Nádherná bitva pro Federera. Berdych ve finále padl

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
13. 5. 2012 19:58
Tomáš Berdych v boji o titul na podniku nejvyšší kategori ATP 1000 nestačil na modré madridské antuce na Rogera Federera a podlehl mu 6:3, 5:7 a 5:7.
Berdych - Federer, finále v Madridu
Berdych - Federer, finále v Madridu | Foto: Reuters

Madrid - Tomáš Berdych v boji o titul na podniku nejvyšší kategori ATP 1000 nestačil na modré madridské antuce na Rogera Federera a podlehl mu 6:3, 5:7 a 5:7.

Ty počty jsou neuvěřitelné. Švýcarský elegán 104 finálových duelů na okruhu ATP, z nich po dnešku ovládl 74. Na nejprestižnější sérii Masters 1000 (po grandslamech devět nejlépe hodnocených turnajů sezóny) získal jubilejní dvacátý titul.

Český tenista Tomáš Berdych mu byl ale v madridském finále na superrychlé modré antuce více než vyrovnaným soupeřem. Vždyť hned v úvodu sebral letos jedenatřicetileté legendě podání a i přes menší komplikace dokráčel agresivní hrou až k zisku sady v poměru 6:3.

První set zvládl Berdych skvěle

Jenže úvod druhé sady rodáka z Valašského Meziříčí nenašel v ideálním rozpoložení a hned svůj první servis po zbytečných chybách soupeři daroval. Berdych se sice zlepšil na prvním servisu, jenže o co lépe servíroval, o to více chyboval v mezihře.

Přesto v sobě ukázal srdce bojovníka. Federer vedl 5:3, 40:30 a podával na vítězství v setu, následující tři hry ale patřily českému hráči a ztracené podání bylo zpět.

Přišel i Will Smith

Jako kdyby Berdychovi pomohla přítomnost americké herecké hvězdy Willa Smitha, který chvíli před tím dorazil do čestné lóže v doprovodu své půvabné ženy Jady Pinkett-Smithové.

Kouzlo hollywoodské hvězdy, která v Madridu propaguje třetí pokračování populární filmové série Muži v černém, ale vydrželo na Berdycha působit jen dva gamy.

Za stavu 5:6 si světová trojka vypracovala další dva setboly a tentokrát hned ten první využila. I když využila... Spíše ji Berdych soupeři daroval druhou dvojchybou v zápase.

Třetí set nabídl velké drama

Rozhodující třetí sada nabídla stejně pohlednou tenisovou podívanou jako ta druhá, jen s ještě napínavějším závěrem. Že to nejde? Věřte, že jde. Za stavu 4:3 pro Federera se postavil na podání český hráč.

Prohrával 0:40. Třemi esy v řadě srovnal na 40:40. Jenže následovaly dvě dvojchyby a game šel za Federerem, který tak mohl podávat na vítězství v zápase.

Berdych ale neskutečně zabojoval, vypracoval si další brejkbol, přitlačil Federera po jeho druhém servisu a ten poslal backhand do sítě - 4:5 z pohledu českého hráče. Zápas tak opět došel do stavu 6:5 a už se opět všichni chystali na vyvrcholení v podobě tiebreaku.

Ani tentokrát na tiebreak nedošlo

Opět se ale nedočkali. Federer se opět dostal do trháku 40:0 při Berdychově servisu. Ten znovu dokázal srovnat na 40:40. Při další hře si rozběhal rivala ze strany do strany, jenže vítězný forehand zahodil za koncovou čáru.

Čtvrtý mečbol v zápase již Švýcar pod dohledem své ženy i dvojčat využít dokázal, Berdych poslal nabíhaný forehand pouze do sítě a zklamaně schoval hlavu do dlaní.

Druhý titul z klání Masters 1000 a celkově osmý na okruhu do své sbírky přidat nedokázal. Přestože měl světovou trojku na lopatě. Pojedenácté z patnácti vzájemných měření sil s Fedexem odešel z kurtu poražen.

A již poněkolikáté s pocitem, že měl švýcarskou legendu na lopatě...

Tenisový turnaj mužů a žen v Madridu (antuka):

Muži (dotace 3,090.150 eur) - dvouhra - finále:

Federer (3-Švýc.) - Berdych (6-ČR) 3:6, 7:5, 7:5.

Statistiky zápasu - esa: 13:10, dvojchyby: 2:4, vítězné míčky: 44:42, nevynucené chyby: 30:27, využití brejkbolů: 4/11 - 3/9, čas utkání: 158 minut.

 

Právě se děje

Další zprávy