatou tretou 2015
Usain Bolt na Tiskové konferenci před Zlatou tretou 2015 | Foto: Dalibor Sosna

Ostrava - Začátek sezony nezastihl Usaina Bolta v nejlepší formě, do Ostravy na Zlatou tretru ale prý přijel jamajský sprinter dobře připraven. Ve svém sedmém startu v Ostravě poběží v úterý dvoustovku, ale o výkonu světový rekordman nehovořil.

Cítil se dnes stále trochu unavený po cestě a přiznal, že v závěru kariéry trochu změnil svůj životní styl, aby ještě vydržel do mistrovství světa v roce 2017 v Londýně, jak plánuje.

Dva roky v Ostravě nebyl. Předloni dal přednost přípravě na MS v Moskvě, loni byl zraněný. "Tehdy jsem nebyl připraven. Letos jsem na tom o dost lépe," prohlásil na tiskové konferenci v Ostravě. Před měsícem chtěl běžet dvoustovku na Jamajce pod 20 sekund, byl ale naopak ještě o 20 setin pomalejší. "Takže teď nečekejte, že vám řeknu, co bych chtěl tady běžet," pousmál se. "Loni jsem vůbec nezávodil, letošní sezona tak logicky začíná pomaleji," vysvětlil.

Věnoval se proto poslední měsíc hodně přípravě, vypustil i kvůli lehkému zranění jeden štafetový závod na Bahamách. "Trénoval jsem i běh v zatáčce, kouč je s progresem spokojený. Tento týden chci ukázat, že se zlepšuji, měl by to v Ostravě být rychlý čas. Ale jaký mi kouč naplánoval, to vám řeknu až po závodu," zopakoval s úsměvem.

Každopádně to bude právě dvoustovka, na kterou se v letošní sezoně chce Bolt zaměřit. I proto, že chce zlomit hranici 19 sekund, což se mu při světovém rekordu o 19 setin nepovedlo. "Je to moje oblíbená trať, chci se na to soustředit. Když se mi bude dařit na dvoustovce, bude dobrá také stovka," pravil. Připustil ale, že svůj historický výkon 9,58 sekundy na poloviční trati už nejspíš nepřekoná.

Bolt přišel v čepici. V Ostravě je mu zima

Mezi novináře přišel v krátkém triku, ale v čepici. "Pamatuju si z Ostravy vždy jen studené počasí, je tady pořád zima, už jsem si zvykl," prohlásil. V Ostravě byl šestkrát, dvoustovku běžel v letech 2006 a 2008, kdy výkonem 19,83 vytvořil dosud platný rekord závodu. Ale ani letos není předpověď ideální, má pršet s teplotou do 15 stupňů.

V sezoně zatím táhnou jiné hvězdy. Američan Justin Gatlin běžel v Dauhá velmi rychlou stovku za 9,74 sekundy, Jamajčan Asafa Powell, jenž v Ostravě stovku poběží, ji zvládl o desetinu pomaleji. Na dvoustovce je Bolt v tabulkách jedenáctý. "Kluci jsou na začátku sezony hodně rychlí," uznal. "Co jsem si pomyslel, když jsem to viděl, to je asi jasné," pousmál se.

Pro Bolta bude Ostrava prvním ostrým startem sezony na mezinárodní půdě. "Takže se nebudu ohlížet na soupeře, ale chci se soustředit na sebe. Chci se dostat do dobré formy, jsem připravený na výzvy, nebojím se nikoho," prohlásil. Proti Gatlinovi poběží asi až na MS, s Powellem změří síly na Diamantové lize v Paříži.

Vrcholem roku ale bude MS v Pekingu. V místě, kde začala na OH v roce 2008 Boltova éra, v níž získal šest zlatých olympijských medailí a osm titulů mistra světa. "Na to se těším, bude to vzrušující návrat, pro mě motivace a energie navíc," podotkl. "Chtěl bych tam být na takové úrovni jako před těmi sedmi lety," ujistil.

Žádné večírky, McDonal's, ani PC hry

Kvůli tomu ale v posledních letech musel trochu změnit život. Žádné bujaré večírky v Kingstonu, žádné hraní počítačových her do rána, žádné oblíbené kuřecí nugety z McDonald's. "Musel jsem začít lépe jíst, beru to vážněji, je to těžší, ale zvykl jsem si," ujistil Bolt.

V osmadvaceti letech dbá více i na své zdraví. "Sebemenší problém s lékaři sledujeme, cítím větší tlak na své tělo. Nemůžu si dovolit se zranit," uvedl Bolt, který byl poprvé na ostravském mítinku v roce 2006 jako nadějný devatenáctiletý junior, nyní je o devět let starší.

I kvůli tomu možná už před novináři nedělá tolik legrácek, nedělá opičky do fotoaparátů jako v minulých letech. "Měl jsem dlouhý let, spal jsem dvanáct hodin v kuse, asi jsem trochu lenivý, po tréninku to bude lepší," dodal s úsměvem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americký Senát schválil nominaci Barrettové do nejvyššího soudu

Americký Senát hlasy republikánské většiny schválil nominaci Amy Coneyové Barrettové do funkce soudkyně nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura Reuters. Je to týden před prezidentskými volbami velký úspěch prezidenta Donalda Trumpa, který ji nominoval. Jeho kandidátka posílí konzervativní většinu v devítičlenném tribunálu v poměru šesti ku třem.

Senátoři hlasovali v pondělí pozdě večer téměř výhradně podle stranické příslušnosti. Pro Coneyovou Barrettovou se jich vyslovilo 52, proti její nominaci bylo 48 členů horní komory amerického Kongresu. Proti hlasovala jediná republikánská zástupkyně - senátorka za stát Maine Susan Collinsová, která už dříve uvedla, že nemá nic proti kvalifikaci navržené kandidátky, ale nemyslí si, že je vhodné hlasovat o jejím schválení před volbami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy