Basketbalistky USK udolaly v Evropské lize Galatasaray

Aktualizováno 20. 12. 2017 22:02
Pražské basketbalistky dosáhly na těsné vítězství v devátém kole skupiny A Evropské ligy. Istanbul porazily 83:80.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Basketbalistky ZVVZ USK Praha v Evropské lize porazily doma Galatasaray Istanbul 83:80 a oplatily mu prohru o pět bodů z 2. kola. Částečně tak napravily dvě předchozí zaváhání s Castors Braine a Bourges a v tabulce skupiny A poskočily na třetí místo právě před Galatasaray, s nímž dosud měly shodnou bilanci. A ztrácejí jednu výhru na druhou Šoproň.

"Byl to důležitý zápas. Ani si nechci představit, jak by vypadaly Vánoce, kdybychom dnes prohrály. Byly by hodně smutné, protože by to hodně snížilo naši šanci na postup. Takto mohu hráčkám poblahopřát dobrý oddych, aby 28. prosince přišly na trénink s čistými hlavami do nového roku," řekla trenérka USK Natália Hejková.

Jedinou kaňkou na utkání je, že se nepovedlo udržet vyšší rozdíl ve skóre a Galatasaray tak stále má výhodu, pokud by na konci skupiny měly oba kluby shodně bodů. "Mrzí to, protože jsme potřebovaly vyhrát o šest bodů, ale obrana se nám už rozpadávala. Hlavní je, že jsme vyhrály. Bylo to psychicky náročné, protože jsme věděly, že když prohrajeme, budeme mít boj o postup těžký," dodala Hejková.

České šampionky v minulých zápasech neměly nejlepší formu a i proti Galatasaray začaly vlažně zejména v obraně, kde jim dělaly problémy pohyblivá rozehrávačka Olivia Epoupaová a bývalá hráčka USK Jelena Dubljevičová. Galatasaray tak už v první čtvrtině získal dvouciferné vedení 20:10.

"Začátek byl tak, jak jsme skončily v Bourges. Špatně jsme bránily. Dostat 20 bodů za prvních šest minut je hodně. Byla jsme hodně naštvaná, protože jsme čekala, že to od začátku bude lepší. Pak už to ale šlo. Ve druhé půli jsme byly v obraně jednoznačně lepší," hodnotila Hejková.

Pražanky táhla kapitánka Kateřina Elhotová, která dala do poločasu 12 bodů a měla hlavní podíl na tom, že domácí hráčky byly v těsném vedení. Ve druhé půli se k ní navíc přidaly Amanda Zahouiová a DeWanna Bonnerová a USK se povedlo odskočit až na jedenáct bodů. A to především díky velmi dobré úspěšnosti střelby za dva body, kterou měly Pražanky po třech čtvrtinách 67 procent. Ovšem za tři body se trefila až v poslední čtvrtině Kateřina Elhotová.

Domácí tým vedl až o 15 bodů, Galatasaray hrající bez své elitní střelkyně Alli Quigleyové sice dokázal dvě minuty před koncem snížit na šestibodový rozdíl a udělal ze zápasu drama, ale svěřenkyně trenérky Hejkové už výhru nepustily.

"Neměly bychom takhle přijít o náskok. Nechaly jsme se vybláznit jejich presinkem a nájezdy Epoupaové, která je neuvěřitelně rychlá. Je škoda, že to nakonec bylo takhle těsné, ale tohle vítězství bylo pro nás velmi důležité," řekla kapitánka Kateřina Elhotová, která byla s 21 body nejlepší střelkyní a k tomu měla i pět asistencí.

Zahuiová, nejlepší střelkyně soutěže, přidala 19 bodů a 13 doskoků, Bonnerová 17 bodů a osm doskoků a Marta Xargayová 11 bodů a osm asistencí.

Utkání 9. kola skupiny A Evropské ligy basketbalistek:

ZVVZ USK Praha - Galatasaray Istanbul 83:80 (16:22, 40:39, 64:55)

Nejvíce bodů: Kateřina Elhotová 21, Zahuiová 19, Bonnerová 17, Xargayová 11 - Dubljevičová 25, Epoupaová 19, Albenová 15.

Šoproň - Polkowice 70:53, Bourges - Castors Braine 62:52, Villeneuve - Dynamo Kursk 57:63.

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Basketbalistky USK na závěr Euroligy vyhrály v Braine

Basketbalistky USK zakončily základní část Evropské ligy bezbroblémovým vítězstvím 89:65 na palubovce belgického Braine. Pražanky měly postup do čtvrtfinále jistý už před zápasem, ale jméno soupeře pro play off se dozví až po administrativní dohře skupiny B, jejíž závěr zkomplikovalo šíření koronaviru na severu Itálie.

Pražanky, které v Eurolize obhajují bronzové medaile, na úvod play off čeká třetí tým skupiny B, ale jeho jméno zatím neznají. Šoproň totiž kvůli obavám ze situace na severu Itálie odmítla nastoupit k utkání posledního kola na palubovce Schia.

Zápas byl stejně jako utkání skupiny A mezi Benátkami a Rigou nejprve přeložen na čtvrtek a přesunut do Lublaně. Dnes však evropská sekce FIBA informovala o tom, že oba duely byly zrušeny a o případné kontumaci bude vedení soutěže teprve rozodovat.

Na dnešní výhře USK, který měl už před zápasem jisté druhé místo v tabulce, se 21 body podílela pivotka Brionna Jonesová, dalších 17 bodů přidala Kateřina Elhotová. Pražanky zakončily skupinu s bilancí 12 výher a dvou porážek, které jim obě nachystal obhájce titulu a vítěz skupiny Jekatěrinburg.

První utkání čtvrtfinále hraného na dvě vítězství jsou na programu 11. března, odvety pak 18. března a případné třetí zápasy 25. března. Závěrerčný turnaj Final Four, o jehož pořadateli se bude teprve rozhodovat, by se pak měl uskutečnit od 17. dubna do 19. dubna.

Evropská liga basketbalistek - 14. kolo:

Skupina A:

Castors Braine - USK Praha 65:89 (16:26, 33:51, 45:75)

Nejvíce bodů: Siksnuiteová 13, Trahanová-Davisová 12, Wallaceová 8 - Jonesová 21, Elhotová 17, Oblaková 15. Fauly: 17:11. Trestné hody: 12/10 - 10/7. Trojky: 5:6. Doskoky: 31:49.

Jekatěrinburg - Cukurova 112:37, Orenburg - Bourges 74:65.

Skupina B:

Dynamo Kursk - Gdyně 64:58, Lyon - Fenerbahce Istanbul 78:65, Montpellier - Girona 45:57.

1. Fenerbahce Istanbul 14 11 3 1003:838 25
2. Lyon 14 8 6 1020:984 22
3. Montpellier 14 7 7 969:980 21
4. Dynamo Kursk 14 7 7 957:993 21
5. Girona 14 6 8 904:913 20
6. Schio 13 7 6 774:793 20
7. Šoproň 13 6 7 803:826 19
8. Gdyně 14 3 11 926:1029 17