Basketbalistky jsou v osmifinále MS

SportPlus, ČTK
15. 9. 2006 8:20
Sao Paulo - České basketbalistky porazily ve svém posledním vystoupení Tchaj-wan 93:72 a zajistily si postup do osmifinálové fáze světového šampionátu.

Češky vstoupily do utkání košem Veselé, ale Tchajwanky vzápětí vyrovnaly a po jednom úspěšném trestném hodu za faul Machové se ve druhé minutě zápasu ujaly vedení 3:2.

České basketbalistky, které měly výškovou převahu, se ze začátku nedokázaly prosadit z postupného útoku, když několikrát zbytečně ztratily míč. Ale po dvou rychlých brejcích Hany Machové šly Češky ve čtvrté minutě do vedení 8.5.

V 6. minutě se trefila za tři body Machová, v dalším útoku se po útočném doskoku prosadila Jana Veselá a české hráčky vedly 13:7. Češky poté neproměnily několik trojkových pokusů, ale vždy si dokázaly míč znovu doskočit.

Českým reprezentantkám se v první čtvrtině nedařila střelba zdálky a Tchajwanky se stále držely na dostřel několika bodů. V poslední minutě ztratila míč Mokrošová a asijské basketbalistky upravily skóre první části hry na 15:18 ve prospěch českého týmu.

Český tým nedokázal těžit ze své výškové převahy, naopak Tchajwanky dělaly českým basketbalistkám problémy svou rychlostí a o hodně přesnější střelbou z větší vzdálenosti.

Ve čtvrté minutě druhé čtvrtiny dala trojku Jana Veselá a po další chybě tchajwanských hráček české basketbalistky dokázaly odskočit na rozdíl deseti bodů, 30:20.

Ale tchajwanské basketbalistky stále měly lepší úspěšnost střelby a po rychlých kombinacích si nacházely dobré střelecké pozice, z kterých proměňovaly. V 8. minutě stáhly český náskok znovu jen na 4 body. V českém týmu se střelecky dařilo jen Janě Veselé, která v prvním poločase nastřílela 13 bodů.

V tchajwanském dresu se ale dvakrát za sebou podařilo vstřelit trojku Lanové a český náskok se smrskl znovu jen na jeden bod. V závěru poločasu si trochu pohoršily střelecky i Tchajwanky.

Češky po poločase proti papírově slabšímu soupeři držely jen hubený pětibodový náskok.

Na začátku třetí čtvrtiny se po dlouhé době prosadila dvakrát pod košem Petra Kulichová a Češky šly do vedení 48:39. Tchajwankám ve druhé půli odešla střelba a české basketbalistky se dokázaly ve 4. minutě odpoutat na rozdíl 13 bodů.

Česká basketbalistka Michaela Uhrová (v modrém) v zápase mistrovství světa proti Tchaj-wanu. Brání ji Chi Wenová. | Foto: Reuters

Petra Kulichová si dokázala několikrát doskočit míč pod košem soupeřek, ale Češky nedokázaly úspěšně zakončit. Naopak Tchajwanka Lanová proměnila další rychlý únik, které česká obrana nestačila bránit. Když přišla další zbytečná ztráta, Tchajwanky minutu před koncem 3. čtvrtiny snížily znovu na rozdíl devíti bodů.

Do konce čtvrtiny ještě stačila skórovat po útočném doskoku Kulichová.

Ve čtvrté čtvrtině se hra odvíjela podobně, na každý nástup českých basketbalistek dokázaly soupeřky odpovědět úspěšným střeleckým pokusem nebo rychlou kombinační akcí a nepustily Češky do výraznějšího než desetibodového rozdílu.

Nepříjemně hrající soupeřky se podařilo definitivně zlomit až pět minut před koncem, kdy se český náskok vyšplhal už na 18 bodů. Ale Tchajwanky bojovaly až do konce zápasu, vytáhly obranu na celé hřiště a dokázaly Češky několikrát o míč obrat.

Ale na zvrat už to soupeřkám nestačilo a české hráčky náskok dokázaly navýšit až na konečných 21 bodů. České basketbalistky si tak zajistily postup do osmifinálové skupiny mistrovství světa, kde se střetnou s hráčkami Spojených států, Ruska a lepším z dvojice Nigérie, Čína.

Z šestičlenné skupiny, kam si české basketbalistky přinesou dva body za vítězství nad Kubou, postoupí první čtyři týmy do čtvrtfinále.

Výsledky - Skupina D:
Tchaj-wan - Česká republika: 72:93 (15:18, 35:40, 52:63)
Nejvíce bodů: Vítečková 23, Veselá 13, Machová 11, Uhrová 10, Kulichová 10 - Feng-Čchuan Čch'-ang 21, Ťü-Jü Lan 16, Čch' Wen 14. Rozhodčí: Leemann (Švýc.), Scharová (Kostarika) a Ho (Malajsie). Fauly: 13:21. Trestné hody: 22/18 - 17/14. Trojky: 3:4. Diváci: 1000.

Kuba - Francie 78:73 (22:19, 35:36, 55:56).
Nejvíce bodů:
Plutinová 22, Bouletová 18, Amargová 17 - Gillespieová 15, Gomisová 13, Le Dréanová 12.

Konečná tabulka:
1. Česko 3 2 1 224:185 5
2. Francie 3 2 1 235:204 5
3. Kuba 3 2 1 204:216 5
4. Tchaj-wan 3 0 3 200:268 3

Kubánky pomohly českým basketbalistkám k vítězství ve skupině

V závěrečném utkání skupiny D na mistrovství světa basketbalistek Francie překvapivě prohrála s Kubou 73:78. Tento výsledek pomohl českým basketbalistkám k nečekanému vítězství ve skupině.

Francouzky se celý zápas střelecky trápily, chybovaly v rozehrávce a hlavně si nevěděly rady s důraznou hrou Kubánek, které ve vyrovnaném utkání strhly vítězství na svou stranu.

Poměrně překvapivě prohrála Brazílie ve skupině A o bod se Španělskem 66:67. Domácí basketbalistky ztratily zápas v poslední čtvrtině, kterou bronzové medailistky z loňského ME vyhrály a podruhé na turnaji uspěly. Nejlepší střelkyní zápasu byla Aymaya Valdemorová, která Brazilkám nasázela 25 bodů.

Skupinu A nakonec vyhrály basketbalistky Argentiny, které ve čtvrtek porazily Koreu 73:64. K úspěchu je dovedla Gisella Vegaová, která nastřílela pětadvacet bodů a doskočila devět míčů.

Jihoamerický celek první čtvrtinu o dva body prohrál, ale druhou vyhrál o čtrnáct bodů a zlomil odpor asijských soupeřek. Po podobně vydařené třetí čtvrtině už pak Argentinky nemohl připravit o úspěch ani výpadek v závěrečné desetiminutovce, kterou prohrály 7:22.

Šlágr skupiny C pro Američanky

Basketbalistky Spojených států amerických prošly základní částí mistrovství světa v Sao Paulu bez porážky. Ve čtvrtečním zápasu, který rozhodl o prvenství ve skupině C, zvítězily obhájkyně titulu nad celkem Ruska 90:80.

Duel těchto týmů byl ozdobou závěrečného kola základní části turnaje. Američankám vyšel vstup do utkání, v němž zaskočily své soupeřky rychlostí a přesnou střelbou. Po čtyřech minutách už vedly 18:4 a Rusky se z úvodního úderu jen těžko vzpamatovávaly. Američanky sice v dalším průběhu hry výrazně polevily, vývoj utkání ale nepustily z rukou.

V souboji dvou týmů bez vítězství si vybojovaly třetí místo a postup do osmifinále favorizované Číňanky, které už v úvodní čtvrtině duelu s Nigérií získaly devítibodový náskok. Právě Čína bude v sobotu od 19:00 prvním protivníkem českého výběru v osmifinálové skupině.

Druhým týmem bez porážky zůstala na šampionátu Austrálie, která ve skupině B porazila Kanadu 97:65. Houževnaté Kanaďanky držely v prvním poločase s Australankami krok, teprve po změně stran dostal zápas očekávaný charakter. Kanada postoupila rovněž, stejně jako Litva.