2. 6. 2009 19:16
V Prostějově přišli o nasazenou jedničku
Tomáš Berdych
Tomáš Berdych | Foto: Reuters

Prostějov - Po odstoupení Radka Štěpánka se na tenisovém Czech Open trápil i další český hráč Tomáš Berdych. Rodák z Valašského Meziříčí nakonec zdolal Belgičana Oliviera Rochuse až po téměř dvouhodinové tuhé bitvě 4:6, 6:3 a 6:0.

Berdych proti pohyblivému Rochusovi dlouho hledal herní pohodu.

Belgičan sice vyhrál los, ale překvapivě si vybral příjem. Zvolil dobře, neboť Berdych zápolil s podáním a první dvě hry při svém servisu shodně zakončil dvojchybou.

Čtěte dále: Měl být hvězdou, do Česka ho ale nepustí. Kvůli vízu

Jeho herní labilitu násobily i chyby při úderech od základní čáry. Pokud chtěl svého soupeře zatlačit tvrdším úderem, tak míče většinou končily v síti nebo za základní čarou.

Belgičan svého soupeře odvážně proháněl přesnými údery k postraním čarám a často jej zejména v prvním setu přetlačil i v dlouhých výměnách. Berdych se sice v závěru setu vzpamatoval, lépe servíroval, což ale stačilo jen na korekci výsledku 4:6.

Do druhého setu vstoupil český hráč poněkud suverénněji a získal náskok dvou her. Zarputile bojující Rochus stačil ještě srovnat na 3:3, v závěru setu ale po dvojchybě ztratil svůj servis a Berdych už nabídku k vítěznému útoku nepustil.

Ve třetím setu už houževnatému Rochusovi docházely síly a Berdych již nedal soupeři nejmenší naději na zvrat.

"Ze začátku mi hra moc nešla, Rochus hrál velice dobře. Svým výkonem potvrdil, že ani na challengeru není první kolo lehké. Důležité ale bylo k vítězství, uhrát dva sety, což se mi podařilo," uvedl po utkání Berdych, na kterého čeká ve středu utkání s Brazilcem Thomazem Belluccim. "Mám mu co odvádět. Čeká mě velmi kvalitní protivník," uvedl Berdych.

Z dalších českých hráčů zdolal Ivo Minář Argentince Sergia Roitmana v prvním setu v tie-breaku. To už ale jeho soupeře trápilo poraněné rameno a za stavu 1:3 ve druhé sadě utkání vzdal.

Do druhého kola postoupil také Jan Hájek, jenž v českém duelu porazil po tuhém boji Jana Mináře 6:7, 6:2, 6:1. S turnajem se už rozloučil pátý nasazený hráč Frederico Gil z Portugalska, který podlehl Danielu Gimeno-Traverovi 3:6, 3:6.

Štěpánek vzdal kvůli kotníku

Nejvýše nasazený hráč prostějovského challengeru Radek Štěpánek nedohrál kvůli zranění kotníku úterní utkání prvního kola.

Štěpánek: To byl funus. Snad to vyjde na Wimbledonu
Češi na Roland Garros dohráli. Poslední padl Štěpánek

Nejlépe postavený Čech ve světovém žebříčku špatně došlápl ve druhém setu zápasu s Uruguaycem Pablem Cuevasem a za stavu 6:2 a 1:1 musel účast na UniCredit Czech Open ukončit.

"Při returnu jsem dopadl do díry a podvrtla se mi noha. Přes ní jsem přepadl a ucítil strašnou bolest. Věděl jsem hned, že je zle," uvedl Štěpánek, když ještě ležel na masérském stole s odřenou nohou a otokem kotníku.

Po dvou prostějovských vítězstvích v letech 2003 a 2004 se tak třetího triumfu nedočká.

Štěpánek měl od začátku zápas pod kontrolou, pouze v úvodu se podařilo snaživému Cuevasovi uhrát dva gamy. Po pádu stihl český hráč jen s bolestivou grimasou v obličeji dokulhat na lavičku a po krátkém ošetření po necelých padesáti minutách hry vzdal.

"Hrozná smůla"

Hned po zápase byl Štěpánek v péči lékařů, kteří mu kotník provizorně ošetřili a zatejpovali. "Mám bohužel tenisový míček. Nikoliv v kapse, ale na kotníku," pokusil se odlehčit situaci s tím, že se potřebuje co nejdříve dostat na magnetickou rezonanci.

"Potom se uvidí, co bude dál. Bohužel je to pro mě hrozná smůla. Chtěl jsem se doma předvést co nejlépe. Utkání jsem měl super rozehrané. Ale teď už je to jedno. Musím se dát co nejdříve dohromady," dodal Štěpánek.

Devatenáctý hráč světa je zraněný podruhé během krátké doby. Před Roland Garros léčil krevní výron v koleně, ale včas se dal dohromady a v Paříži postoupil do třetího kola.

Nyní má necelé tři týdny, aby se vyléčil a byl fit na jeho oblíbený Wimbledon. Hned po turnaji na trávě v All England Clubu navíc Čechy čeká čtvrtfinále Davisova poháru proti Argentině v Ostravě (10.-12. července).

Vedle Štěpánka bude chybět v prostějovském challengeru i třetí nasazený a 27. hráč světa Rus Igor Andrejev, který se pořadatelům dnes omluvil, protože nedostal vstupní vízum do České republiky.